ضرورت به کارگیری روش‌های جدید انتقال پول و مبادلات مالی بین ایران و روسیه

حسین سلاح ورزی  در مورد سفر چند روز آینده رئیس جمهور کشورمان به روسیه، گفت: سفر رئیس جمهور به روسیه در صورتی که توافقات و مذاکرات خوبی با طرف روسی انجام شود و این توافقات منجر به فراهم آوردن ارتباطات تجاری شود، می‌تواند فرصت‌های مناسب و بی بدیلی برای اقتصاد کشور  به ویژه در بخش صادرات محصولات کشاورزی، مواد غذایی و حتی مواد معدنی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در برقراری روابط اقتصادی با روسیه باید به صورت کلان و برای بلند مدت توجه شود، افزود: آمار و اعداد حوزه اقتصادی و درآمدهای ارزی کشور  براساس بودجه حاکی از آن است که اگر در سال آینده حداکثر 1.2 میلیون بشکه نفت در روز صادر شود، درآمد دولت از این بخش صادراتی حدود 16 میلیارد دلار است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بنابراین با توجه به اینکه بخشی از منابع ارزی یعنی حدود 10 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید صرف می‌شود، دولت از محل فروش نفت عایدی چندانی نخواهد داشت تا سایر نیازهایش را تامین کند.

وی بیان داشت: با این شرایط صادرات غیرنفتی اهمیت بسیاری خواهد داشت و برای توسعه صادرات غیرنفتی باید در درجه اول به کشورهای پیرامونی و به عبارتی همان کشورهای همسایه توجه ویژه داشت.

سلاح ورزی با بیان اینکه ایران جزء معدود کشورهایی در دنیاست که دارای تعداد زیادی همسایه است، گفت: 15 کشور در اطراف ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم جز همسایگان ما محسوب می‌شوند که بین تمام این کشورها از نظر بزرگی اقتصاد و بالا بودن درآمد سرانه روسیه مطرح است.

وی افزود: بنابراین این کشور از یک جایگاه استراتژیک، ویژه و پراهمیتی برای ما برخوردار است و اگرچه این کشور یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز جهان محسوب می‌شود؛ اما به واسطه گستردگی اقتصاد و بالا بودن نیازهای وارداتی می‌تواند یک کشور هدف صادراتی و استراتژیک برای ایران باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: متاسفانه در سال‌های گذشته حجم، کیفیت و میزان روابط اقتصادی و تجاری ما با کشور روسیه تناسب چندانی با روابط سیاسی ما با این کشور نداشته است. به عبارت دیگر با وجود اینکه رابطه سیاسی بسیار عمیقی بین ایران و روسیه برقرار است، اما روابط تجاری مناسبی بین دو کشور وجود نداشته و به عبارت بهتر اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است.

سلاح ورزی با اشاره به مشکل مراودات و ارتباطات بانکی به عنوان یکی از موانع جدی توسعه صادرات غیرنفتی ایران، گفت: اگر در سفر رئیس جمهور به روسیه، دو طرف درباره موضوع نقل و انتقال پول و روش‌های مبادلاتی بین سیستم‌های بانکی دو کشور  به تفاهم و توافق برسند می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی ایران به روسیه باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: همچنین باید در این سفر بر سر مسائل و موضوعات تعرفه‌ای و گمرکی بین دو کشور توافق شود و اگر بتوانیم به یک توافق دو جانبه با روسیه برسیم، آن وقت تصویر واضح‌تری برای صادرکنندگان فراهم می‌شود.

سلاح ورزی افزود: اگر بتوان چشم‌اندازی از سطح مراودات اقتصادی و تجاری برای دو کشور داشت آن گاه شاید بتوان امکان توافق پولی دو جانبه و یا توافق بانکی دو جانبه بین دو کشور را فراهم آورد.

وی در رابطه با تهاتر بین دو کشور نیز بیان داشت:  اگر طرف روسی را به موضوع تهاتر علاقه مند باشد، شاید زمینه تهاتر کالا بین دو کشور وجود داشته باشد.

سلاح ورزی بیان داشت: در هر صورت داشتن یک رابطه تجاری عمیق، پایدار و بلند مدت با روسیه برای کشور دارای اهمیت استراتژیک است و می‌تواند روی روابط منطقه‌ای ما تاثیر مثبتی داشته باشد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید