گزینه دیپلماتیک برای بحران اوکراین

به نوشته این تارنما، استراتژیست‌های عاقل آمریکا واقف هستند که نباید اجازه دهند روسیه به دلیل مخالفت با غرب بیشتر از این به چین نزدیک شود. پس مصالحه، هدف نهایی آمریکا باید باشد. بنابراین پیشنهادات آمریکا به روسیه می‌تواند به شرح زیر باشد:

 اعلام تعلیق عضویت اوکراین در ناتو برای ۲۰ سال که فرصت مذاکرات در مورد ساختار امنیتی جدید برای کل اروپا از جمله روسیه فراهم می‌کند. غرب چیزی را فدا نمی‌کند، زیرا سرسخت‌ترین طرفداران عضویت اوکراین در ناتو نیز معتقد نیستند که این امر در دو دهه آینده امکان‌پذیر است.

 تعهد آمریکا به تصویب معاهده اصلاح‌شده «نیروهای مسلح متعارف در اروپا» در ازای تعهد روسیه برای بازگشت به مفاد آن. طبق این معاهده، استقرار نیروهای نظامی متعارف در مناطق مرزی اعضای ناتو و ورشو، محدود شد. مسکو در سال ۲۰۰۷ از آن خارج گردید.

 بازگشت طرفین به پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با هدف رفع نگرانی مسکو از استقرار موشک‌های آمریکا در اروپا.

 حل مناقشه دانباس بر اساس توافقنامه مینسک که طبق آن، خودمختاری استان‌های لوهانسک و دونستک در ازای انحلال نیروهای شبه‌نظامی و استقرار نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، از سوی پارلمان اوکراین به تصویب می‌رسد.

 فرآیند حل مسائل ارضی در شورای امنیت سازمان ملل آغاز شود که طبق آن روسیه استقلال کوزوو و غرب نیز استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی و الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت بشناسند. هیچ یک از طرفین چیزی را از دست نمی‌دهند. نه صربستان می‌تواند کوزوو را دوباره فتح کند و نه اوکراین و گرجستان می‌توانند سرزمین‌های از دست رفته را پس بگیرند.

 هر چند این پیشنهادات به ظاهر می‌توانند اختلافات امنیتی میان روسیه و غرب را حل کنند اما تحقق آنها در واقعیت چندان محتمل نیست، هزینه سیاسی بالایی نیز برای بایدن در آمریکا خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید