آیا دنیای هنگامه ظهور پر از ظالم است یا پر از ظلم؟

حجت‌الاسلام مهدی عامری در یادداشت پیش رو که به مناسبت سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود سلام‌الله علیها نگاشته شده، آورده است: در روایت شریفه آمده است دنیا از ظلم مملو می‌شود و این می‌تواند به این معنا باشد که درست است دنیا سرشار از ظلم است اما پر از ظالم و ستمکار نیست، بلکه عده‌ای ظالم، بساط بیدادگری را چنان می‌گسترانند که همه عالم را فرامی‌گیرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

فرض کنید می‌گویند در محلی دزدی زیاد شده است! این گزاره می‌تواند دو معنا داشته باشد؛ اول اینکه در این محل تعداد سارقین زیاد شده‌ و برای همین دزدی زیاد است. دوم آنکه یک یا چند سارق حرفه‌ای هستند که تمام سرقت‌ها را همان‌ها انجام می‌دهند و اهل محله را کلافه کرده‌اند! درواقع کثرت سرقت لزوماً به معنای کثرت سارق نیست!

روایت مشهوری در مورد دوران ظهور حضرت بقیه‌الله وجود دارد که مانند مثال بالا، دارای همین دو برداشت است. در روایت شریفه متواترِ آمده است: «یَملَأُ الله بِهِ الاَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَت ظُلماً و جَورا» به این مضمون که امام زمان (ع) می‌آید و به یاری خدا دنیا را پر از عدل و داد می‌کند همچنانچه از ظلم و ستم پرشده بود.

چنانچه روشن است در روایت شریفه آمده است دنیا از ظلم مملو می‌شود و این می‌تواند به این معنا باشد که درست است دنیا سرشار از ظلم است اما پر از ظالم و ستمکار نیست، بلکه عده‌ای ظالم، بساط بیدادگری را چنان می‌گسترانند که همه عالم را فرامی‌گیرد. چنانچه امروز مشاهده می‌شود چند دولت و چند سازمان و دیکتاتور در عالم در سرتاسر عالم، به مردم بینوا ستم می‌کنند و با استفاده از سلاح و پول و رسانه ملت‌ها را سرکوب می‌کنند و کودک و بزرگ را از تیغ می‌گذرانند و می‌کشند و ویران می‌کنند.

درواقع دنیای هنگامه ظهور شاید پر از مظلوم و مستضعف باشد که تحت سیطره ظالمان گرفتارشده‌اند و در انتظار منجی به سر می‌برند، اما لزوماً این به معنای کثرت ظالمان نیست. ظهور حضرت حجت ورق را برمی‌گرداند و مستضعفین و صالحان را بر بدکاران چیره می‌کند و به‌وسیله آن‌ها عدالت و برابری عالم‌گیر خواهد شد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید