پوتین: فریبکاری غربی‌ها در زمینه حقوق بین‌الملل دیگر غیرقابل تحمل شده است

ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که این کشور برای خود هیچ شرایط خاص و منحصر به فردی را نمی‌خواهد، بلکه خواستار امنیت برابر و غیرقابل تقسیم در کل منطقه اورآسیاست.

پوتین عصر روز سه‌شنبه در نشستی با مقامات وزارت دفاع روسیه با اشاره به اینکه فریبکاری‌های کشورهای غربی در پوشش اصول حقوق بین‌الملل دیگر غیرقابل تحمل شده، یادآور شد: «کشورهای غربی به بهانه‌های مختلف، از جمله با هدف تأمین صرفاً امنیت خود، هزاران کیلومتر دورتر از خاک خود دست به اقدامات نظامی می‌زنند و زمانی که حقوق بین‌المللی و منشور سازمان ملل مانع آنها می‌شود، همه این قوانین را نادیده گرفته و زیر پا می‌گذارند و تنها زمانی که این ضوابط در جهت منافع آنها باشد، فوراً به آن رجوع می‌کنند. این دستکاری در قوانین بین المللی دیگر غیرقابل تحمل شده است.»

رئیس جمهوری روسیه در این راستا، این واقعیت را مورد توجه قرار داد که به ضمانت‌های درازمدت ایالات متحده نمی‌توان اعتماد کرد، چون همواره این احتمال وجود دارد که طرف آمریکایی از اجرای تعهدات خویش خودداری کند و در این رابطه باید تعهدات آنها جنبه الزام آور حقوقی داشته باشد.

وی در عین حال تأکید کرد که ایالات متحده مقصر وخامت اوضاع کنونی و تنشی است که در قاره اروپا مشاهده می‌شود. به گفته وی، روسیه دائماً مجبور می‌شود که به هر نحوی به این وضعیت که مرتباً در حال تیرگی بیشتر و بدترشدن است، پاسخ مناسب بدهد و در حال حاضر نیز شرایطی بوجود آمده که باید چاره‌ای برای آن اندیشید.

نگرانی جدی روسیه در خصوص استقرار سامانه دفاع ضدموشکی آمریکا در اوکراین

ولادیمیر پوتین همچنین نگرانی مسکو در خصوص امکان استقرار عوامل سیستم دفاع ضدموشکی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه، از جمله در خاک اوکراین را بسیار جدی ارزیابی کرد. وی توضیح داد: «استقرار سامانه‌ دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک رومانی و تصمیم برای استقرار آن در خاک لهستان که به راحتی می‌تواند به یک سیستم تهاجمی تبدیل شود، تهدیدی برای امنیت روسیه است و اگر این زیرساختارهای نظامی در خاک اوکراین مستقر شوند، زمان رسیدن این موشک‌ها به مسکو تا 7 الی 10 دقیقه کاهش خواهد یافت و اگر این تسلیحات مافوق صوت باشند که این زمان حتی کوتاه‌تر و به 5 دقیقه خواهد رسید. چنین مسئله‌ای یک چالش امنیتی جدی برای کشور ماست.»

وی افزود: «نگرانی جدی در رابطه با افزایش حضور گروه‌های نظامی آمریکا و ناتو در نزدیکی مرزهای ما و همچنین برگزاری مانورهای گسترده وجود دارد و شرکای غربی ما باید درک کنند که اگر تسلیحات نظامی آنها در خاک اوکراین مستقر شوند، روسیه جای دورتری نمی‌تواند برود.»

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد: «ایالات متحده اکنون در حال انجام اقداماتی در خاک اوکراین بوده یا قصد انجام اقداماتی را دارند. این دیگر هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای ما نیست ، بلکه در واقع در پشت در خانه ماست. آنها باید بدانند که ما جایی برای عقب نشینی نداریم و مجبور هستیم از خود دفاع کنیم.»

پیشنهادات امنیتی روسیه فاقد هرگونه باج خواهی و اولتیماتوم است

پوتین یادآور شد که این دقیقاً رئیس جمهور جو بایدن بود که نظریه تعیین مسئولیت‌ها در زمینه تضمین امنیتی را در جریان مذاکراتی بین روسیه و آمریکا مطرح کرد. به گفته وی، مقامات مسکو فقط مایل هستند تا تضمین‌های امنیتی الزام آور حقوقی لازم را از طرف آمریکایی در رابطه با نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه دریافت کنند.

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد: « ما شاهد هستیم که برخی شرکای غربی از هم اکنون از اسنادی که تهیه کرده‌ایم، پیش‌نویس توافقات و توافقنامه‌ای درباره تضمین‌های امنیتی که برای رهبران آمریکا و ناتو ارسال شده، بعنوان یک باج خواهی و تعیین ضرب‌الاجل از طرف روسیه نام می‌برند، در صورتی که اصلاً چنین نیست. تنها چیزی که ما می‌خواهیم تضمین‌های امنیتی الزام آور حقوقی در خصوص عدم ادامه گسترش ناتو به سمت مرزهای کشور ماست، همین.»

ولادیمیر پوتین در این رابطه یادآور شد که ایالات متحده سال‌های زیادی است که در جهت به اصطلاح تأمین امنیت خود هزاران کیلومتر دور از خاک کشور خود حضور نظامی پیدا می‌کنند و این اقدامات هرگز با برخورد شدیدالحن یا تحریمی از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مواجه نمی‌شوند.

وی توضیح داد: «کشور یوگسلاوی (سابق) به چه بهانه‌ای بمباران شد؟ آیا تحریمی از سوی شورای امنیت اعمال شد؟ خیر. یوگسلاوی کجا و ایالات متحده کجا؟ آنها مشکلات خود را دارند که باید به حل آن بپردازند، چه کسی این حق را به آمریکا داده که پایتخت یک کشور اروپایی را بمباران کند؟ هیچکس. اقدامات ایالات متحده در عراق و سوریه نیز همین وضعیت را دارد. عراق به بهانه وجود تسلیحات کشتار جمعی به نابودی کشیده شد و بعد متوجه شدند که اشتباه کرده‌اند. حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه نیز دقیقاً به همین صورت گرفت. آیا شورای امنیت تحریمی علیه واشنگتن اعمال کرد؟ خیر.»

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که مسکو تنها خواستار حل و فصل مشکلات از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک است. وی گفت: «مناقشات نظامی، جنگ و خونریزی، انتخاب ما نیستند. ما خواستار چنین روند اوضاعی نیستیم. ما می‌خواهیم مشکلات کنونی از راه‌های دیپلماتیک و سیاسی حل و فصل شده و تضمین حقوقی الزام آور، مشخص و قابل درکی در زمینه تأمین امنیت کشور ما از سوی آمریکا و ناتو داده شود.»

به گفته وی، ارسال علائمی درباره آمادگی مقامات واشنگتن و بروکسل در خصوص کار به روی توافقاتی در زمینه تضمین‌های امنیتی وجود دارد، البته مسکو به تلاش برای منحرف کردن این موضوع رضایت نخواهد داد و می‌خواهد تا پاسخ واضح و مشخصی به پیشنهادات روسیه دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید