حمله موشکی به سوی کنسولگری آمریکا در اربیل عراق / صابرین‌نیوز: هدف حمله، دو مرکز آموزشی متعلق به موساد بود

آژانس خبری عراق گزارش داده است که چندین موشک به سوی کنسولگری آمریکا در اربیل شلیک شده است

مقا‌م‌های امنیتی عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند دست کم شش موشک به سوی کنسولگری آمریکا در اربیل شلیک شده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با محکوم کردن این حمله گفته است که هیچ تلفاتی در هیچ‌کدام از تاسیسات آمریکا در عراق گزارش نشده است.

پنتاگون وزارت دفاع آمریکا نیز گفته درحال بررسی این حملات است.

ساختمان جدید کنسولگری آمریکا در منطقه زرین، نیمه‌کاره و خالی از سکنه بوده است.

یک سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق گفته هیچ‌یک از موشک‌ها به این ساختمان نخورده بلکه در محوطه اطراف آن به زمین خورده‌اند.

مقتدا صدر هم در حساب توئیتری خود نوشته است : ‘اربیل چنان زیر آتش است که گویی کردها عراقی نیستند.’

کاربران، تصاویر متعددی از این انفجارها در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

صابرین‌نیوز به نقل از یک منبع امنیتی نوشته است دو مرکز آموزشی پیشرفته متعلق به موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، در اربیل، هدف حمله بوده است.

در پی حمله ساعات گذشته به اربیل، نخست‌وزیر عراق گفته این، حمله به امنیت مردم عراق است. به گفته مصطفی الکاظمی، نیروهای امنیتی این کشور در حال تحقیق درباره این حمله هستند و جلوی هر تهدیدی علیه مردم عراق، خواهند ایستاد.

در پی این حمله، چند عضو مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا، از حزب جمهوری‌خواه از دولت آمریکا خواسته‌اند با توجه به حمله بامداد یک‌شنبه به اربیل، هر گونه مذاکره‌ برای توافق هسته ای با ایران را متوقف کند.

واکنش آمریکا: خسارتی نداشت
وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله به پایگاه نظامی‌ این کشور در اربیل عراق ادعا کرد: این حمله هیچ خسارت یا تلفاتی در هیچ یک از تاسیسات دولتی آمریکا برجای نگذاشته است.

خبرنگاران رسانه های آمریکایی به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا شنبه شب به وقت محلی در واکنش به حمله به پایگاه نظامی این کشور در اربیل عراق گزارش دادند: هیچ خسارت یا تلفاتی در هیچ یک از تاسیسات دولتی ایالات متحده آمریکا بوجود نیامده است . این حادثه توسط دولت عراق و دولت اقلیم کردستان در حال بررسی است و شما را برای اظهار نظر به آنها ارجاع می‌دهیم. ما این حمله ظالمانه و نمایش خشونت را محکوم می‌کنیم.

وزارت داخله اقلیم کردستان: حمله با ۱۲ موشک بالستیک دوربرد و از خارج از مرزهای عراق صورت گرفت / بارزانی: این حمله تروریستی بود
وزارت داخله اقلیم کردستان عراق تاکید کرد موشک‌های شلیک شده به سمت کنسولگری امریکا در اربیل از خارج از عراق پرتاب شده است.

به گزارش بغداد الیوم، وزارت داخله اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: در شامگاه۱۲/۱۳-۳-۲۰۲۲ ساعت یک بامداد ۱۲ موشک بالستیک دوربرد از شرق و خارج از مرزهای عراق به سمت ساختمان جدید کنسولگری امریکا در اربیل و مناطق غیرنظامی نزدیک به ساختمان کانال کردستان ۲۴ و اطراف آن شلیک شد.

در ادامه این بیانیه آمده است، این حمله منجر به وارد آمدن خسارت‌های مادی به ساختمان‌ها و منازل شد اما به جز یک جراحت سطحی در یکی از غیرنظامیان، تلفات جانی نداشت.

وزارت داخله اقلیم کردستان در پایان اظهار داشت: پلیس و نیروهای امنیتی تحقیقات درباره این حمله را آغاز کرده اند و به زودی نتایج آن به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید، ما به شهروندان اربیل و اهالی اقلیم کردستان اطمینان می دهیم که اربیل امن است و این چنین باقی خواهد ماند.

«مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر دولت محلی اقلیم کردستان هم ضمن محکوم کردن شدید این حمله تروریستی که در چند منطقه اربیل روی داد، اظهار داشت: اربیل در برابر بزدلان گردن خم نخواهد کرد و از مردم قهرمان و مقاوم اربیل می خواهم که صبر پیشه کنند و دستورات دستگاه‌های امنیتی را مورد توجه قرار دهند.

مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق هم با بیان اینکه موشک‌های شلیک شده در چند منطقه مختلف فرود آمده است، گفت: نیروهای امنیتی تحقیقات را آغاز کرده اند و متعاقبا جزئیات این حادثه را اعلام خواهیم کرد.

در پایان بیانیه مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق آمده است: این اقدامات غیر قابل توجیه است و سرنوشتی جز شکست ندارد و عاملان آن به سزای عمل خود خواهند رسید.

المیادین: حمله به مقر موساد در اربیل، پاسخی به عملیات قبلی اسرائیل علیه ایران است که از کردستان عراق انجام شده بود / عملیات علیه موساد هیچ ارتباطی با عملیات اخیر اسرائیل در سوریه ندارد
المیادین به نقل از منبع موثق نوشت که مقر موساد در جاده تفریحی صلاح الدین ویران شد و عوامل کشته و زخمی شدند. این رسانه نوشت که این عملیات پاسخی به عملیات قبلی اسرائیل علیه ایران است که از کردستان عراق انجام شده بود و هیچ ارتباطی با عملیات اخیر اسرائیل در سوریه ندارد.

ایسنا بخش هایی از خبر المیادین در مورد حمله امروز به اربیل در کردستان عراق را منتشر کرده که به شرح زیر است:

مقر موساد در جاده تفریحی صلاح الدین ویران شد و عوامل کشته و زخمی شدند

هیچ مرکز عراقی یا آمریکایی در کردستان عراق هدف قرار نگرفت

این عملیات پاسخی به عملیات قبلی اسرائیل علیه ایران است که از کردستان عراق انجام شده بود

عملیات علیه موساد هیچ ارتباطی با عملیات اخیر اسرائیل در سوریه ندارد

پاسخ ایران به شهادت دو تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه به دست اسرائیل در زمان مناسب صورت خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید