مطالبه تضمین پایبندی آمریکا

🔹شورایعالی امنیت ملی در دوره دولت سیزدهم در مذاکرات رفع تحریم‌ها و بازگشت همه طرفها به اجرای برجام، چند تضمین مهم از ابتدا مطرح کرده و ظاهرا تا همین روزها بر آنها اصرار ورزیده است. در اینجا فقط می‌خواهم درباره تضمین پایبندی آمریکا به برجام بپردازم، یعنی «آمریکا بار دیگر از توافق هسته‌ای خارج نخواهد شد» (باقری کنی، 3 آذر 1400).
مقدمتاً تصریح کنم که مبنا (یا علت) و نیز هدف از مطالبه این تضمین را کاملاً تصدیق می‏‌کنم اما درباره چگونگی تحقّق آن ملاحظاتی دارم که ذیلا به آنها می‌‏پردازم.

🔷 1ـ ما از قوه مجریه دولت آمریکا در قبال مطالبه خود دقیقاً چه انتظاری داریم؟ آیا می‌‏خواهیم رئیس جمهور آمریکا به عنوان رئیس قوه مجریه بیانیه‌‏ای کتبی صادرکند؟
در این صورت، آیا روشن نیست که این قبیل بیانیه‌‏ها و امضاها می‌‏توانند با همان سرعت و سهولتی که صادر می‏شوند لغو و نقض شوند، توسط همان رئیس جمهور و یا رئیس جمهور بعدی؟ واضح نیست که این قبیل بیانیه‌‏ها مطلقاً هیچ بار حقوقی ندارند؟ یعنی نمی‌‏توان این نقض را در هیچ محکمه یا دیوان بین‌‏المللی مورد شکایت و تعقیب قضائی قرارداد؟

🔹 2ـ آیا برای این تضمین می‌‏خواهیم رئیس سنا از طرف شخص خود بیانیه‌‏ای حاکی از تضمین وفاداری مستمر به توافقنامه برجام صادرکند؟
در این صورت، آیا روشن نیست که اولا چنین تضمینی برجام را تبدیل به معاهده‌‏ای لازم‌‏الاتباع و نقص‌ناپذیر نخواهد کرد؟ و ثانیاً، چنین تضمینی از جانب بسیاری از سناتورها به شدت مورد اعتراض و انتقاد قرار خواهد گرفت؟ آیا با توجه به نامه مورخ 18/11/1400 سی و سه سناتور از هر دو حزب (ر.ک به یادداشتم “آیا برای نظام دورنمای مذاکرات هسته‏‌ای روشن است؟” مورخ 13/12/1400) کمترین تردیدی وجود دارد که مجلس سنا سخت در مقابل این اقدام رئیس سنا خواهد ایستاد و آن بیانیه شخصی غیر لازم‏‌الاتباعِ نقض‌پذیر را تبدیل به کاغذپاره‌‏ای خواهد کرد؟ آیا به نحو خیره‌کننده‌‏ای دلالت‌آمیز نیست که سی و سه سناتورِ اکثرا قدرتمند در آستانه نهایی‌شدن مذاکرات، سرگشاده‌‏ای سراپا هشدارهای مشخص و دقیق رویه‌‌‏ای یا روشی به رئیس جمهور می‏‌دهند؟ توپ و تشرهای سناتورها کلی‌گویی‏‌های مرسوم بسیاری از سیاستمداران نیست بلکه به طور مشخص به جوزف بایدن هشدارهای کاملاً قانونی در حیطه اختیارات مجلس سنا می‏‌دهند که «هر توافقی درباره برنامه هسته‌‏ای … پاره خواهد شد»، نیز «ما سناتورها تکرار می‏‌کنیم که هر گونه … مشورت و موافقت سنا را الزامی می‌‏کند».
🔹 3ـ آیا برای این تضمین می‏‌خواهیم سخنگوی مجلس نمایندگان از طرف شخص خود بیانیه‌‏ای حاکی از تضمین وفاداری مستمر به توافقنامه برجام صادر کند؟
در این صورت، آیا آشکار نیست که چنین تضمینی برجام را مطلقاً تبدیل به معاهده‏‌ای لازم‌الاتباع و نقض‌ناپذیر نخواهد کرد؟ و ثانیاَ، به فرض که سخنگوی مجلس نمایندگان چنین بیانیه‌‏ای را صادر کند، با توجه به نامه مورخ 27/بهمن/1400 یکصد و شصت و پنج نماینده جمهوری‌‏خواه مجلس نمایندگان به رئیس جمهور آمریکا کمترین تردیدی وجود دارد که اکثریت نمایندگان جمهوری‌‏خواه مجلس نمایندگان به شدت در مقابل این اقدام سخنگو خواهند ایستاد و آن تضمین شخصی نقض‏‌پذیر را در بدو تولد تبدیل به کاغذ پاره‏‌ای خواهند کرد؟ لازم می‏‌دانم برخی از نکات بسیار مهم این سرگشاده سرا پا هشدار و تهدید به رئیس جمهور آمریکا را که در آستانه نهایی‌شدن مذاکرات هسته‏‌ای به وی نوشته شده بازگو کنم تا هم فضای سیاسی در مراکز بسیار قدرتمند تصمیم‏‌گیری در واشنگتن ملموس شود و هم مشخص شود آیا ایران گزینه‌‏هایی برای اخذ تضمین از دولت آمریکا (شامل قوه مجریه و کنگره) دارد، و اگر دارد آنها چیستند؟

دیدگاهتان را بنویسید