پاداش سازش ابوظبی با صهیونیست ها دود شد؟

اماراتیها تلاش کردند تا قبل از تغییر دولت در آمریکا و در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید، قرارداد خرید این جنگنده ها را به انجام برسانند. این قرارداد بعد از روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده به ریاست «جو بایدن» و اتخاذ سیاستهای متفاوت آن در خاورمیانه به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

دولت بایدن مدتی تکمیل این قرارداد را بعد از تصمیم کنگره برای توقف فروش سلاح به امارات و عربستان به تعویق انداخت.

به موجب این توافق تسلیحاتی قرار بود امارات 50 فروند جنگنده اف 35 به ارزش 23 میلیارد دلار از آمریکا خریداری کند. اما روز سه شنبه 14 دسامبر و پیش از ورود یک هیئت نظامی بلندپایه اماراتی برای مذاکره در واشنگتن و بازدید از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، ابوظبی از تعلیق مذاکرات در مورد قرارداد تسلیحاتی مربوط به خرید جنگنده های مذکور و همچنین 18 پهپاد و چندین سلاح پیشرفته دیگر خبر داد و اعلام کرد که از خرید این تسلیحات پشیمان شده است.

یک مقام ارشد اماراتی در توضیح علت این امر اعلام کرد که کشورش پیشتر به واشنگتن ابلاغ کرده بود که الزامات فنی، محدودیت‌های عملیاتی حاکمیتی و تجزیه و تحلیل هزینه و فایده موجب شده تا ابوظبی چنین تصمیمی بگیرد. به نظر می رسد با سختگیری های دولت بایدن، امارات در مورد محدودیت هایی که واشنگتن در استفاده از جنگنده های اف 35 به این کشور تحمیل کرده ناراضی است.

درحال حاضر نگرانی زیادی در میان آمریکاییها به دلیل روابط خوب میان امارات و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس با چین وجود دارد و به نظر میرسد واشنگتن جهت جلوگیری از افشای هرگونه اسرار امنیتیِ تسلیحات پیشرفته خود و به ویژه جنگنده های اف 35 محدودیتهای سختی برای امارات در نظر گرفته است.

از سالها قبل چین در حال سرمایه‌گذاری در بسیاری از پروژه‌های زیربنایی در امارات است که همراه با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس اکنون بخشی از ابتکار «کمربند و جاده» چین است که هدف آن گسترش نفوذ چین در بسیاری از مناطق جهان میباشد.

علاوه بر آن امارات از فناوری «هوآوی» Huawei در زیرساخت 5G محلی خود استفاده می کند. این امر باعث شده که ایالات متحده نگرانی خود را در مورد جاسوسی چین از تجهیزات نظامی آمریکا در امارات از جمله هواپیمای F-35 ابراز کند.

بر اساس ارزیابی کارشناسان امور منطقه احتمالا امارات برای خرید تسلیحات مذکور از آمریکا تحت فشار شرایطی قرار گرفته که قابل قبول نیست. یکی از شرایط سخت احتمالی که واشنگتن برای ابوظبی در این زمینه لحاظ کرده ممکن است درخواست برای کمرنگ کردن مناسبات با چین و کاهش نفوذ این کشور در امارات باشد.

برخی نیز معتقدند همزمانی سفر «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به امارات، با مذاکرات وین و به فاصله کوتاهی از سفر شیخ «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به تهران، نمیتواند تصادفی باشد. به ویژه اینکه رژیم صهیونیستی برای توقف این مذاکرات به هر دری میزند و حتی به ادعاهای توخالی با عنوان اتخاذ گزینه نظامی ضد ایران نیز متوسل شده است.

بنابراین ممکن است آمریکا از امارات خواسته باشد تا یک ائتلاف پایدار با رژیم صهیونیستی ضد ایران و متحدان آن تشکیل داده و در هرگونه اقدام تل آویو ضد محور متحد تهران شرکت کند. در شرایطی که ابوظبی تصمیم به بازنگری در سیاستهای خود در منطقه و بهبود روابط با کشورهایی همچون ایران و سوریه گرفته، پذیرش چنین شروطی دشوار است.

برخی نیز در این زمینه معتقدند که آمریکاییها در تحمیل شروط خود بر امارات، اصل حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه را نیز در نظر گرفتند و از نظر آنها ممکن است تجهیز امارات به جنگنده های اف35 برتری نیروی هوایی رژیم صهیونیستی را به چالش بکشد. صهیونیستها نیز مخالفت خود را با این قرارداد اعلام کرده بودند.

بسیاری از ناظران نیز در توضیح دیگر دلایل تصمیم ابوظبی برای تعویق قرارداد تسلیحاتی مذکور با واشنگتن یا لغو آن، بر این باورند که امارات متحده عربی دیگر نیازی به این معامله ندارد، زیرا از قبل شروع به تنوع بخشیدن به منابع تسلیحاتی خود کرده است و 80 فروند هواپیمای جنگی رافائل و ده ها هلیکوپتر نظامی از فرانسه در سفر اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه به کشورهای حوزه خلیج فارس خریداری کرده است.

با این وجود به گفته کارشناسان نظامی، اما جایگزین کردن سلاح فرانسوی برای هواپیماهای آمریکایی واقع بینانه نیست و هواپیماهای رافائل نمی توانند جایگزین هواپیماهای رادارگریز آمریکایی شوند.

اما به طور کلی دلایل تصمیم مذکور امارات هرچه که باشد ناشی از آن است که ابوظبی به این نتیجه رسیده که ضرر و زیان خرید این تسلیحات از آمریکا دست کم در بازه زمانی کنونی بسیار بیشتر از سود آن است.

دیدگاهتان را بنویسید