چرا عربستان وادار به پذیرش آتش بس شد ؟

🔸️این آتش بس پس از ۷ سال جنگ بی سابقه علیه استقرار دولت نجات ملی یمن در صنعا ، یکی دستاورد سیاسی بسیار مهم برای طرف یمنی (به رسمیت شناخته شدن و کم شدن فشار از روی مردم آن ) به شمار می رود لکن از لحاظ نظامی به سود سعودی هاست زیرا در چند هفته اخیر به شدت زیر ضربات موشکی و پهپادی ارتش یمن قرار داشتند و ابتکار عمل در این زمینه در دستان انصارالله بود .

🔸️در خصوص آتش بس اعلام شده چند نکته باید ذکر شود .

1️⃣ آتش بس به معنای صلح و تمام شدن جنگ نیست، لکن پس از ۷ سال درگیری مداوم ، همین که بن سلمان می پذیرد تجاوز را متوقف کند بدون آن که شروطش ( خلع سلاح انصارالله ، تصرف کامل یمن و بازگرداندن عبدربه منصور هادی به قدرت درصنعا ) محقق شود ، نشان از ناکامی وی در اهدافش دارد .

2️⃣ بر اساس طرح آتش بس ورود کالا و سوخت به بنادر تحت کنترل انصارالله تحت نظارت سازمان ملل انجام خواهد گرفت ؛ همچنین پروازهایی به مقصد صنعا از مبداء مصر و اردن صورت می پذیرد و عملا محاصره یمن برای ۲ ماه لغو می گردد.

3️⃣ در خصوص پایدار بودن آتش بس نکات مختلفی مطرح است ولی به نظر می رسد سعودی ها متوجه این نکته هستند که انصارالله دیگر شکست نخواهد خورد و با توجه به پیشرفت های اخیرش در تکنولوژی موشکی و پهپادی و حملات سنگینی که به خاک عربستان انجام داده ، بهتر است عقلانیت به خرج داده و آبرومندانه از باتلاق یمن خارج شود .

🔸️نباید فراموش کرد که سعودی در ۷ سال اخیر بر اساس گمانه زنی ها بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار برای جنگ یمن هزینه کرده که مبلغ قابل توجهی به شمار می رود اما دستاوردی برای این کشور نداشته است.

4️⃣ آتش بس اخیر فارغ از پایدار بودن یا نبودن آن، این نکته را به تحلیلگران اثبات نمود که توازن وحشت ناشی از عملیات مقابله به مثل و معتبر بودن تهدید ، تا چه حد می تواند محاسبات طرف قدرتمندتر را تغییر دهد و منجر به بازدارندگی برای بازیگر ضعیف تر گردد.

🔸️بدون تردید اگر انصارالله در هفته های اخیر اینگونه مراکز اقتصادی و صنعتی عربستان را زیر ضربه موشکی نمی گرفت ، بن سلمان نیز حاضر به قبول آتش بس نمی گردید .

📌در نهایت دلایل پذیرش آتش بس از سوی سعودی را در این چند مورد میتوان خلاصه کرد . ۱- فرسایشی شدن جنگ در یمن و ناکامی در تصرف صنعا ۲- هزینه های بسیار زیاد این جنگ برای اقتصاد نفتی سعودی ۳- وحشت سعودی ها از استمرار عملیات های موشکی و پهپادی یمنی ها و ناتوانی ارتش آنها در جلوگیری از این‌حملات.

دیدگاهتان را بنویسید