امریکا اجازه دهد حتی با احیای برجام در ایران خرابکاری کنیم

اختلافات دیرپا بر سر چگونگی برخورد با برنامه هسته ای ایران، تنش های تازه ای را میان دولت بایدن و اسرائیل برانگیخته است و دو مقام ارشد اسرائیلی این هفته واشنگتن را با این نگرانی ترک کردند که تعهد آمریکا به احیای برجام، به توافق ناقصی می انجامد که به تهران اجازه پیشبرد سریع برنامه غنی سازی اش را می دهد.

این دشواری ها در تمام طول هفته آشکار بود، در شرایطی که دولت جو بایدن خواهان آن بود که اتحاد با اسرائیل را به جبهه واحدی بر سر چگونگی برخورد با ایران در سال آینده تبدیل کند.

مقام های آمریکایی در تلاشی برای پر کردن شکاف میان دو طرف، این هفته افشا کردند که دو ماه پیش، آقای بایدن از جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی خود خواسته بود تا طرح بازبینی شده پنتاگون برای اقدام نظامی علیه ایران در صورت شکست دیپلماسی را مورد بررسی قرار دهد. مقام های آمریکایی همچنین تلاش های تازه ای برای سخت تر کردن و نه آسان کردن تحریم های ایران انجام دادند. مقام های آمریکایی گفتند که تمرکز بایدن بر گزینه های نظامی و تحریم ها، تلاشی بود تا به تهران علامت بدهد که بردباری آمریکا نسبت به کش دادن گفت وگوهای وین توسط ایران، رو به پایان است… اما این سخت گیری، همچنین با هدف آرام کردن مقام های کلافه اسرائیلی انجام شد. هرچند آنها از انتقاد آشکار از رئیس جمهوری آمریکا پرهیز دارند اما به طور خصوصی می گویند که ایرانی ها در حال پیشبرد برنامه هسته ای خود هستند و روی این نکته شرط بندی کرده اند که ایالات متحده در هوای کاهش تعهداتش در خاورمیانه گفت وگوهای وین را با توسل به زور جایگزین نخواهد کرد.

ده روز پیش، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل، در پی یک گفت وگوی تلفنی دشوار با آنتونی بلینکن، وزیر دفاع و رییس تازه موساد را با اطلاعات تازه ای درباره غنی سازی و فعالیت گروه تسلیحات هسته ای ایران (آن طور که اسرائیلی ها می گویند)، به واشنگتن اعزام کرد. این مقام های اسرائیلی، به رغم لحن سخت تر آمریکا نسبت به ایران، با این نگرانی واشنگتن را ترک کردند که کار دیپلماتیک با تهران، ادامه خواهد یافت.

این اواخر هم دو طرف بر سر حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران دچار اختلاف شدند. دولت بنت بر این باور است که خرابکاری ها موجب پسرفت برنامه هسته ای ایران شده حال آن که برخی در آمریکا استدلال می کنند که این کار تنها ایرانی ها را برانگیخت تا تاسیسات غنی سازی خود را با تجهیزات کارآمدتر و به روزتر بازسازی کنند.

گفت وگوی تلفنی هفته گذشته میان بنت و بلینکن، تنش آلود بود و دو طرف دیدگاه های بسیار متفاوتی درباره ارزش احیای برجام برای کنترل برنامه هسته ای ایران داشتند. به گفته مقام های آمریکایی و اسرائیلی، این تماس تلفنی دلسردی و کلافگی مقام های دو طرف را موجب شد.

مقام های اسرائیلی نگرانی فزاینده ای دارند که ایالات متحده، سرانجام با تهران به توافق می رسد و سپس درصدد سد کردن راه سازمان های اطلاعاتی اسرائیل و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه در ایران می شود. رهبران اسرائیلی می گویند که خواهان تضمینی از دولت بایدن هستند که واشنگتن، حتی اگر توافق هسته ای را هم زنده کرد، درصدد جلوگیری از کارزار خرابکاری اسرائیل علیه ایران نشود.

مقام های اسرائیلی می گویند که در هراس هستند که آمریکا از کانال های پنهانی با تهران در ارتباط باشد و این دور از گفت وگوهای هسته ای در وین، سرانجام به توافقی بینجامد.

نویسنده ها: جولیان بارنز (Julian E. Barnes)، رونن برگمن (Ronen Bergman) و دیوید سانگر (David E. Sanger)

دیدگاهتان را بنویسید