چرا افزایش نرخ ارز اتفاقی مبارک است؟/ تحلیل جالب رییس اسبق کانون صرافان درباره نوسان نرخ ارز

نوسان‌های رو به بالا، اگر روزانه کمتر از یک درصد باشد، در شرایط تورمی موجود در کشور امری طبیعی و حتی امری مبارک است، ولی نوسانات رو به پایین با توجه به تفاوت جدی که بین نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار وجود دارد، می‌تواند حاکی از کم توجهی مسئولان اقتصادی کشور باشد.

وی افزود: زمانی که روند نرخ ارز در بازار کاهشی می‌شود، می‌تواند دو دلیل داشته باشد، یا نرخ تورم و نرخ بهره و نرخ بیکاری کاهش جدی یافته و به نزدیک صفر رسیده و در اثر بالا رفتن تولیدات در کشور بین صادرات و واردات توازن مثبت ایجاد شده و عرضه ارز به طور طبیعی و واقعی از تقاضا پیشی گرفته، و یا این‌که دست‌هایی سعی دارند به طور مصنوعی و به ضرب تزریق‌های بی‌منطق و بی‌پشتوانه، به طور موقت قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهند.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: در  صورت اول که قیمت‌ها به طور طبیعی کاهش می‌یابد،  امری بسیار مبارک اتفاق افتاده است و باعث خوشحالی همه مردم، به خصوص دست اندرکاران اقتصاد خواهد بود، ولی در صورتی که قیمت‌ها به طور مصنوعی کاهش یابد باید پرسید علت این دستکاری چیست؟ آیا کسانی قصد فریب مردم را دارند؟ یا شاید هم خودشان را گول می زنند، یا منافع‌طلبانی از این کار منفعت حاصل می کند، یا عده‌ای به قصد دشمنی با کشور و نظام به این نوسانات دامن می زنند.

 علی‌اصغر سمیعی

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید