پشت‌پرده سفر رضا پهلوی به اسرائیل؛ شوآفی به نفع صهیونیست‌ها

اعلام خبر سفر رضا پهلوی به اسرائیل از سوی کانال ۱۱ اسراییل، بمب خبری بود که واکنش‌های زیادی به همراه داشت. به گفته این شبکه اسرائیلی این سفر جهت حضور رضا پهلوی در روز یادبود ادعای موسوم به هولوکاست به سرزمین‌های اشغالی انجام می‌شود، اما به عقیده بسیاری این اقدام بی‌اعتباری بزرگی برای او به همراه خواهد داشت.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و پژوهشگر تاریخ معاصر در این باره گفت: مقاومتی که در ایران در برابر فشارهای غرب انجام گرفت کل معادلات آنها را تغییر داد.

پشت‌پرده سفر رضا پهلوی به اسرائیل؛ شوآفی به نفع صهیونیست‌ها | اتفاقی که برای بسیاری روشن کرد چه فاجعه‌ای در حال رخ دادن است | او فهم سیاسی ندارد!

عباس سلیمی نمین افزود:‌ عناصر نمادینی که از سوی غرب انتخاب شده بودند، نمایشی برای بروز قدرت بود، آنها از بین سلطنت‌طلب‌ها، ‌منافقان و تجزیه‌طلب‌ها نمایندگانی انتخاب کرده بودند تا نشان دهند که تا چه هم با هم متحد هستند، اما نقشه آنها نقش برآب شد.

او ادامه داد:‌ برهم خوردن برنامه ‎هایشان موجب شد تا در شرایط کنونی دیگر برایشان هزینه‎ای نشود چرا که نشان داده شدکه این اتحاد در پشت‌ پرده بسیار از هم گسستنی است. در واقع صهیونیست‌ها تلاش کردند که در کنار اینکه از منافقین استفاده می‌کردند نشان دهند آنها را به حساب نمی‌آورند. از سویی نیز پهلوی میدان دادند اما در پشت پرده او را وارد کردند که با منافقان پیوند بخورد. زمانی که این نقشه شکست خورد، دیگر سرمایه‌گذاری در مورد این جریانات صورت نگرفت.

صهیونیست‌ها بازنده اصلی میدان هستند

او با اشاره به کانون صهیونیست‌ها ادادمه داد:‌ این اقدامات باعث شد تا راهی جز سرمایه‌گذاری در کانون صهیونیست‌ها نباشد. برای کانون صهیونیست‌ها هم مهم نیست که آنها چقدر اعتبار دارند، مهم این است که مجبورند علیه ایران این‌گونه ادامه دهند، چون راه دیگری ندارند.

سلیمی افزود:‌ صهیونیست‌ها در این وادی بیشترین ضربه را خوردند و بیشترین شکست را متحمل شدند. طبیعی است که اقدامی کنند که حتی اگر بسیار ناپخته باشد. چراکه باید نمایشی از حضور در معادلات ایران صورت دهند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران اضافه کرد:‌ باید توجه کنیم که صهیونیست‌ها در این زمینه بازنده اصلی هستند. چراکه که تلاش کرده‌اند اروپا و آمریکا وارد بازی خود کنند، آنها نیز وارد شدند اما این بازی در پایان برای اروپا و آمریکایی‌ها فقط بی‌اعتباری به ارمغان آورد. حال اگر صهیونیست‌ها اقدامی انجام ندهند جز فاجعه چیزی پیش رویشان نخواد بود.

سلیمی یادآور شد:‌ رژیم صهیونیستی می‌خواهد طوری نشان دهد که این تحرکات هنوز موثر است و می تواند تعیین کننده باشد. بنابراین در وادی خودسوزی افتاده‌اند، یعنی دعوت رضا پهلوی به اسرائیل که معلومات سیاسی و تحصیلات ندارد، باعث می‌شود همه متوجه شوند که چنین فردی فاقد کمترین فهم سیاسی است.

رضا پهلوی الفبای سیاسی را نمی‌داند

این پژوهشگر تاریخ معاصر گفت:‌ اکنون نخست وزیر اسرائیل با بحران مواجه است، از سویی نیز در طول تاریخ اشغال فلسطین سابقه نداشته است که صهیونیست‌ها از درون متلاشی باشند. بنابراین  دراین شرایط سفر رضا پهلوی به اسرائیل نشان‌دهنده این است که او الفبای پیش‌پا افتاده سیاسی را نمی‌داند.

او ادامه داد: ایران امروز دارای قدرت و فهم سیاسی و بازیگر مهمی است. آیا می‌شود ایران امروز با این قدرت بازیگری را تضعیف کرد؟ آن هم از سوی فردی که چیزی در انبان ندارد، نه تحصیل کرده و نه کسب و کاری داشته و تنها با سرمایه هنگفتی که از ایران برده و زندگی کرده است. این اتفاق باعث می‌شود تا برای بسیاری روشن شود که چه فاجعه‌ای در حال رخ دادن است، به وی‍ژه برای افرادی که به این مهره‌ها دل بسته‌اند.

سلیمی نمین بیان کرد:‌ رضا پهلوی درباره ایران چیزی نمی‌داند، حتی نمی‌داند اکنون وضعیت استان‌های کشور چگونه است، او هیچ اطلاعاتی در مورد ایران ندارد که بخواهد درباره ایران در اسرائیل صحبت کند.

اقدامی به نفع رژیم صهیونیستی

سلیمی با بیان اینکه دعوت رضا پهلوی به اسرائیل تنها به نفع رژیم صهیونیستی است، گفت:‌ در واقع اکنون اگر صهیونیست‌ها تحرکی نداشته باشند،‌ بسیار لطمه می‌خورند.

او افزود:‌ صهیونیست‌ها برای همکاری در این سناریوهایی که علیه ایران داشتند به اروپا و آمریکا فشار زیادی آوردند. اما راه به جایی نبردند و به بن بست رسیدند.

این پژوهشگر تاریخ ادامه داد:‌ برای مثال عربستان و امارات خود را جدا کردند و سبد صهیونیست‌ها خالی شد و این مساله برای اسرائیل یک افتضاح سیاسی پررنگ است.

او ادامه داد:‌ بنابراین صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند با تحرکات این چنینی نشان دهند هنوز هم در میدان هستند. هرچند سفر رضا پهلوی به اسرائیل او را بی‌اعتبار می‌کند و برای همه مسجل خواهد شد که او  فهم سیاسی ندارد و  به چنین فردی نمی‌توان اتکا کرد. و این اقدام شوآفی به نفع صهیونیست‌هاست، تا نشان دهند که همچنان میدان‌دار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید