رهبران اروپا نگران جنگ بزرگ با باند پوتین

اتحادیۀ اروپا امروز خواستار ممنوعیت دسترسی مقامات روسیه به بازارها و خدمات مالی اروپا و همچنین تحریم آن دسته از بانک های روسیه شد که از عملیات نظامی این کشور در مناطق جدایی طلب اوکراین حمایت مالی می‌کنند. در بیانیه مشترکی که رؤسای شورا و کمیسیون اروپا به همین مناسبت منتشر کردند، آمده است که اتحادیۀ اروپا همچنین خواستار مجازات افرادی است که در اقدام غیرقانونی مسکو در به رسمیت شناختن استقلال مناطق جدایی طلب شرق اوکراین دست داشته اند.قرار است این پیشنهادها امروز تسلیم وزرای امور خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا شود. رهبران اروپا هشدار داده‌اند که در صورت نیاز تدابیر دیگری علیه روسیه اتخاذ خواهند کرد.نروژ نیز که عضو اتحادیۀ اروپا نیست از مجازات‌های اتحادیۀ اروپا علیه روسیه حمایت می‌کند. دولت اُسلو تصریح کرده است که در مارس آینده بزرگترین رزمایش نظامی ناتو در نروژ برگزار خواهد شد. در این حال، ناتو امروز از برگزاری نشست اضطراری نمایندگان سی کشور عضو این پیمان خبر داد، پس از آنکه مسکو استقلال مناطق جدایی طلب شرق اوکراین را به رسمیت شناخت.روسیه گفته است فعلاً قصد ندارد نیروی نظامی در مناطق جدایی طلب اوکراین پیاده کند، اما در صورت مواجهه با تهدید این کار را خواهد کرد.در لندن بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان، امروز در پارلمان این کشور گفت که باید خود را برای بحرانی طولانی مدت آماده کنیم، پس از آنکه مسکو مناطق جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. نخست وزیر انگلستان همچنین گفت که این کشور پنج بانک روسیه و سه فعال اقتصادی این کشور را هدف مجازات قرار می دهد. یکی از افراد تحریم شده گنادی تیمچنکو نام دارد که از اطرفیان ولادیمیر پوتین است.

در واکنش به ورود نیروهای روسیه به شرق اوکراین و حمایت مسکو از استقلال دو منطقۀ جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین، صدر اعظم آلمان، اولاف شولتس، تأکید نمود که باید از وقوع فاجعه جلوگیری کرد. هشتاد سال پس از پایان دومین جنگ جهانی، اولاف شولتس خطر جنگ را در اروپا جدی دانست. با این حال، صدراعظم آلمان فدرال اجازۀ بهره برداری از خط لولۀ انتقال گاز روسیه به آلمان، تحت عنوان “نورد ستریم٢” را به حال تعلیق درآورد.نمایندگان مجلس روسیه در نشست امروز خود توافق همیاری میان مسکو و جدایی طلبان شرق اوکراین را به مدت ده سال تصویب کردند. در پی این تصمیم، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، جوزپ بورل، تأئید کرد که نیروهای روسیه وارد خاک اوکراین در “دونباس” شدند که دربرگیرندۀ مناطق جدایی طلبان طرفدار مسکو است. جوزپ بورل کشورهای اروپایی را به واکنش سریع فراخواند، هر چند تصریح نمود که اقدام روسیه هنوز به منزلۀ اشغال گستردۀ اوکراین نیست.

به گزارش یورونیوز سازمان ملل و اکثریت اعضای شورای امنیت در نشستی اضطراری اقدام روسیه را در به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های جدایی طلب “دونتسک” و “لوگانس” در شرق اوکراین محکوم کردند. دولت آمریکا اعلام کرد که تحریم های تازه ای را علیه روسیه اعمال خواهد نمود و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با صدور حکمی سرمایه گذاری جدید در مناطق جدایی طلب اوکراین را ممنوع اعلام کرد. نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل تصریح نمود که این کشور امروز تحریم های جدید خود را علیه روسیه اعلام خواهد کرد و رئیس جمهوری فرانسه از مجازات های آتی اتحادیۀ اروپا علیه شخصیت های حقوقی و حقیقی روسیه خبر داد. در پی حمایت روسیه از استقلال جمهوری های جدایی طلب شرق اوکراین، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی، رُزماری دیکارلو، در نشست شورای امنیت ساعات و روزهای آینده را بحرانی خواند و خطر وقوع جنگی بزرگ را واقعی دانست و گفت که باید به هر قیمتی از آن جلوگیری کرد. در این میان نمایندۀ چین در سازمان ملل طرفین را به خویشتنداری فراخواند و ایالات متحد آمریکا دیپلمات‌های این کشور را در اوکراین به دلایل امنیتی به لهستان منتقل کرد. در این حال، سخنگوی وزارت امور خارجۀ روسیه، ماریا زاخارووآ، همچنان بر پایبندی این کشور به راه‌حلی دیپلماتیک برای حل بحران اوکراین تأکید کرد.رئیس جمهوری اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، تصمیم روسیه را در به رسمیت شناختن جدایی طلبان طرفدار مسکو در شرق اوکراین نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور خواند و تأکید نمود که دولت اوکراین یک وجب از خاک خود را تسلیم روسیه نخواهد کرد و از هیچکس و هیچ چیز نیز هراسی به دل راه نمی دهد. اتحادیۀ اروپا نیز اقدام روسیه را نقض فاحش حقوق بین الملل دانست و افزود که افراد درگیر در این عمل غیرقانونی را هدف مجازات قرار خواهد داد. وزیر امور خارجۀ آلمان، انالنا بائربوک، گفت که ولادیمیر پوتین کلیه تعهداتش را در قبال جامعۀ جهانی نقض کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید