بهره برداری تبلیغاتی ترکیه از پهپاد اعزامی اش به ایران

حاشیه های حضور پهپاد آکینجی ترکیه در عملیات شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس جمهور همچنان ادامه دارد.

پهپاد ترکیه‌ای به نام آکینجی، در عملیات جستجو برای شناسایی بالگرد رئیس جمهور و همراهانش وارد ایران شد و پس از جستجو و اسکن مناطق تحت بررسی، در آسمان ورزقان توانست یک نقطه حرارتی را شناسایی کند که البته این نقطه، ارتباطی با محل سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور ایران نداشت. پس از بازگشت این پهپاد به ترکیه، برای بهره برداری تبلیغاتی از حضور آن در ایران، این پهپاد در پروازی نمایشی نقش ماه و ستاره را که یادآور پرچم ترکیه است، در آسمان ترسیم کرد. این در حالی است که مقامات رسمی ایران اعلام نمودند ردیابی نهایی که منجر به پیدا شدن هلیکوپتر رئیس جمهور شد، توسط پهپادهای ایرانی صورت گرفته است.

به نظر میرسد اقدام ترکیه در ارسال پهپاد آکینجی به بهانه کمک به عملیات جستجو، درحالیکه ایران تنها درخواست ارسال هلیکوپتر دید در شب داده بود، تبلیغات زیرکانه اردوغان برای نمایش پهپادهای ساخت این کشور است درحالیکه پهپادهای ساخت ایران رقیب جدی صنایع هوایی ترکیه محسوب میشوند.

photo_2024-05-20_23-00-26

در جریان جستجو برای پیدا کردن لاشه هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش، یک پهپاد ترکیه ای از نوع آکینجی بایراکتار به کمک تیم جستجو آمد. پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) ترکیه که به تجهیزات دید در شب مجهز بود شب گذشته وارد آسمان ایران شد تا محل سقوط هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران را پیدا کند.

اما پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

پهپاد بایراکتار آکینجی یک هواپیمای بدون سرنشین با مداومت پروازی بالاست که شرکت بایکار ترکیه آن را تولید می کند. این پهپاد در واقع جانشین پهپاد تاکتیکی تی بی ۲ بایراکتار است. آکینجی برای انجام عملیات های مختلف طراحی شده و دارای سیستم ارتباطی ماهواره ای دوگانه، رادار هوا به هوا، سیستم های پشتیبانی الکترونیکی، رادار اجتناب از خود و رادار دیافراگم مصنوعی برای نقشه برداری از سطح زمین است.

این پهپاد اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۹ در نمایشگاه هوانوردی استانبول به نمایش درآمد. طول این پهپاد ۱۲.۲ متر، ارتفاع آن ۴.۱ متر، طول بال هایش ۲۰ متر و حداکثر وزن آن در هنگام برخاستن نیز ۵,۵۰۰ کیلوگرم است. آکینجی از دوم موتور توربوپراپ با قدرت هر کدام ۷۵۰ اسب بخار استفاده می کند که ساخت یک شرکت اوکراینی است. برد عملیاتی پهپاد آکینجی ۵,۰۰۰ کیلومتر بوده و با مداومت پروازی ۲۰ ساعته به سرعت کروز ۲۵۰ و حداکثر سرعت ۳۸۵ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می کند. ظرفیت حمل محموله این پهپاد ۱,۳۵۰ کیلوگرم است.

پهپاد ترکیه ای بایراکتار آکینجی در ادامه ی پروازهای آزمایشی اش موفق به ثبت رکوردی جدید در حداکثر ارتفاع شد و ارتفاعی معادل ۱۲.۲ کیلومتر را به ثبت رساند. این رکورد در روز ۱۱ مارس ۲۰۲۲ در حین یک پرواز آزمایشی به ثبت رسید.

پهپاد آکینجی-بی با کمک سرمایه های محلی و ملی و توسط شرکت بایراکتار تحت هدایت ریاست صنایع دفاعی توسعه پیدا کرده است. دو موتور با توان ۷۵۰ اسب بخار و مجموع ۱,۵۰۰ اسب بخار، انرژی این پهپاد را تامین می کنند.

این پهپاد در شرایط هوای زمستانی، طی پروازی آزمایشی در آسمان شهر «چورلو» به رکورد ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح دریا دست یافته بود.

رکورد قبلی

بایراکتار آکینجی که طی مراسمی با حضور رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در ۲۹ اوت ۲۰۲۱ رونمایی شده بود رکورد قبلی بالاترین ارتفاع پرواز در صنایع هوانوردی ترکیه را با ۱۱.۶ کیلومتر در اختیار داشت.

ترکیه در حال حاضر از این پهپاد برای محافظت از قلمرو خود و نیز به انجام رساندن کارهای عملیاتی استفاده می کند. تاکنون ۶ فروند از این پهپادها به نیروهای امنیتی ترکیه پیوسته اند.

ترکیه برای صادر کردن این پهپاد با دو کشور نیز قرارداد منعقد کرده است. به گفته ی منابع آگاه، این قراردادها امسال در تاریخ های ۲۲ فوریه و ۲ مارس امضا شده اند. اما گفته نشده که این دو کشور کدامند. بر مبنای این قرارداد، بایراکتار آکینجی و سامانه های زمینی متناوباً از سال ۲۰۲۳ به بعد تحویل خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید