رابطه جنبش دانشجویان حامی فلسطین با سبد انتخاباتی بایدن

مشاوران کاخ سفید جایگاه دانشجوی معترض آمریکایی را به فعال ضدجنگ تنزل داده‌اند و تأثیر جنبش دانشجویی بر ستاد انتخاباتی بایدن را ناچیز جلوه می‌دهند؛ هم‌زمان نظرسنجی‌ها حاکی از دودستگی عمیق رأی‌دهندگان دموکرات و ریزش پایگاه مردمی حزب میان جوانان است.

اصرار چند تن از مشاوران کاخ سفید بر این است که جنبش دانشجویی‌ای که در آمریکا در حمایت از مردم غزه شکل گرفته است را نباید به‌منزله کاهش چشمگیر آرا در سبد انتخاباتی «جو بایدن» رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده و نامزد حزب دموکرات در رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ تلقی کرد.

این گروه از مشاوران کاخ سفید در حالی بر عقیده خود پافشاری می‌کنند که نتیجه حاصل از نظرسنجی‌ها حاکی از نارضایتی عمیق بسیاری از دموکرات‌ها درباره سیاست بایدن در قبال جنگ غزه است.

فضای خوش‌بینانه حاکم بر ستاد انتخاباتی بایدن خلاف هشدار‌های جدی برخی از استراتژیست‌ها و برنامه‌ریزان جوان حزب دموکرات است که می‌گویند سوءبرداشت از شرایط موجود آن‌هم در وضعیتی که رقابت با «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواه تنگاتنگ است، می‌تواند ضرری جدی برای بایدن به بار بیاورد.

جمعی از مشاوران کاخ سفید به «رویترز» گفته‌اند که پیشنهادشان به بایدن این بوده که از ماجرا دور بماند و وارد درگیری مستقیم با این به قول آنها گروه‌های کوچک معترضان دانشجویی نشود.

استدلال مشاوران کاخ سفید این است که رقم دانشجویان معترض آن‌قدری نیست که ستاد انتخاباتی بایدن را تحت‌الشعاع قرار دهد.

رویترز می‌گوید که طی روز‌های اخیر با ده‌ها مقام کاخ سفید گفت‌و‌گو کرده، اما فقط دو نفر از آنها درباره اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین و نحوه مدیریت این اعتراضات از سوی بایدن ابراز نگرانی کرده‌اند. نتیجه آنکه کاخ سفید به خود قبولانده که حتی آن دسته از دموکرات‌های ناراضی از سیاست آمریکا هم، به بایدن رأی خواهند داد.

برخی از مشاوران کاخ سفید دانشجویان را به فعال ضدجنگ تقلیل داده‌اند (و جنبش دانشجویی را به رسمیت نمی‌شناسند). استدلال اغلب مقام‌های کاخ سفید این است که تورم و هزینه‌های مسکن بیش از جنگ غزه ذهن رأی‌دهندگان جوان را به خود مشغول می‌کند. آنها در توجیه نظر خود به نظرسنجی اخیر هاروارد اشاره می‌کنند که بعد از مالیات، خشونت مسلحانه و اشتغال، جنگ غزه را اولویت پانزدهم رأی‌دهنده آمریکایی معرفی می‌کند.

رسانه‎‌های دموکرات/ هشدار توأم با خوش‎بینی

اینکه روزنامه‌ای مثل نیویورک‌تایمز که گرایش دموکرات دارد، چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، از برتری اندک ترامپ جمهوری‌خواه خبر می‌دهد، می‌تواند تلنگری باشد برای بایدن که پیش از فرارسیدن ۵ نوامبر، مانع از عمیق‌تر شدن شکاف‌های موجود در حزب متبوعش شود

نظرسنجی مشترک نیویورک‌تایمز، کالج سیه‌نا و روزنامه «فیلادلفیا اینکوایرر» که هفته پیش منتشر شد، نشان می‌دهد که ترامپ در پنج ایالت از ۶ ایالت کلیدی آمریکا محبوبیت بیشتری نسبت به بایدن دارد. این در حالی است که سناتور‌های دموکرات در این ایالت‌ها از رقبای جمهوری‌خواه خود محبوب‌تر هستند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که در شرایط فعلی، احتمال پیروزی ترامپ در رقابت مستقیم با بایدن در ایالت‌های آریزونا، پنسیلوانیا، ویسکانسین، نوادا و جورجیا بیشتر است. این نظرسنجی نشان می‌دهد از ۶ ایالت سرنوشت‌ساز در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، ترامپ تنها در ایالت میشیگان رقابت را به بایدن واگذار خواهد کرد.

همچنین، نظرسنجی نیویورک‌تایمز که گرایش دموکرات دارد نشان داد ۱۳ درصد از کسانی که در انتخابات ۲۰۲۰ به بایدن رأی داده بودند، در انتخابات آتی به او رأی نخواهند داد. آنها اعلام کرده‌اند که سیاست خارجه بایدن و حمایت او از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه اصلی‌ترین عامل این تصمیم‌گیری است.

این نظرسنجی نشان داد که ترامپ در انتخابات آتی نسبت به انتخابات ۲۰۲۰ محبوبیت بیشتری در میان جوانان و شهروندان رنگین‌پوست آمریکا پیدا کرده است و شمار حامیان او در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال با بایدن برابری می‌کند. بااین‌حال، تنها ۲۰ درصد از رأی‌دهندگان سیاه‌پوست در ۶ ایالت کلیدی آمریکا گفتند که ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی خود انتخاب خواهند کرد.

نتایج این نظرسنجی تا حد زیادی شبیه به نظرسنجی قبلی نیویورک‌تایمز و سایر نظرسنجی‌های پاییز سال قبل بود که در آنها ترامپ با اندکی برتری، پیشتاز بود.

این نشان می‌دهد که تحولات اخیر کمپین‌های انتخاباتی دو طرف و همچنین شروع محاکمه ترامپ در پرونده‌های کیفری تأثیر چندانی در نظرسنجی‌ها نداشته است.

بااین‌حال، اینکه روزنامه‌ای مثل نیویورک‌تایمز که گرایش دموکرات دارد، چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، از برتری اندک ترامپ جمهوری‌خواه خبر می‌دهد، می‌تواند تلنگری باشد برای بایدن که پیش از فرارسیدن ۵ نوامبر، مانع از عمیق‌تر شدن شکاف‌های موجود در حزب متبوعش شود.

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که رأی‌دهندگان جوان همچنان بایدن را به ترامپ ترجیح می‌دهند، اما درصد حمایت آنها از سکان‌دار فعلی کاخ سفید به‌طور چشمگیری در مقایسه با ۲۰۲۰ کاهش یافته است

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» هم به‌دفعات، گزارش‌هایی را درباره تأثیر جنبش دانشجویی آمریکا بر ستاد انتخاباتی بایدن منتشر کرده که در آنها به‌رغم اذعان به شکاف عمیق در جامعه رأی‌دهندگان دموکرات، شاهد این جمع‌بندی خوش‌بینانه هستیم که سرانجام کار به نفع بایدن تمام می‌شود. اما همین‌که رسانه‌های وابسته به جریان دموکرات، صفحات متعدد وب را به تحلیل چنین موضوعی اختصاص می‌دهند، خود حکایت از اهمیت جنبش دانشجویی آمریکا دارد.

ارقام نگران‌کننده

فارغ از باور خوش‌بینانه مشاوران بایدن، نظرسنجی‌ای که به‌طور مشترک از سوی رویترز و مرکز پایش افکار عمومی «ایپسوس» انجام شده است، نشان می‌دهد که دموکرات‌ها به‌شدت درباره سیاست کاخ سفید در قبال جنگ غزه و مدیریت اعتراض‌های دانشجویی دچار دودستگی شده‌اند به‌گونه‌ای که ۴۴ درصد از دموکرات‌هایی که برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، از نحوه مدیریت جنگ غزه ناراضی‌اند. رقم نارضایتی رأی‌دهندگان دموکرات وقتی صحبت از مدیریت تظاهرات دانشجویی می‌رسد، به رقم ۵۵ درصد افزایش می‌یابد.

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که رأی‌دهندگان جوان همچنان بایدن را به ترامپ ترجیح می‌دهند، اما درصد حمایت آنها از سکان‌دار فعلی کاخ سفید به‌طور چشمگیری در مقایسه با ۲۰۲۰ کاهش یافته است. در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، اختلاف برتری بایدن رقم ناچیز سه درصد (۲۹درصد به ۲۶درصد) است.

مریم خرمائی

دیدگاهتان را بنویسید