چرا روسیه چرنوبیل را تصرف کرد؟

منابع خبری و مقامات اوکراینی از جمله نخست‌وزیر این کشور روز پنجشنبه تایید کردند که نیروگاه اتمی بدنام چرنوبیل در شمال این کشور به تصرف نیروهای روسیه درآمده است.

باین سوال از زمان انتشار این خبر مطرح شده است که تصرف این نیروگاه بدنام که یادآور یکی از فجایع اتمی تاریخ معاصر جهان است به چه کار روسیه می آید.

امیلی فرگوسن روزنامه نگار انگلیسی در پاسخ به این سوال در مقاله ای نوشته است : دلیل تصرف سایت هسته ای توسط کرملین به دلیل رادیواکتیویته آن نیست، بلکه به دلیل نزدیکی آن به کیف پایتخت اوکراین است.

چرنوبیل در کوتاه ترین مسیر از بلاروس به پایتخت اوکراین قرار دارد و بنابراین یک مسیر کلیدی برای حمله نیروهای روسیه به پایتخت است.

این به بلاروس همسایه متحد مسکو که قبلاً در تهاجم به اوکراین به پوتین کمک کرده است، اجازه می دهد تا یک مسیر تهاجمی سریع به کیف باشد.

در همین حال جیمز اکتون از اندیشکده کارنگی برای صلح بین‌المللی نیز در این خصوص می گوید: چرنوبیل سریع ترین راه برای رسیدن به کیف است. این سریع‌ترین راه برای رسیدن از A به B است.

جک کین، رئیس سابق ستاد ارتش آمریکا نیز در این خصوص  گفته است  که چرنوبیل “هیچ اهمیت نظامی ندارد” اما از نظر استراتژیک مهم است و بخش مهمی از استراتژی “بریدن سر” روسیه برای برکناری دولت اوکراین را تشکیل می دهد.

او مسیری را یکی از چهار «محور» مورد استفاده نیروهای روسیه برای تهاجم به اوکراین، در کنار بردار دوم از بلاروس، پیشروی به سمت جنوب به سمت شهر خارکف اوکراین، و پیشروی به سمت شمال از کریمه تحت کنترل روسیه به سمت شهر خرسون خواند.

تهاجم ترکیبی تا کنون منجر به کشته شدن حداقل 137 نفر پس از تنها یک روز شده است.

اوکراین قبلاً در ساعات اولیه مورد اصابت موشک قرار گرفته است، زیرا روسیه دومین روز حمله خود را آغاز کرد.

یک مشاور دولت اوکراین گفته است که “امروز سخت ترین روز خواهد بود” زیرا روسیه تلاش می کند کیف را تصرف کند.

آنها گفتند روسیه در حال برنامه ریزی برای استفاده از تانک ها برای نفوذ به داخل شهر است و افزودند که دفاع اوکراین با موشک های ضد تانک ارائه شده توسط متحدان خارجی آماده است.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید