تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان

از گرانی کالا‌ها در آلمان تا اعتراضات خیابانی در پرو همگی ناشی از تاثیر منفی جنگ روسیه علیه اوکراین بر اقتصاد کشور‌های مختلف جهان بوده اند.

خرید به طور فزاینده‌ای گران می‌شود

مصرف کنندگان آلمانی از افزایش هزینه‌های زندگی رنج می‌برند. پیامد‌های جنگ در اوکراین و تحریم‌ها علیه روسیه در حال آشکار شدن هستند. در ماه مارس، نرخ تورم آلمان به بالاترین سطح خود از سال ۱۹۸۱ میلادی به این سو رسید. دولت آلمان مایل است به سرعت تحریم زغال سنگ روسیه را اجرایی کرده و آن را ادامه دهد، اما هنوز بر سر ممنوعیت واردات گاز و نفت روسیه بحث درون دولت آن کشور ادامه دارد.

در کنیا عجله کنید تا بتوانید بنزین بزنید

جنگ روسیه علیه اوکراین چه تاثیری بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان گذاشته است؟ / تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان

خودرو‌ها در پمپ‌های بنزین در نایروبی در صف ایستاده اند. در اینجا نیز مردم متوجه اثرات جنگ در اوکراین می‌شوند. سوخت گران است و کمبود آن احساس می‌شود. «مارتین کیمانی» سفیر کنیا در شورای امنیت سازمان ملل با تشبیه وضعیت شرق اوکراین با تغییراتی که در آفریقا پس از پایان دوران استعمار رخ داد نگرانی خود را ابراز نمود.

چه کسی ادامه صادرات گندم به ترکیه را تضمین می‌کند؟

روسیه بزرگترین تولید کننده گندم در جهان است. به دلیل ممنوعیت صادرات روسیه، قیمت نان اکنون در بسیاری نقاط جهان از در ترکیه در حال افزایش است. تحریم‌های بین المللی زنجیره تامین را مختل ساخته اند. اوکراین نیز یکی از پنج صادرکننده بزرگ گندم در جهان است، اما جنگ با روسیه بدان معناست که این کشور نمی‌تواند از بنادر خود در دریای سیاه کالا به نواحی مختلف جهان از جمله به ترکیه ارسال کند.

قیمت گندم در عراق در حال افزایش است

جنگ روسیه علیه اوکراین چه تاثیری بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان گذاشته است؟ / تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان

قیمت گندم در عراق از زمان حمله روسیه به اوکراین به شدت افزایش یافته، زیرا این دو کشور دست کم ۳۰ درصد از تجارت گندم جهان را در اختیار دارند. عراق تاکنون بی‌طرف مانده، اما نصب پوستر‌های طرفداری از پوتین اکنون در آن کشور ممنوع شده است.

تظاهرات در لیما

تظاهرکنندگان در لیما پایتخت پرو با پلیس درگیر شده اند. آنان به افزایش قیمت مواد غذایی اعتراض دارند. این بحران با جنگ در اوکراین تشدید شده است. «پدرو کاستیلو» رئیس جمهور پرو به طور موقت مقررات منع آمد و شد و وضعیت اضطراری را اعمال کرد، اما پس از لغو این مقررات اعتراضات از سر گرفته شد.

وضعیت اضطراری در سریلانکا

جنگ روسیه علیه اوکراین چه تاثیری بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان گذاشته است؟ / تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان

در سریلانکا نیز مردم برای ابراز خشم خود به خیابان‌ها آمده اند. چند روز پیش، برخی حتی سعی کردند به اقامتگاه شخصی «گوتابایا راجاپاکسا» رئیس جمهور آن کشور یورش ببرند. اعتراضات علیه افزایش هزینه‌های زندگی، کمبود سوخت و قطع برق رئیس جمهور سریلانکا را بر آن داشت تا وضعیت اضطراری ملی اعلام کند و از هند و چین برای تهیه منابع مورد نیاز کشورش درخواست کمک کند.

اعتراض اسکاتلندی‌ها

در اسکاتلند نیز اعتراضاتی علیه افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی صورت گرفته است. در سراسر بریتانیا، اتحادیه‌های کارگری تظاهراتی را در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی سازماندهی کرده اند. برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) پیش‌تر منجر به افزایش قیمت‌ها در بسیاری از زمینه‌های معیشتی شده بود و جنگ در اوکراین اوضاع را بدتر خواهد کرد.

قیمت این ماهی چقدر است؟

جنگ روسیه علیه اوکراین چه تاثیری بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان گذاشته است؟ / تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد در نقاط مختلف جهان

بریتانیایی‌ها دلیلی برای نگرانی در مورد غذای ملی محبوب خود یعنی «فیش‌اند چیپس» دارند. سالانه حدود ۳۸۰ میلیون ماهی و سیب زمینی در بریتانیا خورده می‌شود. با این وجود، تحریم‌های سخت گیرانه فعلی علیه روسیه به این معنی است که قیمت ماهی سفید روسیه، روغن پخت و پز و انرژی همگی در حال افزایش هستند. در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، نرخ تورم سالانه بریتانیا به ۶.۲ درصد رسید.

فرصت اقتصادی برای نیجریه؟

نیجریه مدت هاست که قصد دارد وابستگی خود به مواد غذایی وارداتی را کاهش دهد و اقتصاد خود را در سایر زمینه‌ها نیز انعطاف پذیرتر سازد. آیا جنگ در اوکراین می‌تواند فرصت‌هایی را برای نیجریه فراهم کند؟ «الیکو دانگوت» ثروتمندترین مرد نیجریه اخیرا بزرگترین کارخانه کود در آن کشور را افتتاح کرده و امیدوار است که این کارخانه خریداران زیادی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید