رمزگشایی از تاریخ جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در چه شرایطی پای میز گفتگو حاضر می‌شود؟/ عبور از «احیای برجام» به «لغو تحریم‌ها»

دولت سیزدهم قدرت را در پرستیژ ظاهری و دکمه سرآستین و حک شدن مخفف نام مذاکره‌کننده روی پیراهن جست‌وجو نمی‌کند بلکه تنها با تاکید بر مولفه‌های واقعی قدرت و اقدام متقابل و متناسب در برابر اقدامات دشمن به تامین منافع ملی می‌اندیشد.

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه اعلام کرد که شروع مذاکرات هسته‌ای از تاریخ ۸ آذر است. مذاکراتی که قرار است تا تکلیف بدعهدی آمریکا و تحریم‌ها را مشخص کند.

دولت سیزدهم در اقدامی واقع‌گرایانه و رو به جلو با بررسی کامل برجام و مذاکرات گذشته با تایید یک زمان راهبردی عملا دست برتر را در جریان مذاکرات آتی خواهد داشت. این تاریخ که اتفاقا سالروز شهادت دکتر شهریاری (از مهمترین عوامل دست‌یابی ایران به سوخت ۲۰ درصد است) از آنجا اهمیت دارد که ایران تا آن زمان به مقدار قابل توجهی از سوخت هسته‌ای دست پیدا می‌کند‌.

هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد و ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد در اختیار دارد. با آهنگ فعلی غنی‌سازی، ایران در تاریخ ۸ آذر که مذاکرات شروع خواهد شد، به میزانی از سوخت هسته‌ای دست می‌یابد که از آن به عنوان بازدارندگی هسته‌ای یاد می‌شود. سوختی که می‌تواند زمین بازی را عوض کند و ایران را از یک بازیگر ضعیف و نیازمند در مذاکرات به صندلی یک بازیگر قوی و پیشرو بنشاند.

همین مساله باعث شده تا گروسی به شدت عصبانی باشد و خواهان احیای نظارت‌های فوری و فراپادمانی آن‌گونه که در برجام آمده شود؛ مساله‌ای که دیگر بدون رفع تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست.

همانگونه که دولتمردان جدید بارها اعلام کرده‌اند تنها به مذاکرات «نتیجه محور» که منجر به «رفع واقعی تحریم‌ها» شود تاکید دارند و از بازگشت صوری آمریکا به برجام استقبال نخواهند کرد.

تغییر ریل دستگاه سیاست خارجی کشورمان از روزگاری که «هر توافقی بهتر از بی توافقی» بود اکنون به شرایط «توافق در صورت لغو تحریم‌ها» شیفت پیدا کرده است.

دولت سیزدهم قدرت را در پرستیژ ظاهری و دکمه سرآستین و حک شدن مخفف نام مذاکره‌کننده روی پیراهن جست‌وجو نمی‌کند بلکه تنها با تاکید بر مولفه‌های واقعی قدرت یعنی پیشرفت‌های هسته‌ای و اقدام متقابل و متناسب در برابر اقدامات دشمن به تامین منافع ملی می‌اندیشد و به همین سبب ایده «صبر استراتژیک» را که پیام ضعف و سستی مخابره می‌کرد از دستور خارج کرده است.

این اتفاق می‌تواند سرآغاز مسیری باشد که یا به رفع قابل توجه تحریم‌ها منجر شود و یا در صورت عدم رفع تحریم مردم ایران را از حقوق هسته‌ای‌شان محروم نکند.

به همین دلیل تاکید علی باقری بر «شروع مذاکرات» به جای «ادامه مذاکرات» ناکام و اشتباه عراقچی در وین و بر «رفع موثر تحریم‌ها» به جای «احیای برجام در هر شرایطی» بوده است.

 

منبع: رجانیوز

دیدگاهتان را بنویسید