نشریه آمریکایی: تفاوت رئیسی و روحانی چشمگیر است

 فارین افرز در گزارشی به توافق احتمالی وین پرداخت و نوشت: پس از ماه‌ها بحث، به نظر می‌رسد که مذاکره کنندگان به توافقی برای احیای توافق هسته‌ای 2015 ایران نزدیک شده‌اند.

این نشریه آمریکایی در این گزارش نوشت: اجرای موفقیت‌آمیز احیای برجام، منافع اقتصادی برای تهران در پی دارد. ایران می‌تواند آزادانه نفت را بفروشد و درآمدهایش را به کشور بازگرداند. تهران همچنین می‌تواند به ذخایر ارزی خود که در خارج از کشور نگهداری می‌شود، دسترسی داشته باشد.

 فارین افرز در بخشی از این مقاله، سرفصلی با عنوان «مقاومت رئیسی» بازکرده و به تفاوت دولت کنونی ایران با دولت روحانی پرداخته است. این نشریه آمریکایی به تلاش‌های حسن روحانی برای عقد قراردادهای متعدد با اروپایی‌ها می‌پردازد. تلاش دولت روحانی برای تشویق غربی‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران و حضور آنها در کشورمان اما ناکام ماند و نتوانست منافع مورد نظر را داشته باشد.

 از همین رو فارین افرز تاکید کرد: تفاوت‌ها بین روحانی و رئیس جمهور فعلی ایران، ابراهیم رئیسی، چشمگیر است. سیاست خارجی رئیسی بر بهبود روابط با همسایگان ایران، روسیه و چین متمرکز شده است، نه ایالات متحده و اروپا.

 در ادامه این یادداشت با تحلیل کنش سیاسی دولت سیزدهم آمده است: رئیسی احتمالاً مفهوم «اقتصاد مقاومتی» آیت‌الله خامنه‌ای را پیگیری می‌کند و منابع به‌دست‌آمده از کاهش تحریم‌ها را برای تقویت ظرفیت ایران برای مقاومت در برابر شوک‌های تحریمی آینده، نه برای وابستگی به اقتصاد جهانی به کار می‌گیرد.

 فارین افرز همچنین به تلاش دولت بایدن برای برجام‌های بعدی تحت عنوان برجام موشکی و منطقه‌ای نیز اشاره می‌کند و می‌نویسد: اگرچه دولت بایدن در ابتدا قصد داشت از احیای توافق به عنوان بستری برای مذاکرات آتی با ایران استفاده کند، اما این چشم‌انداز مبهم به نظر می‌رسد. مقامات آمریکایی و اروپایی احتمالاً استدلال خواهند کرد که اگر ایران خواهان یک توافق پایدارتر است، باید برای آن مذاکره کند. اما تهران پاسخ منفی خواهد داد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید