از کدام نظم آمریکایی سخن می‌گویند؟

1.عصر کمونیسم با شوروی تمام شد وما وارد عصر ناسیونالیسم و ملی گرایی روسی شدیم . این نگاه در بین مردم روس طرفداران بسیاری دارد .
در رمان «نفوس مرده» نوشته نيكلاي گوگول (۱۸۰۹-۱۸۵۳) تعبیری هست درباره ناسیونالیسم روسی «روسيه من! جواب بده كه تو به كجا مي‌روي؟ اما تو را پاسخي نمي‌شنوم. آهنگ سحر‌انگيزي از زنگوله‌ها برمي‌خيزد، ابرها به هزاران پاره متلاشي شده مي‌غرند و چون توفان مي‌وزد. هرچه روي زمين است از كنار تو پرواز مي‌كند. زيرا تو از تمام جهان بيشتر مي‌تازي و بر ديگران سبقت مي‌جويي. عاقبت روزي تمام ملت‌ها و دولت‌ها از سر راه تو برمي‌خيزند و راه را به تو مي‌سپارند و به تو نگاه مي‌كنند.» این بیان یک ناسیونالیسم افراطی افزون طلبانه‌ است که در ادبیات روسیه( رمان و شعر و نمايشنامه) وجود دارد .که البته در دوران شوروی سعی کردند آن را تبدیل کنند به یک انترناسیونالیسم حزب ک.م.ونیسم که موفق نشدند و با ف.ر.و.پاشی از بین رفت .
به نظرم پوتین با ح.م.له به اوکراین یک محاسبه دقیق کرده و خواسته این ملی گرایی روسی را شکل بدهد .و تقريبا ادبيات و هنر، در روسيه، هويت ملي‌گرايانه داشته و دارد.
2.اوكراين و ديگر جمهوري‌هايي كه از ف.ر.وپاشي شوروي پديد آمدند، متشکل از جمعيت قابل توجهي از روس‌ها هستند. اين جمعيت روس، در اوكراين جمعيتي حدود ۱۷ تا ۲۰ در صد دارد، در لیتوانی ۲۵ تا ۲۷ درصد ، در بلاروس8درصد و درقزاقستان نزدیک به 45درصد.
اين جمعيت روس در جمهوري‌هاي پيشين در واقع پايگاه اجتماعي- سياسي – اطلاعاتی و زبانی روسيه محسوب مي‌شوند. بي‌دليل نيست كه در يورش به اوكراين شاهد بوديم ارتش روسيه از مرزهاي بلاروس با همكاري ارتش بلاروس، به اوكراين يورش آورده‌اند.
3. اشتباه استراتژيك ا.م.ر.يكا و ناتو اين بوده و هست كه گمان كرده بودند، مي‌توانند روسيه را در مرزهای خودش محاصره کنند. و تلاش کردند اوكراين را به عنوان پايگاه ديگري براي ناتو سامان و ناتو را تا مرزهاي روسيه گسترش دهند.
4. پس از شكست ا.م.ري.كا و ناتو در افغانستان، خروج حيرت‌انگيز ارتش ا.م.ريك.ا و هم‌پيمانانش از كابل، ژنرال ميلي رييس ستاد مشترك ا.م.ري.كا اعتراف کرد که ما در افغانستان یک شكست آشکار خوردیم .
لذا ما درباره آ.م.ر.یکا و ناتویی با این شکستها داریم صحبت می‌کنیم .وقتي آن‌ها با صرف سه هزار ميليارد دلار و بيست سال ج.ن.گ نتوانستند حريف ملت افغانستان شوند، چگونه مي‌خواهند با روسيه بجنگند؟
5. اوكراين سرزمین بسیار گران قیمتی هست . در واقع كلكسيوني از باارزش‌ترين منابع معدني در اروپا و بلكه در جهاناست.مسيرخط لولها نتقال گازروسيه به اروپاست.
یکی از حاصلخيزترين مناطق كشاورزي جهان، خاك چرنوزيوم- خاك سياه- در اين كشور قلمرو وسيعي را فرا گرفته است. و از جهت کشاورزی هم مزیتهایی را دارد .
6. پوتین فصل زمستان و يخبندان را براي حمله به اوكراين، انتخاب کرده است چرا؟. چنان‌كه مي‌دانيم، وابستگي اروپا به گاز روسيه، امري آشكار است. اكنون بهاي گاز مصرفي در اروپا به بالاترين مبلغ در طول دهه‌هاي اخير رسيده است. بعد از خبر حمله، قيمت بنزين افزايش يافت. قيمت بنزين در لندن به ليتري يك و هفت دهم پوند رسيد. به نظرم او این محاسبات را مد نظر داشته است.
از اظهارات بلينكن وزير خارجه امريكا و نيز بايدن و بوريس جانسون نخست‌وزير انگلستان پيداست كه ضمن اینکه موضوع را محکوم کردند و تعابیر تندی هم بکار بردند اما بوریس جانسون گفت ما برای مردم اوکراین دعا میکنیم .بایدنهماعلامکردماواردجنگباروسيهنخواهیمشد .
معنی این حرفها این است که روسیه به لحاظ ن.ظ.امی بر اوکراین مسلط شده و رژیم مورد نظرش را در آنجا حاکممیکند.
ازیکی از دوستان شنیدم که گفت: پوتین زانومی‌زند . ولی من نمیتوانم چنین چیزی را بگویم .اما تا اینجای کار حرکات شطرنج پوتین جواب داده است و کار را به جایی رسانده که امکان تقابل نظامی وجود ندارد.
8.ظاهراً برخی از دوستان نظم جهانی را که آ.م.ر.یکا اداره می‌کند را می پسندند !و برخی تأسف میخورند که این نظم دارد آسیب میبیند !من می‌پرسم این نظم برای مردم خاورمیانه چه داشته است؟
همین خانم هیلاری کلینتون که دلسوزی می‌کند برای مردم اوکراین گفت ایران را بمباران اتمی بکنید.

مگر همین‌ها نبودند که در ج.ن.گ صدام علیه ملت ایران هر مقدار که توانستند به او کمک کردند .هر خانه‌ای که در ایران در جنگ 8 ساله ویران شد و هرشهیدی که دادیم پشت سرش همین نظم آ.م.ریک.ایی بود .و تعجب میکنم از آقایان .
9. اما حمله به اوكراين، نشان داد كه نظم جهانی (که آ.م.ری.کا دارد مدیریت می‌کند) با چالشی بزرگ روبرو شده و ما به عنوان ایران باید بدانیم که غیر از توانایی ملی خود هیچ تکیه‌گاهی نمیتوانیم داشته باشیم .و استراتژی توان ه.سته.ای ایران را نیز تصمیمی هوشمندانه می‌بینم از تمامی جهات. البته سختیها و ضعف های خودش را داشته ولی تصمیم درستی است و باید متکی باشیم به خودمان .و من در این تحلیل دنبال این نبودم که بگویم این حمله درست بود یا نه؟ ما در مقطعی هستیم که باید اول ابعاد ماجرا را بسنجیم و بعد به داوری برسیم .

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید