آمریکا نگران پیشرفت ه‌سته‌ای ایران!

مقام های دولت بایدن؛ برنامه هستهای ایران چنان پیشرفت کرده که دیگر بازه زمانی ۱۲ ماهه برای گریز- مندرج در برجام- کفایت نمی کند، توافق جدید هستهای باید متضمن رفع این نگرانی آمریکا و متحدانش باشد!

مقام‌های آمریکایی مطلع می‌گویند که دولت بایدن انتظار دارد که توافق احیا شده هسته‌ای، ایران را قادر به جمع‌آوری سوخت هسته‌.ای کافی برای ساخت یک بمب در کمتر از یکسال کند که این بازه زمانی کوتاهتر از زمانی است که در برجام اولیه سال ۲۰۱۵ تعیین شده بود.
مقام‌های دولت بایدن اواخر سال گذشته به این نتیجه رسیدند که برنامه هسته.ای ایران به قدری پیشرفت کرده است که دیگر نمی‌تواند بازه زمانی ۱۲ ماهه گریز هسته.ای را که در برجام تعیین شده بود، مجدداً ایجاد کرد.
مقام‌های آ.م.ر.یکایی می‌گویند، باید به زودی یک توافق بازبینی شده حاصل شود تا به ایالات متحده و همپیمانانش زمان کافی دهد تا به موقع به پیشروی‌های ه.سته‌.ای ایران پاسخ دهند.
اینکه این دوره گریز ه.سته.‌ای چقدر محدود خواهد بود بستگی به گام‌های دقیقی دارد که ایران برای برچیدن، ارسال به خارج، از بین بردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود، ماشین‌های تولید سوخت هسته‌ای و ظرفیت تولید سانتریفیوژها با آن‌ها موافقت کند.
مقامات آمریکایی گفته‌اند در صورت پیوستن مجدد ایران به توافق، واشنگتن بخش عمده ت.ح.ریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ را رفع خواهد کرد. مذاکراتی در وین در حال انجام است مبنی بر اینکه واشنگتن چه تضمین هایی را برای کمک به ایران برای بهره مندی از مزایای اقتصادی توافق ترمیم شده ارائه خواهد کرد.
یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آ.م.ر.یکا از اظهار نظر درباره جزئیات ارزیابی‌های دولت بایدن از زمان گریز هسته‌ای خودداری کرد و تنها گفت که دولت بایدن مطمئن است که یک توافق «نگرانی‌های فوری ما درباره عدم اشاعه را برطرف می‌کند.»
این مقام وزارت خارجه آ.م.ریکا ادامه داد: «همانطور که گفتیم، تنها چند هفته فرصت داریم تا تفاهم را به نتیجه برسانیم و پس از آن، سرعت پیشرفت‌های هسته.‌ای ایران، بازگشت به برجام را غیرممکن خواهد بود.

لارنس نورمن

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید