بازار نفت گروگان جنگ اوکراین، احیای برجام و درخواست تضمین روسیه از آمریکا/ احتمال نفت 185 دلاری در سال 2022

تحلیلگران بانک “جی پی مورگان” آمریکا پیش بینی کرده اند در صورت ادامه وضعیت کنونی قیمت نفت در بازار جهانی در سال جاری میلادی به 185 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

 به نقل از سی ان ان، به دلیل تاخیر در بازگشت احتمالی نفت خام ایران به بازارهای جهانی و در حالی که ایالات متحده و متحدان اروپایی در حال بررسی ممنوعیت واردات نفت روسیه هستند، قیمت نفت به بالاترین حد خود از سال 2008 رسید.

گفت‌وگوها برای احیای برجام به دنبال درخواست روسیه برای تضمین آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌هایی که بر سر مناقشه اوکراین با آن روبه‌رو است به تجارتش با تهران لطمه نمی‌زند، در بلاتکلیفی فرو رفته است. در کنار روسیه، چین هم درخواست مشابهی مطرح کرده است.

آنتونی بلینکن” وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در پاسخ به خواسته های روسیه گفت که تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین هیچ ارتباطی با توافق هسته ای احتمالی با ایران ندارد.

بلینکن در عین حال گفت، ایالات متحده و متحدان اروپایی در حال بررسی ممنوعیت واردات نفت روسیه هستند و کاخ سفید برای اعمال تحریم نفتی روسیه در حال هماهنگی با کمیته های اصلی کنگره است.

قیمت نفت برنت روز یکشنبه به بالاترین سطح از زمان سال 2008 رسیده وبه بالای بشکه ای 130 دلار رسیده است.

احتمال نفت 185 دلاری در سال 2022

“آمریتا سن” یکی از بنیانگذاران یک اندیشکده مطالعات انرژی در آمریکا گفت: “ایران تنها عامل و چشم انداز نزولی واقعی بر بازار نفت بود، اگر اکنون توافق با ایران به تعویق بیفتد، می‌توانیم خیلی سریع‌تر به کف مخازن برسیم، به خصوص اگر بشکه‌های روسیه برای مدت طولانی خارج از بازار باقی بمانند.”

تحلیلگران بانک ” جی پی مورگان” آمریکا این هفته پیش بینی کرده اند که قیمت نفت در سال جاری ممکن است به 185 دلار در هر بشکه برسد.

روسیه حدود 7 میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده های پالایش شده صادر می کند که این میزان 7 درصد از عرضه جهانی است.

تحلیلگران “بانک آمریکا” می گویند اگر بیشتر صادرات نفت روسیه قطع شود، ممکن است روزانه بازار جهانی نفت 5 میلیون بشکه یا بیشتر کسری داشته باشد و این بدان معناست که قیمت نفت دوبرابر شده و از 100 دلار به 200 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گفته تحلیلگران، ایران حتی در صورت دستیابی به توافق هسته ای، چند ماه طول می کشد تا جریان صدور نفت خود به بازار جهانی را احیا کند.

گروه اوراسیا اعلام کرده درخواست‌های جدید روسیه از آمریکا درباره برجام می‌تواند مذاکرات هسته‌ای را مختل کند، اگرچه هنوز شانسی 70 درصدی برای دستیابی به توافق باقی مانده است.

عکس آرشیوی/ بلومبرگ

احتمال نفت 185 دلاری در سال 2022

“هنری روم” از اندیشکده اوراسیا در این باره می گوید:” روسیه ممکن است قصد داشته باشد از ایران به عنوان راهی برای دور زدن تحریم های غرب استفاده کند. تضمین کتبی که به روسیه اجازه می دهد این کار را انجام دهد احتمالاً فراتر از چیزی است که واشنگتن می تواند در بحبوحه یک جنگ تمام عیار در اوکراین ارائه دهد.”

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید