خشم رسانه نزدیک به عربستان از اقدام واشنگتن در بازگرداندن معافیت‌های تحریمی تهران: آمریکا در حال تسلیم کردن خاورمیانه به ایران است؛ در وین، فقط درباره جزییات این واگذاری گفتگو می‌کنند

العرب، نزدیک به عربستان سعودی در مطلبی به قلم صالح البيضاني نوشت: جامعه بین المللی در مذاکرات وین در برابر امتیازگیری ایران چند گام به عقب برداشت، چرا که حوثی ها پس از یک تحریم طولانی و چند ماهه، نشستی با نماینده سازمان ملل در یمن داشتند، اما مسئولیت حمله حوثی ها را این بار یک سازمان ناشناس تحت عنوان «الوعد الحق» قبول کرد.

 این پیام را می توان از اظهارات مسئولان آمریکایی در مورد رفع تحریمها از ایران دریافت کرد، همانطور که مشابه پیام مذکور در لابلای اقدام کاخ سفید در مورد خط زدن نام حوثی ها از لیست سازمان های تروریستی نمایان شد و در هر دو حالت، واشنگتن پیامهای کشنده ای را ارسال کرد، آن هم در زمانی که ایران از طریق نیروهای نیابتی خود امنیت منطقه ای و بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است.

حالت نرمشی که ایالات متحده و غرب در قبال ایران و نیروهای مسلح وابسته به آن در خاورمیانه در پیش گرفته اند، شکی باقی نمی گذارد که این دولتهایی که حامی محیط زیست، حیوانات و حقوق انسان هستند و برای مقابله با تروریسم القاعده و داعش با یکدیگر متحد می شوند، سازش زیادی نسبت به حوثی های یمن و حزب الله لبنان و دیگر گروههای مسلح در عراق و سوریه، نشان می دهند. در حالی که رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش از کشته شدن سرکرده داعش ابراز خوشحالی کرد، همان زمان، حوثی ها به حمله خود به پایگاه آمریکایی در فرودگاه الظفره، افتخار می کردند.

اگر خوش بین باشیم، تصور می کنیم که ایالات متحده و غرب تلاش می کنند تا فرصتهای گفتگو با تهران را قبل از مجازات آن به خاطر ضربه زدن به منافع غرب و واشنگتن، به اتمام برسانند، در حالی که حقیقت دردناکی که می تواند امتداد نظریه توطئه ای باشد که اعراب به آن اعتقاد دارند، مبتنی بر آن است که طرح واگذاری خاورمیانه به ایران و نیروهای نیابتی آن، در حال اجراست و آنچه در پشت پرده مذاکرات وین در جریان است، تنها جزییات این واگذاری و شکل آن بوده و تضمینهایی جست و جو می شود که تنها بتواند به اسرائیل اطمینان خاطر دهد.

صحبت از طرح واگذاری منطقه به ایران و محور آن، همراه با تضمین امنیت تل آویو، مساله تازه ای نیست، که در مراحلی به دلایل مختلف موفقیت آمیز نبوده و یکی از دلایل آن، ظهور محوری به رهبری عربستان و امارات است که امروز بهای مخالفت خود با طرح تسلیم منطقه به تهران بنابر محاسبات اشتباه آمریکا را می پردازند.

با توجه به آنچه گذشت، به نظر می رسد یک تصمیم بین المللی برای سازش و صلح با سرکشی ایران در خاورمیانه وجود دارد و بنابراین، حساب کردن روی واشنگتن و غرب بعنوان هم پیمانانی که می توانند ایران را کنترل کنند، خیال پردازی است، در حالی که تار و پود ائتلافهای گسترده تر با شرق و دولتهایی نظیر هند، چین و روسیه نیز از مدتها پیش گسسته است. به این ترتیب، تنها گزینه در دسترس، توسعه طرح عربی برای مقابله با تحولات آینده است و قبل از آن، نباید زمان بیشتری در یمن از دست برود. لازم است این پرونده که تهران، واشنگتن و غرب برای عملی کردن نقشه خود در منطقه از آن بعنوان دروازه ای برای عبور استفاده می کنند، با قاطعیت حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید