حرکت‌های بزرگی در کشور رخ خواهد داد

از سازمان برنامه و بودجه «صابر میرزائی» که در نشست تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه شرکت کرده بود با اشاره به ظرفیت‌های ایران در دستیابی به رشد اقتصادی، افزود: رشد یا بر پایه تخصیص منابع اتفاق می‌افتد، یا بهره‌وری و اقتصاد دانش بنیان. در این میان دولت به مثابه لوکوموتیو اقتصادی  عمل می‌کند.

میرزائی در ادامه اشاره کرد: آنچه دولت باید انجام دهد این است که وابستگی به بودجه را کاهش دهد؛رشد نقدینگی را مهار کند و ظرفیت‌های فعال نشده را فعال و اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری و اقتصاد دانش‌بنیان را پیگیری کند.

وی برظرفیت‌های دانشی کشور و مغتنم شمردن فرصت‌های به وجود آمده برای رشد شرکت‌های دانش بنیان تأکید کرد و اظهار داشت: فرصت‌هایی که از جنس منابع هستند می‌بایست مورد توجه قرار گیرند که زمین و تسهیلات نیز از جمله‌ی این منابع محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سایر درآمدهای دولت نیز به نوعی از نفت و گاز به دست می‌آید و در نهایت عوارض گمرکی و مالیات به نفت و گاز متصل می‌شود. پتروشیمی و فولاد نیز به شدت به گاز و برق وابسته هستند.همچنین صنعت کشور به شدت به نفت و گاز،چه به لحاظ واردات مواد اولیه و چه به لحاظ ارزانی انرژی وابسته است.

میرزایی با اشاره به تخصیص منابع به پروژه‌ها گفت: در کشور حرکت‌های بزرگی اتفاق خواهد افتاد که مسئولیت دولت در این راستا تنظیم‌گری، ایجاد امنیت و رفاه است و پیشرفت کشور در استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها خلاصه می‌شود.

گفتنی است شصت و دومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری با حضور اعضای دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، مراکز پژوهشی، دستگاه‌های اجرایی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و مدیران دفاتر و گروه‌های پژوهشی مرکز در سوم بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید