پالس مثبت از مذاکرات وین

وین درحالی میزبان مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای ۱+۴ است که مذاکرات وارد مرحله حساسی شده است و از روز دوشنبه، دوباره شاهد حضور هیئت‌های مذاکره‌کننده، در مرحله دوم دور هشتم مذاکرات پس از یک وقفه سه روزه به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی، در هتل کوبورگ است.

براساس آنچه که از وین به گوش می‌رسد، دیدارها میان هیئت‌ها به سرعت در جریان است و دیپلمات‌ها دیدارها و رایزنی‌های خود را برای تسریع در روند مذاکرات، یکی پس از دیگری انجام می‌دهند و پالس مثبتی از مذاکرات به گوش می‌رسد.

به گفته مقامات تهران، این مذاکرات از حالت شکلی خارج شده و مذاکره‌کنندگان به گفت‌وگو در مورد متن و محتوا رسیده‌اند که بنظر می‌رسد کشورهای اروپایی از مواضع و خواسته‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کرده‌اند.

سفر تیم کره‌ای به وین ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد

روز سه‌شنبه خبری مبنی بر سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی به وین منتشر شد که گزارش می‌داد که چوی چونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز سه‌شنبه برای ملاقات با نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات وین، عازم اتریش شده است.

اما دیروز یک منبع آگاه در واکنش به این خبر گفت که سفر هیئت کره‌ای ربطی به مذاکرات وین ندارد و به درخواست طرف کره‌ای برای پیگیری روابط دوجانبه انجام شده است.

باقری با همتای کره‌ای دیدار می‌کند

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز از دیدار علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان با همتای کره‌ای خود در وین خبر داد و گفت که حضور مقام وزارت خارجه کره در وین یک تصمیم شخصی بوده وط‌رف‌های ثالث به خاطر مسائل دوجانبه و چندجانبه درخواست دارند در وین حاضر شوند.

وی ادامه داد: درخواست ملاقات با هیئت جمهوری اسلامی ایران از طرف کره‌ای‌ها اعلام شده و آقای باقری در مقام معاون سیاسی وزارت امور خارجه با همتای کره‌ای دیدار می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این دیدارها هیچ ربطی به مذاکرات ایران و ۱+۴ ندارد، گفت: کره‌ای‌ها با برخی از هیئت‌های حاضر در وین دیدار کردند و چنین ملاقات‌هایی معمولا در حاشیه چنین نشست‌هایی مرسوم است.

گفت‌وگوها مثبت و رو به جلو جریان دارد

علی باقری رئیس هیئت مذاکره‌کننده کشورمان در آخرین ارزیابی خود از روند مذاکرات وین گفت: گفت‌وگوهایی که در وین با محور رفع تحریم‌ها جریان دارد، مثبت و رو به جلو جریان دارد.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره نتیجه مذاکرات چند روز اخیر پرسید بیان داشت که تلاش‌ها برای دست یابی به نتیجه جریان دارد.

باقری با بیان اینکه رمز موفقیت مذاکرات وین دستیابی به توافق در زمینه لغو موثر تحریم های ظالمانه علیه ایران است، تصریح کرد: هرچقدر طرف مقابل ما آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش سازوکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد  به ویژه در دو موضوع راستی آزمایی و تضمین در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانیم به توافق دست پیدا کنیم.

ارزیابی آلمان از روند مذاکرات

درحالی که مذاکره‌کنندگان اروپایی حاضر در وین به همراه آمریکا پیش از این به هیچ یک از تعهدات برجامی خود خود عمل نکرده و باعث ایجاد فضای بی‌اعتمادی شده بودند، آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن مدعی شد که ایران اعتماد زیادی را از بین برده است و زمان زیادی باقی نمانده است.

وزیر امور خارجه آلمان اظهار داشت که مذاکرات با ایران وارد مرحله حساسی شده است.

فعالیت‌های دیپلماتیک تابع تعیین ضرب‌الاجل نیست

میخائیل اولیانوف چهارشنبه شب در توئیتی نوشت که هر کدام از هیئت‌های مذاکره‌کننده می‌توانند ضرب‌الاجل‌هایی را برای گفت‌وگوها تعیین کنند؛ اما فعالیت‌های دیپلماتیک تابع طرح‌های سفت و محکم و تعیین ضرب‌الاجل نیست.

دیپلمات روس در توئیت دیگری عنوان کرد که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین آهسته اما پیوسته پیش می‌رود. وی به جلسه امشب نمایندگان گروه ۱+۴ با آمریکا اشاره کرد و آن را فرصتی برای ارزیابی آخرین تحولات جریان گفت‌وگوها توصیف کرد.

در روزهای گذشته نیز گزارش‌ها نشان می‌داد که تحرکات در وین افزایش پیدا کرده است و نماینده آمریکا که در وین حضور دارد، با برخی نمایندگان کشورها در ارتباط با مذاکرات وین، دیدارهایی را برگزار کرده است.

در این مدت چند روزه مذاکرات در دور هشتم، دیدارها در سطوح مختلف در جریان بوده است و در روزهای آینده نیز روال کار در وین به همین ترتیب خواهد بود و بر اساس آنچه که به گوش می‌رسد، همه هیئت‌های حاضر در مذاکرات مصمم به حصول نتیجه هستند. روز پنجشنبه نیز که در اتریش به دلیل یکی از جشن‌های مسیحیان تعطیل عمومی است، مذاکرات ادامه خواهد یافت.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید