چرا بانک مرکزی بر اساس نظر مراجع تقلید اقدام نمی کند؟

در حالی که بازار رمز ارزها مانند بازار بورس با فراز و نشیب های زیادی روبرو است و نمی توان به سرمایه گذاری در این بخش اطمینان کرد، در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران در بخش رمز ارزها با افت ارزش بیت کوین از 60 هزار دلار به 42 هزار دلار با خسارت های جبران ناپذیری روبرو شده اند، در حالی که برخی مراجع محترم تقلید، استخراج و مبادلات رمز ارزها را حرام شرعی اعلام کرده اند، برخی شرکت ها بدون داشتن رابطه منطقی با موضوع تولید رمز ارز، نسبت به واردات عمده ماینرهای مختلف اقدام کرده اند و در پاره ای موارد شاهد واردات و ترخیص ماینر از طریق گمرکات کشور، بدون ثبت سفارش وزارت صمت و بدون مجوزهای لازم هستیم که مسئولین امر باید در این خصوص ورود کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.
در ادامه این گزارش به طور مشروح به نظر مراجع محترم تقلید، واردات ماینر و استفاده از رمز ارزها و مجوزهای بانک مرکزی و دیگر موضوعات حساس در این بخش پرداخته می شود.

نظر مراجع محترم تقلید در خصوص ممنوعیت ماینرها

اخیراً بر اساس فتوایی که از دو تن از مراجع تقلید یعنی حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و وحید صادر شده است، هر نوع خرید و فروش، استخراج و معامله در بازار رمز ارزها غیر شرعی بوده و آنچنان دامنه موارد این حرمت بالاست که می‌توان گفت عملاً هیچ جایی برای استفاده از این اقتصاد نو ظهور باقی نمی‌ماند.

جزئیات واردات بیش از 10 میلیون دلاری ماینرها بصورت رسمی از گمرک! در روز روشن

پیش تر از این، معاون فنی وقت گمرک ایران از واردات رسمی ماینرها از طریق گمرکات پرده برداشت. طبق اعلام معاون فنی سابق گمرک ایران ، واردات بیش از 10 میلیون دلار دستگاه استخراج بیت کوین (ماینر) با ردیف تعرفه مشخص در گمرک ثبت شده بود. وی اعلام کرده بود از سال گذشته حدود ۲۰ هزار بسته ماینر با مجموع وزن ۱۵.۲ تن در ردیف تعرفه۸۴۷۱۹۰۲۰ وارد کشور شده است. ارونقی با اعلام اینکه ارزش ماینرهای وارد شده بیش از 10میلیون دلار بوده است، گفته بود که این ماینرها عمدتا از کشور چین وارد و با ارز نیمایی از طریق حواله ارزی و بعضاً برات تامین ارز شده و دارای ثبت سفارش و کد تائید منشأ ارز است. وی همچنین ارزش گمرکی واردات این ماینرها را حدود ۴۳ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

آیا تمام واردات همین ۱۰.۲ میلیون دلار است؟

اما این گزارش اعلامی از سوی معاون فنی گمرک ایران به نظر می رسد به معنی آمار تمامی ماینرهای وارداتی حتی از مبادی رسمی در چند سال اخیر نباشد، چرا که تعیین ردیف تعرفه خاص برای دستگاه های استخراخ رمز ارزها عمر زیادی نداشته و محدود به یکسال اخیر است.
این در حالی است که دولت در اواسط سال ۱۳۹۸ بعد از اما و اگرهایی که در رابطه با استخراج بیت کوین و صدور مجوز برای آن در ایران وجود داشت، طی مصوبه ای با استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده موافقت کرد و آن را به عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صمت مجاز دانسته بود و تا آن زمان هنوز واردات رسمی ماینرها شکل مشخصی نداشت.
از سویی طبق بخشنامه صادره در سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیات وزیران در همان سال، فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه های کالایی مشخص شد که ورود این کالاها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صمت نداشت و بر این اساس گمرکات ورودی نیز از این ردیف تعرفه ها از جمله ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ که ماینرها در آن طبقه بندی می شد، در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی کردند، بر این اساس تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه های ماینر ردیف تعرفه مشخصی نداشت
در ادامه، گمرک ایران دست به تعیین ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها زد و از آن پس این دستگاه ها با ردیف تعرفه انحصاری ۸۴۷۱۹۰۲۰ ثبت شد و گمرک مقرر کرد که واردات ماینرها با مأخذ حقوق ورودی پنج درصد است و مشمول مفاد مصوبه هیات وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست، بنابراین از سال گذشته ترانزیت ماینرها در مناطق آزاد نیز مشمول ثبت سفارش شد.

با این اوصاف اینکه در چند سال اخیر چه میزان ماینر از مبادی ورودی رسمی و چه میزان به صورت غیر رسمی وارد شده یا قبل از اعلام ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها، این دستگاه ها در قالب ردیف های طبقه بندی به چه میزان واردات داشته در هاله ای از ابهام قرار دارد.
همچنین با وجود اینکه معاون فنی سابق گمرک ایران اعلام نموده بود بیش از 10 میلیون دلار ماینر بصورت رسمی وارد کشور شده است، بررسی ها نشان می دهد این رویه هنوز ادامه دارد و ظرف ماه گذشته نیز محموله هایی از دستگاه های استخراج رمرز ارز از گمرک بصورت رسمی وارد کشور شده است.
گفتنی است که جریان قطعی های مکرر برق، استخراج بیت کوین و مصرف قابل توجه برق در این زمینه، از عوامل اصلی قطعی ها اعلام شده است.

شرکت های وارد کننده ماینر که ارتباطی به استخراج رمز ارز ندارند و پدیده ای نوظهور بنام استخراج بیت کوین بنام صنعت و تولید

نگاهی به برخی آماری در رابطه با واردات دستگاه های ماینر رسیده است نشان می دهد از بین شرکتهایی که اقدام به این کار کرده اند برخی ارتباطی با موضوع ندارند.
مثلاً مجتمع صنعتی ( م ) که مجموعه ای از کارخانجات صنعتی تولید کننده تریلر، سردخانه ایزوله و ساندویچ پنل در حوزه تولیدات فولادی و شیمیایی است، ( نیروگاه آ. ن. ا ) که قرار است برق تولید کند اما دستگاه رمز ارز وارد کرده است، (تبریز م. آ ) تولید کنندۀ انواع تانکر مخزن و کانتینرهای فلزی و تولیدی (امیر پ. ف.) سازنده ماشین های دفتری و حسابداری و محاسباتی….. را می توان نام برد.
گمرک ایران، شفاف سازی و دولت، بر استخراج رمزارزهای زیرزمینی به نام صنعت و تولید، نظارت کند
بنابراین دولت و مراجع نظارتی باید به این شرکت های غیر مرتبط نظارت لازم را داشته باشند تا شرکت های اشاره شده از برقی که باید برای تولید استفاده نمایند برای استخراج رمزارز استفاده ننمایند!  در آینده ابعاد جدیدی از استخراج رمز ارز توسط برخی شرکت های صنعتی شفاف سازی خواهد شد.

چرا بانک مرکزی بر اساس نظر مراجع تقلید اقدام نمی کند؟
رنگ استخراج رمز ارزها مانند بورس تهران خونین است
در طی یک سال گذشته افرادی که در رمز ارزها مانند بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند عمدتاً با زیان روبرو شده اند به گونه ای که بیت کوین در طی یک سال گذشته از 12 هزار دلار به 60 هزار دلار افزایش و سپس به زیر 42 هزار دلار سقوط کرد. این فرایند نشاندهنده بی ثباتی مطلق در این بازار است و سرمایه های بسیاری می تواند در این بین نابود شود.

چرا بانک مرکزی بر اساس نظر مراجع تقلید اقدام نمی کند؟

واردات و ترخیص ماینر از طریق گمرک بدون ثبت سفارش وزارت صمت و بدون مجوزهای لازم

آمار و اطلاعات بدست آمده نشان می دهد برخی محموله های ماینر ، بدون ثبت سفارش وزارت صمت و بدون مجوزهای لازم ، از بعضی از گمرکات ترخیص شده است که لازم است گمرک ایران در این خصوص شفاف سازی کند.

دیدگاهتان را بنویسید