آغاز ریاست فرانسه بر اروپا با برنامه بلندپراوازانه

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه، برنامه بلندپروازانه‌ای را برای دوره تصدی شش ماهه فرانسه ارائه کرده است. او در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی خود گفت: «برای این که این لحظه[تصدی ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا] هر ۱۳ سال یک بار اتفاق می‌افتد، باید آن را به زمان آغاز پیشرفت تبدیل کنیم: زمان پیشرفت در امور دفاعی و کنترل مرزها، مقابله با تغییرات آب و هوایی، برقراری برابری میان زنان و مردان، ایجاد اتحاد جدید با قاره آفریقا، نظارت بر بسترهای اصلی اینترنت و فرهنگ در اروپا.»

فرانسه به مدت شش ماه نفوذ قابل توجهی برای پیشبرد امور اتحادیه اروپا و یافتن راه‌های برقراری مصالحه میان ۲۷ کشور عضو آن در امور مورد اختلاف خواهد داشت. آقای ماکرون به موفقیت در این مسیر بسیار امیدوار است؛ چنان که تاکید کرده که سال ۲۰۲۲ باید نقطه عطف اروپا باشد.

او در سخنرانی ۹ دسامبر گذشته خود با هدف ارائه برنامه‌های فرانسه برای دوره ریاست بر شورای اتحادیه اروپا گفته بود: «باید اروپا را در جهان قدرتمند، حاکم مطلق بر تعیین سرنوشتش و آزاد در انتخاب‌هایش کنیم.»

فرانسه همچنین سه حوزه را در اولویت قرار داده است: معرفی حداقل دستمزدها در سراسر اتحادیه اروپا، تنظیم مقررات فعالیت غول‌های دیجیتال و وضع مالیات کربن بر محصولات وارداتی به اروپا با توجه به اثرات زیست محیطی آنها.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین از اصلاح منطقه شینگن برای «حفاظت بهتر از مرزهای اروپا» در مواجهه با بحران‌های مهاجرتی حمایت می‌کند، موضوعی که با وجود حضور نامزدهای امیدوار راست افراطی در کانون مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری فرانسه نیز قرار خواهد گرفت.

او همچنین قصد دارد طرحی را برای بازنگری در قوانین بودجه اتحادیه اروپا با هدف جذب سرمایه‌گذاری و رشد بیشتر اتحادیه اروپا ارائه کند.

آقای ماکرون با وجود بی‌میلی برخی از کشورهای عضو همچنان بر اجرای طرح تقویت توان دفاعی اتحادیه اروپا با تشکیل ارتش واحد و مستقل اروپایی اصرار دارد.

این بلندپروازی‌های آقای ماکرون از زمان انتخابش به عنوان رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ مدام تکرار شده و پیگیری آنها با وجود صف‌آرایی متحدان شرقی اتحادیه اروپا در برابر برخی از آنها همچنان ادامه دارد. او در دوره ریاست بر شورای اتحادیه اروپا از حمایت اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان، نیز برخوردار است. آلمان در سال ۲۰۲۲ ریاست گروه هفت کشور صنعتی(G7) را بر عهده خواهد گرفت و از حامیان جدی طرح «اروپای مستقل‌تر و قوی‌تر» به شمار می‌رود.

«اورزولا فن در لاین» رئیس کمیسیون اروپا نیز روز شنبه با انتشار توییتی به طور تلویحی از برنامه آقای ماکرون حمایت کرد و نوشت که با هم برای اروپای دیجیتالی‌تر و سازگار‌تر با محیط‌ زیست تلاش خواهیم کرد؛ اروپایی که به تعبیر او صدایش در جهان شنیده می‌شود.

اما ریاست فرانسه بر شورای اتحادیه اروپا مصادف شده با شدت گرفتن رقابت‌های انتخاباتی در فرانسه، آغاز موج تازه همه‌گیری سویه اومیکرون در اتحادیه اروپا و شدت‌گرفتن بحران اوکراین. بر همین اساس، برخی تحلیلگران این چالش‌ها را مانع از تحقق اهداف فرانسه می‌دانند، هر چند که برخی دیگر پیش‌بینی می‌کنند که آقای ماکرون از پیشبرد برنامه خود به عنوان ابزاری برای پیروزی در انتخابات آوریل آینده بهره خواهد برد.

فرانسه در آغاز نیمه دوم سال ۲۰۲۲ ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را به جمهوری چک تحویل خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید