ظریف، فروردین ۱۴۰۰: همکاری با چین بدون برجام و FATF به جایی نمی‌رسد/ امیرعبداللهیان، امروز: توافق با چین از امروز عملیاتی می‌شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) پس از دیدار و گفت‌وگو با «وانگ یی» همتای چینی در جمع خبرنگاران گفت: در این سفر اولا توافق کردیم دو طرف اجرایی شدن و شروع عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.

وی افزود: ما همزمان با گفت‌وگوها در چین، مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام کنیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: از جمله موضوعات دیگری که در دستورکار بود ما برای عملیاتی کردن قرارداد ۲۵ ساله و موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، حامل پیام کتبی آقای رئیسی رئیس جمهور به آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین بودیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، گفت‌وگوهای مفصلی را داشتیم، نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

وی همچنین عنوان کرد: امروز توافقات قوی‌تری را با هم داشتیم.

این درحالی است که پیش از این غرب گرایان ادعا می‌کردند که اجرای سند همکاری بین پکن و تهران بدون برجام و FATF امکان پذیر نیست. محمد جواد ظریف در فروردین ماه امسال که سکان وزارتخانه را برعهده داشت گفته بود: «مهمترین نیاز برای اجرای سند ایران و چین ، اجرای برجام ، رفع تحریمها و اف آی تی اف است و بدون حل اینها این سند هم به جایی نمی رسد.»

این تحلیل و آدرس غلط درحالی بود که دولتمردان سابق بارها موضوعات حساس و کلیدی در سرنوشت مردم و کشور را مشروط به عقب نشینی در برابر آمریکا در پرونده برجام و FATF معرفی کرده بودند. یکی از مسائلی که بارها با این موضوعات گره خورده بود، واردات واکسن به کشورمان بود. درحالی دولت روحانی سلامت مردم را هم به اینگونه مسائل مشروط کرد که با سرعت کند واکسیناسیون، کشور شاهد روزانه 700 کشته کرونایی بود. با تغییر دولت و فعال شدن دیپلماسی دولت جدید، مساله واردات واکسن در مدت زمان اندکی رخداد و باعث شد تا نقشه کرونایی کشور از قرمز به آبی تبدیل شود.

باید توجه داشت که مساله سند همکاری راهبردی با چین از سال 1394 مطرح بود، اما دولتمردان که همه تخم مرغ های خود را در سبد غرب چیده بودند خود را بی نیاز به تعامل با دومین قدرت اقتصادی جهان و ایجاد توازن در روابط با غرب و شرق می‌دیدند.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید