توقف مذاکرات وین

گفتگوهای وین متوقف شده است. به نظر می‌رسد اشاره طرف‌های دخیل در گفتگوها به نقش «عوامل خارجی» در توقف مذاکرات، تبعات ن.ب.رد اوکراین و درخواست روسیه برای تضمین روابط تجاری‌اش با ایران پس از احیای ب.ر.جام است.
ت.ح.ر.یم روسیه موجب افزایش قیمت نفت شده است. ایالات متحده حاضر شده با ونزوئلا برای افزایش تولید به گفتگو بپردازد. عربستان و امارات به دلیل تمایل کاخ سفید به پایان ج.ن.گ یمن و هم حفظ روابط مساعد با کرملین، حاضر به گفتگو با آمریکا در این زمینه نشده‌اند.

اینکه آ.م.ر.یکا برای کاهش قیمت نفت، مشتاق توافق با ایران باشد محل تردید است. اخبار منتشر شده در خصوص مخالفت آ.م.ر.یکا با خروج سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی» وزارت خارجه، اختلاف‌نظرها بر سر تضمین معتبر درباره سرمایه‌گذاری خارجی و هم‌چنین انتشار ادعای توقیف نفت‌کش‌های ایرانی توسط آ.م.ر.یکا، می‌تواند نشانه‌هایی بر این گزاره باشد.
اقدام روسیه در ارائه درخواست تضمین، وقفه‌ای جدی در مذاکرات انداخت و به نظر می‌رسد این خواسته روسیه سبب شد ایالات متحده نیز از فرصت پیش‌آمده برای مقابله با درخواست‌های ایران سوءاستفاده کند. در حالی که سعی می‌کنند در رسانه‌ها و گفتگوها عمدتاً بر اقدام روسیه تمرکز کنند.
در فرصت پیش‌آمده، تأکید ایران بر مطالبات خود در قبال آ.م.ر.یکا نشان خواهد داد ایران به توافق خوب خواهد اندیشید و به هر قیمتی تن به توافق نخواهد داد. علاوه بر اینکه موضع ایران درباره درخواست روسیه باید حفظ روابط متوازن باشد. همچنین درخواست مسکو باید مسأله غرب قلمداد شود که باید کشورهای غربی برای حل آن بکوشند.
ایران باید با تداوم پیشرفت و توسعه برنامه هسته‌ای، ارزش و ضرورت توافق را برای دیگر طرف‌ها افزایش دهد. هم‌چنین با پاسخ متقابل و متوازن به حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه که منجر به شهادت دو ایرانی شد، نشان دهد که مذاکرات ارتباطی به سیاست‌های منطقه‌ای ایران ندارد و این سیاست‌ها مستقل از ملاحظات بازیگران غربی و شرقی به پیش می‌رود.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید