ریابکوف: اروپا استقلال خود را از دست داده است/ آمریکا اقدام احمقانه‌ای انجام ندهد

در شرایطی که کشورهای غربی به اتهام زنی به روسیه درباره قصد حمله به اوکراین ادامه می دهند، حمایت نظامی آنها از این کشور افزایش قابل توجهی یافته است. به گفته “دیمیتری کوله‌با”، وزیر امور خارجه اوکراین کی‌یف در طول  ماه‌های اخیر 1.5 میلیارد دلار از شرکای غربی خود کمک نظامی دریافت کرده است.

روز دوشنبه، یک منبع دیپلماتیک فاش کرد که مقامات کی‌یف از ایالات متحده خواستند تا چندین گردان از سامانه‌های متحرک ضدموشکی “تاد” (THAAD-Terminal High Altitude Area Defense) را در نزدیکی شهر خارکوف، در مناطق شمال شرقی اوکراین مستقر کند.

به گفته این منبع خبری، استقرار این سامانه در نزدیکی شهر خارکوف ممکن است به ارتش اوکراین و متحدانش در ناتو اجازه دهد تا به عمق یک هزار کیلومتری از خاک روسیه دسترسی داشته باشند.

خبرگزاری «تاس» گزارش داد، “سرگئی ریابکوف”، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که استقرار احتمالی سامانه‌های متحرک ضدموشکی “تاد” آمریکا در منطقه خارکوف اوکراین یک باج خواهی و اقدامی تحریک آمیز علیه روسیه محسوب می شود.

ریابکوف همچنین از همتایان آمریکایی خواست تا از انجام اقدامات احمقانه خودداری کنند و افزود: «هر آنچه در این منطقه در خصوص پمپاژ تجهیزات، مهمات و تسلیحات نظامی از جمله سلاح های کشنده رخ می‌دهد، تلاشی است برای اعمال فشار مضاعف و احتمالاً اعمال فشار نظامی-فنی بر روسیه. بدیهی است که در اینجا عامل باج خواهی و فشار وجود دارد و ما این را درک می کنیم.»

ریابکوف یادآور شد که روسیه با تأسف شاهد است که به طور کلی، چیزی در زرادخانه کل گروه مخالفان این کشور باقی نمانده است. آنها به جای شرکت در تنش زدایی، که شامل درخواست بی قید و شرط از مقامات کی یف برای رعایت کامل توافقات مینسک می شود، در حال انتشار اطلاعات کاذب از وضعیت منطقه هستند تا باعث ایجاد احساسات منفی شود.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین درباره اظهارات برخی کشورهای غربی و آمریکا درباره خط لوله گاز “جریان شمالی-2″، آنها را یک «خیمه سیاسی» خواند و اعلام کرد که کشورهای اروپایی در تعیین منافع خود مستقل نیستند.

 سرگئی ریابکوف گفت: «ایالات متحده و متحدانش مدت‌هاست که خط لوله گاز “جریان شمالی-2” را به ابزاری برای اعمال فشار بر مسکو تبدیل کرده‌اند. این انعکاسی از این واقعیت‌ است که دیگر در اروپا، ناتو و اتحادیه اروپا شکل گرفته، جایی که نه تنها استقلال عمل وجود ندارد، بلکه حتی تلاش نمی‌شود تا منافع خودی را به درستی و در بلندمدت را ارزیابی کرد.»

به گفته ریابکوف، طرف روسی به طور روزانه از کانال‌های مختلف موضوع تضمین‌های امنیتی را پیگیری می کند. معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «در واقع تماس‌ها از طریق کانال‌های مختلف، از جمله در بالاترین سطح و بطور روزانه انجام می شود، و ما به ارتباط خود با همتابان غربی در خصوص این موضوع  ادامه می دهیم.»

به گفته وی، فدراسیون روسیه در حال تجزیه و تحلیل پیشنهادات دریافت شده از سوی ایالات متحده در زمینه تضمین‌های امنیتی است، اطلاعات همچنان به مسکو می رسد و طرف روسی تعدادی از پیشنهادات متقابل آمریکا، به ویژه در خصوص شفافیت و اقدامات اعتمادسازی را جدی گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید