ناراحتی مخالفان خارجی برجام از نرمش اخیر دولت بایدن در مذاکرات وین

نخست وزیر اسراییل بار دیگر بر مخالفت تل آویو با احیای برجام تاکید کرد و مدعی شد احیای این توافق هیچ کمکی به جلوگیری از هسته ای شدن ایران و ثبات منطقه ای نخواهد کرد.

به نقل از روزنامه “جروزالم پست” اسراییل، “نفتالی بنت” نخست وزیر اسراییل در جلسه روز یکشنبه  کابینه اسراییل هشدار داد که توافق هسته ای ایران که قدرت های جهانی در وین در حال مذاکره بر سر احیای آن هستند، جلوگیری از ایران هسته ای را دشوارتر می کند.

بنت گفت: “مهمترین تهدید برای اسراییل، ایران است. ما به عنوان کابینه مسئول مقابله با تهدید هسته‌ای ایران هستیم و آنچه را که در مذاکرات وین می‌گذرد از نزدیک دنبال می‌کنیم.”

او که در واکنش به انتشار اخبار امیدوار کننده از وین درباره احیای برجام و اعمال دوباره معافیت های تحریمی آمریکا برای بخش غیرنظامی هسته ای ایران صحبت می کرد، گفت: “توافقنامه هسته ای با ایران و آنچه درباره شرایط آن به نظر می‌رسد، به توانایی مقابله با برنامه هسته‌ای ایران آسیب می‌زند.”

وی افزود: “هرکس فکر می کند که این توافق باعث افزایش ثبات می شود، اشتباه می کند… این توافق به طور موقت غنی‌سازی را به تعویق می‌اندازد، اما همه ما در منطقه هزینه سنگین و نامتناسبی برای آن خواهیم پرداخت.”

بنت مدعی شد که در هفته‌های اخیر، ایران همزمان با مذاکره در وین، تجاوزات خود را در منطقه افزایش داده است.

نخست وزیر اسراییل گفت که تل آویو در تلاش است تا خود را از نظر نظامی در دهه های آینده تقویت کند. او تهدید کرد: “اسراییل در هر شرایطی، با توافق یا بدون توافق، آزادی عمل خود را (در برابر برنامه هسته ای ایران)حفظ خواهد کرد.”

به نوشته جروزالم پست، اظهارات بنت در حالی بیان شد که مقامات اسراییلی نگران هستند که آمریکا در چارچوب توافق مجدد با ایران، با “نقطه گریز هسته ای” کمتر از 6 ماه ایران به جای 1 سالی که در توافق قبلی برجام بود، موافت کند.

ناراحتی مخالفان خارجی برجام از نرمش اخیر دولت بایدن در مذاکرات وین

یکی از اهداف شاخص برجام در سال 2015 دور نگه داشتن یک ساله ایران از نقطه گریز هسته ای بوده است؛ اما برخی مقامات آمریکا اخیرا اعتراف کرده اند پیشرفت های هسته ای ایران در 2 سال گذشته امکان بازگشت به برخی از شرایط توافق برجام را ناممکن کرده است.

شبکه “کان ” تلویزیون اسراییل نیز دیشب در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک آمریکایی گزارش داد که مقامات آمریکا ظاهرا راضی شده اند به شروط توافقی تن دهند که نقطه گریز هسته ای ایران حدود 6 ماه باشد.

این دیپلمات ها به شبکه کان اسراییل گفتند: در هر صورت چند ماه بسیار بهتر از چند هفته کنونی است.

از سوی دیگر “تد کروز” سناتور جمهوریخواه آمریکایی عضو کمیته روابط خارجی سنا در واکنش به اقدام دولت بایدن به اعمال دوباره معافیت تحریمی بخش غیرنظامی برنامه هسته ای ایران، با محکوم کردن این اقدام به دولت بایدن هشدار داد در صورت احیای توافق برجام، کنگره این بار ساکت ننشسته و دست به مقابله خواهد زد.

این سناتور مخالف برجام در بیانیه ای تاکید کرده:” در زمانی که ایران، ایالات متحده و متحدان ما را در سراسر خاورمیانه هدف قرار می دهد، دولت بایدن تحریم ها را لغو می کند تا به آنها اجازه دهد برنامه هسته ای خود را توسعه دهند… بازگرداندن معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران تنها یک گام دیگر است که دولت بایدن در جهت احیای نسخه ضعیف‌تر از توافق فاجعه‌بار هسته‌ای اوباما و ایران (برجام) برمی‌دارد.”

ناراحتی مخالفان خارجی برجام از نرمش اخیر دولت بایدن در مذاکرات وین

این سناتور آمریکایی افزود:” حاکمان ایران از این معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی برای تقویت برنامه هسته‌ای ایران با قصد نهایی توسعه سلاح‌های هسته‌ای برای تخریب آمریکا و متحدان ما استفاده خواهند کرد و وقتی شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا سر می دهند، دقیقا منظورشان همین است. پرزیدنت ترامپ به درستی به این معافیت ها پایان داد و اکنون دولت بایدن آنها را احیا می کند. ما باید یک بار برای همیشه به این معافیت ها پایان دهیم.”

دیدگاهتان را بنویسید