تبعات قطع ارتباط روسیه با شبکه سوئیفت برای مسکو چیست؟

از خبرگزاری ملی انگلیسی – ایرلندی «پرس آسوسیشن»، انگلیس، آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا اعلام کردند که بانک های منتخب روسیه از سیستم پرداخت جهانی سوئیفت حذف می شوند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین تمایل زیادی نسبت به اقدام علیه روسیه در پی حمله به اوکراین نشان داده اند.

اما پرسش اینجاست که سوئیفت چیست و چرا این مساله تا این حد حائز اهمیت است؟

سوئیفت یک سیستم پیام رسان امن است که از سوی موسسات مالی برای انتقال پول به سراسر جهان استفاده می شود.

به جای نگهداری یا انتقال وجوهات مالی، سوئیفت به بانک ها و شرکت ها امکان می دهد از تراکنش های در حال وقوع به هم اطلاع دهند.

این پلتفرم در سال های ۱۹۷۰میلادی تاسیس شد و بیش از ۱۱ هزار سازمان امنیتی و بانک، زیرساخت های بازار و مشریان شرکتی در بیش از ۲۰۰ کشور و قلمرو را به هم مرتبط می کند.

سال گذشته به طور متوسط روزانه ۴۲ میلیون پیام برای فعال کردن پرداخت ها انجام شد و تقریبا نیمی از همه تراکنش هایی با ارزش بالا در آن سوی مرزهای ملی از طریق این سیستم مدیریت شد.

جانسون ۲۶ فوریه (۷ اسفند) پیام داد: ما امشب با شرکای بین المللی مان اقدام قاطعانه ای را برای قطع ارتباط روسیه از سیستم مالی جهانی انجام داده ایم که از جمله آن گام نخست و مهم برای خارج کردن بانک های روسی از سوئیفت است. ما به همکاری با هم ادامه می دهیم تا تضمین شود که پوتین بهای تجاوزگری اش را می پردازد.

این تازه ترین بیانیه از سوی غرب بود پس از آنکه تحریم هایی علیه روسیه اعلام شد.

اما چرا انگلیس خواستار محرومیت روسیه از سوئیفت است؟ ممنوع کردن بانک های روسیه از دسترسی به این پلتفرم، دسترسی این کشور به بازارهای مالی سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. این مساله باعث تاخیر و تعلل و هزینه های مضاعفی بر اقتصاد روسیه می شود و کار را برای کشورهای دیگر جهت پرداخت های خود به روسیه سخت تر می کند.

اما چرا این نکته تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟ روسیه تامین کننده اصلی نفت و گاز طبیعی به اتحادیه اروپاست.

گزارش ها حاکی است کشورهایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه نگرانند منع روسیه از سیستم سوئیفت باعث افزایش قیمت ها و قطع عرضه نفت و گاز شود.

هلند و آلمان نیز شرکای اصلی تجاری روسیه هستند که خریدار بزرگ کالاهای تولیدی است. در این میان، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز دودل بوده است.

اما روسیه چه کاری می تواند انجام دهد؟ این امکان وجود دارد که محرومیت روسیه از سوئیفت، آن طور که تصور می شد این کشور را از اقتصاد جهانی خارج نکند.

یک نگرانی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه به یک سیستم جایگزین رو آورد که به طور بالقوه سیستمی چینی است که می تواند قدرت دلار آمریکا را از بین ببرد

آنها حتی می توانند از ابزاری چون تلفن، تلکس یا ایمیل برای انجام معاملات بانک به بانک استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۹، دمیتری مدودف نخست وزیر وقت روسیه گفت که از دست دادن دسترسی به سوئیفت به عنوان اعلان جنگ علیه روسیه تلقی می شود.

پرسش مطرح دیگر این است که آیا کشورهای دیگر از این سیستم محروم شده اند و سپس چه اتفاقی افتاده است؟

این روش به عنوان یک گزینه در سال ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که روسیه به شبه جزیره کریمه اوکراین حمله و آن را به خاک خود ضمیمه کرد و از نیروهای جدایی طلب در شرق اوکراین حمایت به عمل آورد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید