شکست عربستان در مأرب؛ نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی

نبرد مأرب به عنوان نقطه برجسته جنگ هفت ساله یمن هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیده که همه طرف‌ها درباره سرانجام آن به نظر واحدی دست یافته‌اند و ائتلاف سعودی و حامیانش را بزرگترین شکست‌خورده آن می‌دانند. بدیهی است پایان هر جنگی پیامدها و دستاوردهایی برای طرف‌های پیروز و بازنده خواهد شد. بر این اساس حامیان اصلی سعودی در این جنگ که همان آمریکا و در کنار آن رژیم صهیونیستی هستند، به طور کامل نگران شکست قریب الوقوع سعودی‌ها و پیامدهای آن برای خود و منطقه‌اند و بر این مبنا در تلاش برای مدیریت و کاستن از تبعات این پیامدها برای منافع خود هستند.

بخش‌های اصلی گزارش

در میانه تحولات نبرد مأرب و پذیرش عموم ناظران مبنی بر سقوط نزدیک این شهر با توجه به پیشروی‌های سریع نیروهای صنعا، آمریکا که تلاش‌های دیپلماتیک خود با محوریت لندرکینگ را شکست خورده می‌بیند، اکنون به دنبال «طرح‌های جایگزین» است. در همین حال رژیم صهیونیستی نیز از تحولات یمن به ویژه در مأرب به شدت نگران است.

«دیوید شنکر» دستیار وزیر خارجه آمریکا اخیراً در مقاله‌ای در موسسه مطالعات راهبردی آمریکا استدلال کرده است که «دشمنان آمریکا زودتر از آنچه تصور می‌شد در جنگ مأرب پیروز و بر منابع انرژی یمن مسلط می‌شوند». او در مقاله خود از دولت بایدن می‌خواهد به فکر طرح‌های جایگزین برای تعامل و کمک به دولت سعودی برای تسلیح و سازماندهی بهتر نیروهای دولت منصور هادی و متحدان محلی‌اش باشد و حتی پیشنهاد داده بایدن برای مداخله مستقیم ارتش آمریکا در یمن آمادگی داشته باشد.

دیوید شنکر» دستیار وزیر خارجه آمریکا اخیراً در مقاله‌ای در موسسه مطالعات راهبردی آمریکا استدلال کرده است که «دشمنان آمریکا زودتر از آنچه تصور می‌شد در جنگ مأرب پیروز و بر منابع انرژی یمن مسلط می‌شوند

این مقاله و شواهدی از این دست، حکایت از پذیرش شکست متحدان آمریکا در نبرد مأرب دارد و نشان از شکست ابزارهای و نیروهای نیابتی آمریکا در منطقه و در واقع شکست خود آمریکا دارد که در تجاوز به یمن دست داشته است. آمریکا که از ابتدا با اعزام چند اسکادران جنگنده به عربستان و دیگر کمک‌های تسلیحاتی و لجستیکی به جنگ یمن کمک کرد و حتی چند روز اخیر نیز با قراردادی تسلیحاتی به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار برای فروش موشک‌های هوا به هوا به عربستان موافقت نمود تا نشان دهد از بمباران، محاصره و تحریم یمنی‌ها دست برنداشته است.

حال واقعیت این است که آمریکا و نیروهای نیابتی آن در منطقه به مرحله فقدان جایگزین رسیده‌اند، مگر بخواهند به توصیه «شنکر» به فکر اعزام سربازان آمریکایی به خاک یمن باشند.

هم راستا با ناامیدی آمریکا و سرخوردگی مزدورانش در یمن، محافل رژیم صهیونیستی نیز که از ۲۰۱۴ تا امروز به طور جدی پیگیر تحولات یمن هستند، نگرانی عمیق خود را از تحولات این روزهای یمن ابراز داشته‌اند. توجه رسانه‌های صهیونیستی به نبرد مأرب تا حدی بوده که روزنامه «جروزالم پست» نبرد مأرب را «سنگ بنای جنگ همه‌جانبه علیه اسرائیل و  آمریکا» توصیف کرده است.

در تحلیل چرایی پیگیری روند جنگ یمن و نگرانی رژیم صهیونیستی نیز گفتنی است که این مسئله نشان‌دهنده ترس از قدرت در حال ظهور یمن است که به طور آشکار دشمنی خود با اسرائیل و آمادگی برای ورود به «معادله قدس» به معنای جنگ منطقه‌ای را اعلام کرده است.

رژیم صهیونیستی اشتراکات بسیاری با عربستان در تسلیحات، نوع آموزش و تاکتیک‌ها دارد. تل‌آویو اکنون به خوبی دریافته برتری هوایی به تنهایی نمی‌تواند در پیروزی جنگ‌ها تعیین‌کننده باشد

علاوه بر این رژیم صهیونیستی از شکست عربستان در یمن هم نگران است و هم درس عبرت می‌گیرد و بی‌شک در محاسبات خود برای آغاز درگیری در ماجرایی مشابه یمن در هر یک از مناطق محور مقاومت تجدیدنظر خواهد کرد. زیرا رژیم صهیونیستی اشتراکات بسیاری با عربستان در تسلیحات، نوع آموزش و تاکتیک‌ها دارد. تل‌آویو اکنون به خوبی دریافته برتری هوایی به تنهایی نمی‌تواند در پیروزی جنگ‌ها تعیین‌کننده باشد، همانگونه که حملات بی امان هوایی عربستان در نبرد مأرب نتوانست مانع از پیشروی‌های یمنی‌ها شود.

در حال حاضر در مقابل دستاوردها و پیروزی‌های دولت صنعا که با حمایت‌های مردمی همراه است، در جبهه مقابل ناامیدی و احساس شکست قریب‌الوقوع حاکم شده که بیانیه اخیر حزب اصلاح و برخی دیگر از گروه‌ها و قبائل در محکومیت و انتقاد شدید از ائتلاف سعودی و متهم کردن ائتلاف به سوء مدیریت نبرد از موارد آشکار آن است.

ارزیابی

گزارش حاضر با ارائه چشم‌اندازی از پایان نبرد مأرب، تصویری روشن از وضعیت جبهه حامیان و البته دشمنان مردم یمن ارائه داده است. نقطه برجسته گزارش ترسیم وضعیت فقدان راهبردی آمریکا و حامیانش در قبال جنگ یمن است. وضعیتی که بر مبنای آن آمریکا، نه امکان تغییر در معادله نبرد در یمن را دارد و نه توانمندی لازم برای مداخله مستقیم در جنگ را داراست و لذا در عمل ناظر تحولات است و تنها به اعمال فشار و کمک بسنده نموده است.

نگرانی رژیم صهیونیستی، نشان‌دهنده ترس از قدرت در حال ظهور یمن است که به طور آشکار دشمنی خود با اسرائیل و آمادگی برای ورود به «معادله قدس» به معنای جنگ منطقه‌ای را اعلام کرده است

در همین راستا ارائه برآورد از وضعیت رژیم صهیونیستی در مواجهه با تحولات یمن نیز شایان توجه است. این رژیم پایان پیروزمندانه جنگ برای انصارالله را تهدیدی راهبردی برای خود قلمداد می‌کند. زیرا انصارالله به طور علنی دشمنی آشکار خود با صهیونیست‌ها را ابراز نموده و دیدیم که در نبرد اخیر غزه نیز برای کمک و اعزام نیرو در صورت نیاز برای کمک به فلسطین اعلام آمادگی کرد. آزاد شدن پتانسیل عظیم انصارالله پس از پایان جنگ یمن، بی‌شک پیامدهای امنیتی گسترده‌ای برای ماهیت رژیم صهیونیستی در سطح منطقه خواهد داشت و این همان موضوعی که سبب نگرانی عمیق سران و محافل این رژیم شده است.

نویسنده:حسين افراخته/ کارشناس مسائل غرب آسیا

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید