اصلاح‌طلبان همچنان تلخ کام از سفر رئیسی به روسیه/ چرا داغ غرب‌گراها سرد نمی‌شود؟

روایت روز: مسکو، سومین مقصد سید ابراهیم رییسی در سفرهای او به خارج از کشور بود. این سفر که به دعوت ولادیمیر پوتین انجام گرفت، در عین حساسیت و اهمیت بالا، حواشی بسیاری را به دنبال داشت.

اصلاح‌طلبان چگونه خود را به آب و آتش زدند؟

جریان اصلاح طلب که صرفا ارتباط با غرب را راه برون رفت از مشکلات می‌داند، عملیات رسانه‌ای خود را برای تخریب اهداف سفر رئیس جمهور به روسیه از همان ابتدای سفر، آغاز کرد.

 روزنامه آرمان ملی از جمله روزنامه‌هایی بود که در روز سفر رئیس جمهور به روسیه، گفتگویی را با تیتر «گره توافق در مذاکره با آمریکا باز می‌شود؛ نه چین و روسیه» منتشر کرد. کارشناس مد نظر این رسانه در این گفتکو تاکید می‌کند: مشکلی که به سیاســت خارجی کشورمان باز می‌گردد این است که با طرف دعوای اصلی یعنی آمریکا به گفت‌وگو ننشستیم. روسیه، چین و اروپا که طرف اصلی قضیه نیستند و از برجام خارج نشدند، این آمریکا بود که از برجام خارج شد.

از سویی دیگر روزنامه اصلاح‌طلب «آفتاب یزد» در سرمقاله خود نوشت: «رفت و آمدهای دیپلماتیک بجا و درست است اما غش کردن‌های عده‌ای در دامن رئیس‌جمهور روسیه محل اشکال جدی است. بارها گفتیم و نوشتیم همانطور که نگاه صرف، افراطی و تک بعدی به غرب اشتباه و خطرناک است تکرار چنین نگاهی به شرق فاجعه بار می‌تواند باشد».

روزنامه جمهوری اسلامی نیز با انتشار مطلبی در روز پنجشنبه (۳۰ دی ماه) نوشت: «مقابله با سیاست‌های استعماری غرب و در رأس آن آمریکا نباید منجر به توسعه نامتوازن و کارشناسی نشده روابط و توافقات با کشورهای عضو دیگر بلوک‌ها شود» اما این جریانات تنها به روزنامه های اصلاح طلب ختم نمی‌شود، بلکه چهره های شاخص اصلاحاتی نیز با اظهارنظرات و توییت های متقاوت سفر آیت الله رئیسی را به بوته نقد کشاندند.

 قبل از سفر سید ابراهیم رئیسی به مسکو، عده‌ای در فضای مجازی به بهانه بخشی از گفتگوی کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با روزنامه ایران که گفته بود «شناخت ایرانی‌ها [درباره روسیه] به دوران تزار و اتحاد جماهیر شوروی برمی‌گردد»، سیاست‌های دولت سیزدهم در جهت تقویت روابط تهران-مسکو را مخدوش دانسته و روسیه فعلی را همان روسیه تزاری و شوروی کمونیستی عنوان کردند. در همین راستا محمد مهاجری فعال رسانه‌ای نزدیک به علی لاریجانی و حسن روحانی در توئیتر نوشت: «[کاظم جلالی] کاملاً درست می‌گویند. مردم ایران از تزارها خوششان نمی‌آید، چه تزار نیکلای چه تزار پوتین»

اصلاح‌طلبان دست بردار نبودند و در حین سفر رییسی به روسیه نیز نسبت به نوع استقبال روس‌ها و همچینین میز مذاکره با پوتین واکنش نشان دادند.

 سطح استقبال روس‌ها از رئیس‌جمهور کشورمان در بدو ورود به مسکو بهانه‌ای شد تا عده‌ای در داخل کشور، که از پروتکل‌های تشریفاتی اطلاعی ندارند، به انتقاد از رئیس‌جمهور و تیم همراه او بپردازند. این افراد با توئیت‌های متعدد عدم استقبال پوتین از سید ابراهیم رئیسی در فرودگاه مسکو را نوعی تحقیر ملی ایرانیان عنوان کردند. در سکانس بعد، جریان اصلاحات، میز بزرگ دفتر رئیس‌جمهور روسیه و فاصله زیاد پوتین و رئیسی را بهانه کردند و این مساله را بازهم نوعی تحقیر دانستند.

آرمان ملی که سکان‌دار حملات به سفر رئیس جمهورمان بود. حتی بعد از سفر سید ابراهیم رئیسی نیز تیتر اول روزنامه خود را به قرار ایران با چین و روسیه اختصاص داد و تحت گفتگویی با سید حسین موسوی تبریزی عنوان کرد: جزئیات قرارداد با چین و روسیه را منتشر کنید.

دوقطبی‌سازی شرق و غرب هم سیاست دیگری بود که از طرف رسانه‌های اصلاحات به اجرا در آمد. ترفندی که با طعنه و کنایه برجام روسی هم دنبال شد.

دیدگاهتان را بنویسید