با افزایش صحبت ها در مورد احیای روند سیاسی اسرائیل و فلسطین، شرکای توافق ابراهیم باید نقش‌آفرینی کنند!

کپسول تحلیل؛
1. تحلیلگرمیدل ایست، به شکل واضحی جنگ اسرائیل و فلسطین را ناقوس مرگ پیمان ابراهیم می‌داند اما بر این باور است که مرگ این پیمان دلیلی بر عدم توانایی اعضای آن برای میانجی‌گری میان طرفین جنگ نیست.
2. در ادامه این تحلیل مثال‌های از کنفرانس چندملیتی مادرید و مجمع نگو مطرح می‌شود تا ثابت کند که اعضای پیمان ابراهیم چگونه می‌توانند در مسیر صلح اسرائیل و فلسطین قدم بردارند.
3. و همچنین بازیگر اصلی این صلح را آمریکا می‌داند و پیشنهاد می‌دهد، دولت بایدن اکنون اعلام کند که در حال آماده سازی دعوت نامه ها برای آغاز یک فرآیند چندجانبه جدید است که از نمایندگان اسرائیل، فلسطین، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شرکای عرب منطقه ای دعوت کند تا برای دیدار و آغاز مقدمات مذاکرات به واشنگتن بیایند و از این طریق راه را برای طرح دودلتی که پیشنهاد اصلی آمریکا برای مناقشه خاورمیانه است پیاده‌سازی کرده وهمچنین از این طریق حیات نیمه جان آمریکا در منطقه ادامه پیدا کند.
4.
با توجه به اینکه درگیری اسرائیل و حماس در هفته ششم خود به سر می‌برد، تمرکز بین‌المللی به طور فزاینده‌ای به آنچه قرار است روز پس از پایان تیراندازی رخ دهد تغییر می‌کند. این قطعاً به معنای تلاش فوری برای کمک به غیرنظامیان فلسطینی در غزه برای بازسازی زندگی خود، اطمینان از دسترسی به تجهیزات ضروری بشردوستانه و ارائه خدمات حیاتی از جمله بهداشت و آموزش است. این همچنین به معنای یافتن و بازیابی گروگان‌های اسرائیلی است که توسط حماس در 7 اکتبر گرفته شده بود. مطمئناً وضعیت غزه هرگز به وضعیت قبل باز نمیگردد.
اما7 اکتبر همچنین ناقوس مرگ پیمان آبراهام را به صدا در آورد که در ابتدا توسط دولت ترامپ حمایت شد و بعداً توسط دولت بایدن پذیرفته شد. همانطور که در ابتدا تصور می شد، رهبران اسرائیل و ایالات متحده بر این باور بودند که رویکرد “بیرون به درون” به اسرائیل اجازه می دهد تا روابط خود را با جهان عرب عادی کند و در عین حال از درگیری با فلسطینی ها کناره گیری کند. با این حال، روشن است که حل و فصل این مناقشه برای برقراری صلح و ثبات منطقه‌ای گسترده‌تر باقی می‌ماند. در روزهای اخیر، لفاظی های دولت بایدن به سمت تایید این واقعیت تغییر کرده است. پرزیدنت جو بایدن در اظهارنظرهای خود در جمع خبرنگاران به آن اشاره کرد و گفت : «…وقتی این بحران تمام شد، باید چشم اندازی از آینده وجود داشته باشد، و از نظر ما باید راه حل دو کشوری باشد.»
با این حال، پایان دادن به توافق اولیه ابراهیم به معنای پایان دادن به نقش اساسی که شرکای توافق ابراهیم می‌توانند در کمک به میانجی‌گری توافق اسرائیل و فلسطین داشته باشند، نیست. البته سوابقی برای درگیری های خاورمیانه وجود دارد که به عنوان کاتالیزور برای مذاکرات صلح عمل می کند. یکی از مدل‌های بالقوه برای آنچه در آینده خواهد آمد می‌تواند کنفرانس چندملیتی مادرید باشد که در اکتبر 1991، پس از اولین جنگ خلیج فارس برگزار شد. این کنفرانس به میزبانی اسپانیا و با حمایت مشترک ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق، هیئت هایی از اسرائیل، فلسطینی‌ها، اردن، لبنان و سوریه را گرد هم آورد. اگرچه این کنفرانس به خودی خود هیچ پیشرفت سیاسی ایجاد نکرد، اما فرآیندهای پیگیری فردی را آغاز کرد که در نهایت به معاهده صلح اسرائیل و اردن و روند اسلو منجر شد که نقشه راهی برای صلح اسرائیل و فلسطین ایجاد کرد.
علاوه بر مسیرهای دوجانبه، کنفرانس مادرید مسیر جداگانه و چند جانبه ای ایجاد کرد که بر مسائل‌منطقه ای از جمله آب، محیط زیست، کنترل تسلیحات، پناهندگان و توسعه اقتصادی متمرکز بود. این مسیر دوم از سراسر جهان عرب مشارکت داشت و موفق به پیشبرد همکاری های درون منطقه ای، از جمله بین کشورهای عربی و اسرائیل، در زمینه مسائل مهم میان بخشی مانند مرکز تحقیقات نمک زدایی خاورمیانه مستقر در مسقط عمان شد.
در واقع، مسیر دوم را می توان به عنوان پیشروی برای مجمع Negev در نظر گرفت که توسط شرکای توافقنامه ابراهیم در مارس 2022 راه اندازی شد .گروه‌های سازماندهی شده توسط شرکای انجمن اولین بار در سال ۲۰۲۳در ابوظبی شکل گرفت که تلاش می‌کرد ثبات و رفاه منطقه ای در خاورمیانه را ارتقاء دهد. تمرکز گروه ها بر انرژی، سلامت، گردشگری، غذا و آب بود. در حالی که اعضای موسس آن دولت های بحرین، مصر، اسرائیل، مراکش، امارات متحده عربی و ایالات متحده بودند، هدف صریح گروه های کاری تقویت اقتصاد فلسطین و بهبود کیفیت زندگی فلسطینیان بود.توسعه مأموریت مجمع Negev برای دربرداشتن مسائل مربوط به وضعیت نهایی در امتداد خطوط مادرید، به ویژه پناهندگان، می‌تواند به اتهام صریح آن برای ایجاد حرکت به سوی حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین و دستیابی به صلحی عادلانه، پایدار و فراگیر بیشتر شود.
پس از تعامل چندجانبه در جنبه‌های روند صلح، شرکای توافق‌نامه ابراهیم می‌توانند نقش اساسی در کمک به پر کردن شکاف بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ایفا کنند. محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین در اواخر اکتبر در گفتگو با گاردین خاطرنشان کرد که؛ عربستان سعودی خواسته است که هرگونه توافق عادی سازی با اسرائیل منافع اساسی برای فلسطینی ها داشته باشد. اشتیه با پیش بینی نشست اضطراری کشورهای عربی که در نهایت در 11 نوامبر برگزار شد، پیش بینی کرد که موضع عربستان موضع مشترک اعراب خواهد بود. اشتیه گفت، شرکای توافق ابراهیم «با ما صحبت می‌کنند و ما و آنها می‌خواهیم تعامل داشته باشیم». هماهنگی بر سر موضع مشترک عربی که بتواند گفت و گو با اسرائیلی ها را پیش ببرد، می تواند منافع مهمی برای مذاکرات به همراه داشته باشد.
البته در حال حاضر، یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطین در افق دور باقی مانده است. پس از پایان عملیات نظامی، اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها که از حوادث وحشتناک هفته‌های گذشته آسیب دیده‌اند، برای التیام و ترمیم آسیب‌های وارده به زمان نیاز دارند. ناکامی های رهبری در اورشلیم و رام الله باید مورد بازخواست قرار گیرد. امیدواریم که هر دو طرف رهبران جدیدی را معرفی کنند که مایل و همچنین قادر به دادن امتیازات و سازش های لازم برای رسیدن به صلح دائمی هستند. اما نیازی نیست منتظر بمانید تا تیراندازی متوقف شود تا روند شروع شود. دولت بایدن باید اکنون اعلام کند که در حال آماده سازی دعوت نامه ها برای آغاز یک فرآیند چندجانبه جدید است که از نمایندگان اسرائیل، فلسطین، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شرکای عرب منطقه ای دعوت می کند تا برای دیدار و آغاز مقدمات مذاکرات به واشنگتن بیایند. . ضروری است که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها اکنون ببینند که می‌توان بر وحشت اکتبر 2023 غلبه کرد و می‌توان درها را به روی آینده‌ای امیدوارتر و صلح‌آمیزتر در حال حاضر و برای نسل‌های آینده باز کرد.

 

منبع: میدل ایست
ترجمه: دنیای تحلیل

دیدگاهتان را بنویسید