پیمانکار طراحی آرایش سیاسی-رسانه‌ای غرب در مذاکرات وین کیست؟

بنا به اعلام نورنیوز، از همان شب اول دور جدید مذاکرات وین که «لیز تراس» وزیرخارجه تازه‌کار انگلیس در یادداشت مشترکی با «یائیر لاپید» وزیرخارجه اسرائیل در روزنامه تلگراف به رجزخوانی علیه ایران پرداختند نشانه‌های روشنی از نقش رژیم صهیونیستی در طراحی آرایش سیاسی و رسانه‌ای مذاکرات وین و شکل گیری بلوک بندی‌های جدید در ضلع غربی مذاکرات بروز و ظهور پیدا کرد.

سفر رئیس موساد و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آمریکا و فضا سازی رسانه‌ای پرحجم در خصوص توافقات میان تل آویو واشینگتن در خصوص اقدام نظامی علیه ایران به نوعی مکمل این سناریو شد.

در ادامه جنگ روانی بر علیه تیم مذاکره‌کننده ایران در وین شامگاه شنبه ۲۰ آذر نیز یک مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «بنی‌گانتز» وزیر جنگ این رژیم در دیدار‌های روز ۱۸ آذر خود با مقامات ارشد آمریکا در واشینگتن، دولت «جو بایدن» را از «جدول زمانی» ارتش اسرائیل برای حمله به ایران آگاه کرده، وی افزود: آمریکا قصد اسرائیل برای حمله نظامی به ایران را وتو نکرده است!

اظهارات و اقدامات مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس بویژه سفر مقامات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی به واشینگتن در میانه مذاکرات و انتشار اخبار رسانه‌ای در مورد قصد رژیم صهیونیستی و آمریکا برای برگزاری رزمایش حمله به تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران که البته پاسخ آن از سوی یک مقام ارشد نظامی ایران داده شد، نشان از یک طراحی همه‌جانبه و هدفمند دارد که مجری اصلی آن اسراییل است.

مقامات آمریکا و تروئیکای اروپایی در حالی مدعی پایبندی به مذاکره و تلاش برای دستیابی به توافق هستند که کم‌سابقه‌ترین اظهارات و اقدامات تهدیدآمیز را برای چنگ و دندان نشان دادن به جمهوری اسلامی و تداوم فشار حداکثری در میانه مذاکرات در دستور کار خود قرار داده‌اند.

نکته قابل توجه این که در همین فضای مملو از تهدید و زیاده‌خواهی، مقامات و رسانه‌های غربی و صهیونیستی مستمرا از قصد ایران برای طولانی کردن مذاکرات و طرح مطالبات غیرقابل قبول سخن می‌گویند.

آرایش جدید سیاسی و رسانه‌ای غرب که اهداف آن برای روسیه و چین هم کاملا آشکار شده، بیش از آن که رنگ و بوی مذاکره و گام برداشتن در مسیر دیپلماتیک داشته باشد، تداعی کننده برنامه‌ریزی برای تداوم فشار همه‌جانبه به ایران برای امتیازگیری حداکثری و یا افزایش سطح تنش است.

در این میان با وجود حسنِ نیت جمهوری اسلامی در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عملا روند استفاده از این نهاد حقوقی به عنوان ابزار سیاسی نیز در حال افزایش بوده و به سایر مولفه‌های فشار به ایران اضافه شده است.

نقش پررنگ دشمن قسم خورده ایران یعنی رژیم صهیونیستی در ایجاد آرایش سیاسی-رسانه‌ای ضلع غربی مذاکرات وین با سابقه‌ای که این رژیم در انجام عملیات خرابکارانه در تاسیسات هسته‌ای و ترور دانشمندان ایران دارد، هرگونه تردید در خصوص نیت غیرسازنده آمریکا و تروئیکای اروپایی در مذاکرات را بر طرف کرده است.

تهدید ایران به حمله نظامی، زیاده‌خواهی آژانس و درخواست غیرمستقیم برای فراهم کردن زمینه حملات مجدد رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته‌ای ایران، طرح مطالبات فرابرجامی و عبور از ادبیات حقوقی و فنی در مذاکرات، اگر معنایی جز تداوم سیاست فشار حداکثری ندارد، پس چیست؟!

ابعاد مختلف این طراحی غربی‌ها، نشان از نقش مستقیم رژیم صهیونیستی (که به ادعای مسئولین آن، نتانیاهو عامل و مشوق اصلی ترامپ در خروج از برجام بوده است) در طراحی آرایش سیاسی و رسانه‌ای ضلع غربی مذاکرات در برابر ایران دارد.

بر این اساس؛ می‌توان بر قطعیت این گزاره صحه گذاشت که هدف از دادن نقش مستقیم به رژیم صهیونیستی در اجرای برنامه سیاسی-رسانه‌ای غرب در مذاکرات، معنایی جز اصالت دادن به ابزار‌های غیر مذاکراتی برای امتیازگیری در میز مذاکرات نداشته و به صورت طبیعی به پیشبرد مذاکرات سازنده برای دستیابی به توافق خوب لطمه جدی خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید