بازتاب گسترده حمله موشکی به مراکز جاسوسی موساد در رسانه های غربی

خبرگزاری آسوشیتدپرس در بازتاب این خبر به نقل از مقام های امنیتی عراقی نوشت: ۱۲ موشک به شهر اربیل در شمال عراق و نزدیکی کنسولگری آمریکا اصابت کرد.

مقامات عراقی و آمریکایی اظهارات ضد و نقیضی را درباره این حملات و شدت خسارات مطرح کرده اند.

مقام های امنیتی عراقی گفته اند هنوز گزارشی به فوریت درباره تلفات این حمله مخابره نشده است اما این حملات اندکی بعد از نیمه شب رخ داد و خسارات مادی زیادی را به بار آورد. این مقام های امنیتی عراقی نیز مطابق با مقررات خواستند نامشان فاش نشود.

یک مقام آمریکایی گفت به هیچ یک از تاسیسات دولتی آمریکا خسارتی وارد نشده و نشانه ای وجود ندارد که ساختمان کنسولگری آمریکا در عراق که فعلا جدید و خالی است، هدف این حملات بوده است.

آسوشیتد پرس در گزارشی که در روزنامه دیلی میل و برخی دیگر از رسانه های خارجی نیز بازتاب یافته است نوشت: یک مقام عراقی در بغداد نخست گفت چندین موشک به کنسولگری آمریکا اصابت کرده اند و این ساختمان هدف حملات بوده است. سپس لاوک غفاری رئیس دفتر رسانه های خارجی کردستان عراق گفت هیچ موشکی به این ساختمان اصابت  نکرده و منطقه اطراف آن با موشک ها مورد حمله قرار گرفته اند.

یک مقام دفاعی آمریکا گفته است هنوز تعداد دقیق موشک های شلیک شده و محل دقیق فرود آمدن آنها معلوم نیست. هیچ از مقام های امریکایی اجازه نداشتند با معرفی خود درباره این حمله صحبت کنند و مقامات یاد شده که با خبرگزاری آسوشیتد پرس مصاحبه کردند خواستند نامشان فاش نشود.

آسوشیتد پرس نوشت: مقام های عراقی نمی توانند نوع موشک های شلیک شده را مشخص کنند.

مقام دیگر آمریکایی گفت که دولت عراق و دولت منطقه ای کردستان عراق در حال تحقیقات درباره این حمله هستند.

آسوشیتدپرس مدعی شد: این حمله در حالی انجام شده که مذاکرات هسته ای در وین به دنبال خواسته های روسیه درباره تحریم هایی که این کشور را به دلیل حمله به اوکراین هدف قرار داده «متوقف» شده است.

این رسانه افزود: فرماندهی ارشد آمریکا در خاورمیانه بارها درباره افزایش حملات از سوی شبه نظیامان و متحدان ایران در عراق و سوریه هشدار داده است.

گزارش ها حاکی است که تحقیقات و ارزیابی ها از میزان خسارت و تلفات احتمالی این حملات در حریان است و هنوز گزارش دقیق و نهایی درباره آن اعلام نشده است.

به گزارش تارنمای صابرین نیوز عراق، فیلم ها وتصاویر موجود حاکی از شدت بسیار زیاد انفجارهای ناشی از اصابت موشک ها است.

تارنمای سی ان ان اصابت ۱۲ موشک به اربیل در حملات صبح امروز را تایید کرده است.

این رسانه به نقل از مقام های محلی نوشت: این حملات بالافاصله بعد از ساعت یک بامداد به وقت محلی در روز یکشنبه به وقوع پیوست.

ویدئویی که در رسانه های اجتماعی دست به دست می شود نشان می دهد موشک ها به اربیل اصابت کرده اند که شبکه تلویزیونی کردستان ۲۴ نیز آن را توئیت کرده است.

آسوشیتدپرس درباره  انتشار این تصاویر از شبکه تلویزیونی کردستان ۲۴ نوشت: کانال پخش ماهواره ای کردستان ۲۴ که در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل قرار دارد، اندکی پس از این حمله تصاویری را از استودیوی این شبکه پخش کرد که نشان می داد شیشه های شکسته و آوار  در کف استودیوی این شبکه خبری ریخته شده است.

خبرگزاری رویترز تیتر زد: «موشک های بالستیک به پایتخت کردستان عراق اصابت کرد؛ گزارشی از تلفات مخابره نشده است.»

در گزارش رویترز که در رسانه های آمریکایی همچون سی ان بی سی نیز بازنشر شده است آمده است: هنوز هیچ کس مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و جزییات بیشتری از آن در دسترس نیست.

رویترز افزود: مقامات کُرد عراقی بلافاصله به محل اصابت این موشک ها اشاره نکردند. سخنگوی مقامات منطقه ای گفت هیچ گونه وقفه پروازی در فرودگاه اربیل پدید نیامده است.

ساکنان اربیل ویدئوهایی را در فضای مجازی منتشر کردند که چندین انفجار بزرگ را نشان می داد و برخی گفتند که انفجارها خانه های آنها را لرزانده است.

رویترز به طور مستقل نتوانسته این ویدئوها را تأیید کند.

روزنامه انگلیسی گاردین نیز اصابت دوازده موشک به اربیل را تایید کرد و نوشت: عراق از زمان شکست داعش در سال 2007 پیوسته دچار بی ثباتی بوده است.  احزاب سیاسی عراق که شاخه های مسلحی نیز دارند در مذاکرات فشرده درباره تشکیل دولت بعد از انتخابات اکتبر شرکت دارند.

در گزارش گاردین نیز آمده است که مقام های عراقی و آمریکایی روایت ضد ونقیضی را درباره خسارات و تلفات احتمالی این حمله ارائه داده اند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال از اصابت این موشک ها به نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل عراق خبر داده است و نوشت: این حمله که به هیچ از پرسنل آمریکایی آسیبی وارد نکرده همزمان با  مذاکره با ایران برای دستیابی به توافق هسته ای انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید