آیا ابوظبی امنیت خود را قربانی تجاوز خواهد کرد؟

این روزها تحولات در یمن حول محور نقش‌آفرینی‌های امارات و بازگشت عریان این کشور به عرصه تجاوزات در یمن می‌چرخد. رویکرد فعلی ابوظبی در عرصه بازی در میدان تجاوز در یمن متأثر از شرایط و توافقاتی است که میان آنها با ریاض در ارتباط با مشروعیت بخشی به شورای انتقالی جنوب و کنار زدن ضمنی و تلویحی دولت مستعفی هادی از صحنه تحولات در جنوب یمن رخ داده است.

 در واقع ابوظبی با راهبرد حضور فعال در ائتلاف بعد از آنکه در سال های گذشته مدعی خروج از یمن شد درصدد است تا با همکاری با ائتلاف و برآورده سازی حداقلی دستاوردهایی برای ائتلاف یا ریاض در نبرد با شمال یا صنعا به تثبیت جایگاه میدانی و بی رقیب شورای انتقالی که تحت رهبری ابوظبی قرار دارد بپردازد.

این موضوع که ابوظبی تلاش دارد تا ریاض را به اهدافش در نبرد با صنعا نزدیک کند همانطور که گفته شد براساس اهداف مورد نظر آنها در جنوب طراحی و تدوین شده است. با این حال در تیررس قرار گرفتن ابوظبی توسط موشک های بالستیک صنعا ترس از تکرار این گونه حملات را در نزد حاکمان امارات ایجاد کرده و آینده فعالیت های تجاری در این کشور را در هاله ای از ابهام قرار خواهد داد. بطوریکه حمله اخیر موشکی صنعا به اهداف نفتی ابوظبی (پالایشگاه نفت در منطقه «المُصَفَح») و فرودگاه ابوظبی، نشان داد که صنعا برای انجام عملیات های وسیع تر با دامنه تأثیرگذاری بیشتر می تواند یک تهدید بالقوه باشد و هر لحظه و در هر شرایطی می تواند بالفعل گردد.

آیا ابوظبی امنیت خود را قربانی تجاوز خواهد کرد؟

واقعیت این است که مخاطرات اخیر میدانی برای ابوظبی، نتیجه ماجراجویی های آنها در یمن است که با ادعای حمایت از ائتلاف و اهداف آن علیه صنعا در حال پی ریزی است. اگرچه اتفاق حضور فعال ابوظبی در کنار ریاض در نبرد با صنعا می تواند جبهه های نبرد را با تغییراتی همراه کند و معادلات را به شکل تازه تری در آورد اما این را نباید فراموش کرد که ابوظبی و آینده اقتصادی این کشور به عنوان مرکز ترانزیت اقتصادی – تجاری منطقه ای نیز به واسطه تهدیدات موجود از سوی صنعا نیز در خطر خواهد افتاد. به همین دلیل است که ابوظبی در عرصه دیپلماتیک تلاش دارد تا حمایت غربی ها بویژه آمریکا را در عرصه حمایت نظامی بدست آورد و در حوزه اطلاعاتی نیز درصدد بکارگیری و استفاده از خدمات صهیونیست هاست تا دامنه تهدیدات آتی را به صفر برساند.

در مجموع باید این گونه گفت که تصمیم و اقدام به حضور فعال در کنار ریاض در قالب ائتلاف از سوی ابوظبی در یمن، با پاسخگویی های شدیدتری نسبت به آنچه در روزهای اخیر اتفاق افتاد، رخ خواهد داد؛ این بدان معناست که در ذیل اقدامات ابوظبی جهت تغییر در معادلات میدانی در جبهه های نبرد با صنعا، آنها باید منتظر واکنش های صنعا مانند عملیات «إعصار الیمن» (طوفان یمن) در ابعاد وسیع تری باشند.

نویسنده : مصطفی مطهری

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید