اهمیت میزبانی عراق از نمایندگان ایران و عربستان

می توان گفت جلسات گفت وگو بین ایران و عربستان سعودی که سال گذشته میلادی به میزبانی عراق برگزار شد، بسیاری از موانع را از مسیر روابط دو کشوری برداشت که چهار دهه با یکدیگر خصومت داشته اند و بر سر کل پرونده ها و بحران های منطقه از عراق گرفته تا سوریه و یمن و لبنان و فلسطین با یکدیگر اختلاف دارند. درست است که اختلافات همچنان باقی است ولی ظاهرا بعد از چهار دور گفت وگو بین ایران و عربستان در بغداد، روابط دوکشور در مسیری مثبت به پیش می رود.

آنچه تحولات مثبت بین تهران و ریاض را پررنگتر می کند این است که تلاش ها و دستاوردهای اخیر در این زمینه، با گشایش آشکار در روابط امارات با ایران همزمان شده که بخشی از رویکرد امارات برای حل یا مهار بحران ها با طرف های منطقه ای مثل سوریه و ترکیه است. سفر رسمی طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات به تهران، موج مثبتی ایجاد کرد و کانال های ارتباط دیپلماتیک و غیر دیپلماتیک بین تهران و ابوظبی با سرعت فزاینده ای گسترش یافت.

محافل سیاسی عراقی و مراکز تحقیقاتی و صاحب نظران معتقدند مذاکراتی که به میزبانی عراق برای نزدیک کردن ریاض و تهران برگزار می شود، برای بغداد بسیار مهم است زیرا موفقیت این مذاکرات و دستیابی به راه حل در پرونده های جدی، تاثیری مثبت بر عراق و کلا منطقه خواهد داشت و اوضاع سیاسی و امنیتی و اقتصادی عراق را بهبود خواهد بخشید.

نفوذ ایران بر برخی گروه ها و سازمان های سیاسی و نظامی عراقی با توجه به پایان ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در عراق، می تواند در مواردی برای دولت عراق گره گشا باشد.

نقش عراق در نزدیک کردن دیدگاه های ایران و عربستان به یکدیگر که همسو با تفاهم دوجانبه بین بغداد و ریاض است، به این معنا نیست که پرونده ها و مشکلات حل نشده مربوط به سال های قبل، بین عراق و عربستان به فراموشی سپرده شده است. یکی از این پرونده ها، کمک مالی و لجستیکی عربستان به گروه های تروریستی در عراق اعم از القاعده و داعش است. مشکل دیگر بین ریاض و بغداد به نقش عربستان در ادامه یافتن بحران های سیاسی و اختلاف بین گروه های سیاسی عراقی مربوط می شود.

همان قدر که ریاض، مهار اختلافات با تهران و بستن پرونده های مورد اختلاف و پر کردن شکاف با ایران و ایجاد پل های تفاهم و توافق را ضروری می داند، ایران نیز بر اساس شرایط و محاسبات خود به حرکت در این مسیر تمایل دارد و عراق و دیگر کشورهای منطقه نیز همین راه را ترجیح می دهند. در واقع همه در منطقه به این نتیجه رسیده اند که گفت وگو، کلید حل اختلافات است و طرفی که بتواند زمینه ساز حل اختلافات و آشتی دادن دشمنان و رقبا با یکدیگر باشد، قطعا از ثمرات آن بهره مند خواهد شد.

عادل الجبوری

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید