آتش بس ادامه خواهد یافت؟

با شهادت خضر عدنان و تحولات ۴۸ ساعت گذشته وضعیت شکننده ای در نوار غزه و اراضی اشغالی حاکم شده است که احتمال وقوع جنگ مجدد را پررنک گرده بود. فعلا با توافق صورت گرفته قدری از تجاوزات صهوینیست ها به این باریکه کاسته شده است. در همین باره یک منبع در مقاومت فلسطین سحرگاه دیروز، چهارشنبه از توافق آتش‌بسی که بین گروه‌های فلسطینی و اشغالگران اسرائیلی آغاز شده، خبر داد که همزمان و مشروط به تعهد دو طرف خواهد بود.

حسین فاطمی: با شهادت خضر عدنان و تحولات 48 ساعت گذشته وضعیت شکننده ای در نوار غزه و اراضی اشغالی حاکم شده است که احتمال وقوع جنگ مجدد را پررنک گرده بود. فعلا با توافق صورت گرفته قدری از تجاوزات صهوینیست ها به این باریکه کاسته شده است. در همین باره یک منبع در مقاومت فلسطین سحرگاه دیروز، چهارشنبه از توافق آتش‌بسی که بین گروه‌های فلسطینی و اشغالگران اسرائیلی آغاز شده، خبر داد که همزمان و مشروط به تعهد دو طرف خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری «سما»، این منبع به شبکه قطری الجزیره گفت: «پس از تماس‌های فشرده‌ای که در ساعات گذشته صورت گرفت، بلافاصله آتش‌بس میان گروه‌های فلسطینی و رژیم اشغالگر اسرائیل آغاز شد.» وی خاطرنشان کرد که توافق آتش‌بس نتیجه میانجی‌گری طرف‌ها برای توقف تجاوزات اسرائیل است. رسانه‌های محلی اعلام کردند که آتش‌بس در غزه مشروط به تعهد رژیم صهیونیستی به بمباران هیچ مکان یا هدفی در نوار غزه است. این رسانه‌ها افزودند، زمان آتش بس متقابل و همزمان است.

رسانه‌های عبری اعلام کردند که آتش‌بس با میانجیگری مصر از ساعت چهار صبح دیروز چهارشنبه به وقت محلی اجرایی شده است. پیش تر حماس اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این جنبش با مصر و قطر برای توقف تجاوز به نوار غزه در تماس بوده است. هنیه در بیانیه‌ای، اشغالگری رژیم صهیونیستی را مسئول آنچه ممکن است در ادامه این تجاوزات رخ دهد، دانست.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد که پس از اجرای آتش‌بس، آرامش محتاطانه‌ای در نوار غزه حاکم است. اسرائیل به طور رسمی در مورد خبر دستیابی به آتش بس اظهار نظر نکرد.حدود یک ساعت پس از اجرایی شدن این توافق، خبرنگار الجزیره از شلیک دو موشک از نوار غزه خبر داد، در حالی که ارتش اسرائیل اعلام کرد، آژیرهای هشدار در مناطق اطراف غزه به صدا درآمد.

پس از رسیدن به آتش‌بس، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) عملکرد اتاق عملیات مشترک مقاومت در نبرد پاسخ به شهادت خضر عدنان پس از اعتصاب غذای هشتاد و هفت روزه وی را ستود. این مقام حماس افزود: «اتاق عملیات مشترک یک وحدت میدانی افتخارآمیز ملی را در این دور علیه اشغالگران ارائه کرد.»

سخنگوی جنبش جهاد اسلامی نیز با بیان اینکه یک دور رویارویی با اشغالگران به پایان رسیده، اما راه مقاومت ادامه دارد و متوقف نخواهد شد، گفت: «مقاومت در پاسخ به شهادت شهید خضر، یک الگوی وحدت موضع را ارائه کرد.» در همین راستا، وب سایت عبری ۰۴۰۴ اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برنامه‌ای برای تشدید اوضاع و آغاز عملیات بزرگ در غزه ندارد.

این سایت افزود: «نتانیاهو که به تمام میدان‌ها و تمام جبهه‌های مقابل اسرائیل توجه دارد، می‌خواهد به گونه‌ای خاص برای ضربه زدن به زیرساخت‌های «دشمن» در غزه و نه فراتر از آن، پاسخ دهد.»این سایت ادامه داد: بر اساس دیدگاه امنیتی نتانیاهو که به طور کامل از سوی رهبران امنیتی اسرائیل حمایت می‌شود، اسرائیل در حال حاضر نگران به تعویق انداختن رویارویی احتمالی است که می‌تواند ایران را نیز به نبرد بکشاند.

این در حالی است که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی حملات گسترده‌ای را به مناطق مختلف نوار غزه انجام دادند و گروه‌های مقاومت همچنان به شلیک موشک به سمت مناطق «غلاف غزه» (شهرک‌های اطراف غزه) ادامه می‌دهند. رسانه‌های عبری عصر سه شنبه اعلام کردند که در نتیجه گلوله باران اخیر نیروهای مقاومت به شهرک‌های مرزی نوار غزه، سه شهرک‌نشین اسرائیلی زخمی شدند.

به گزارش رسانه‌های عبری زبان، دو شهرک نشین (۴۶ ساله و ۶۳ ساله) در حین فرار به مناطق حفاظت شده زخمی شدند و برای مداوا به بیمارستان برزیلای منتقل شدند و شهرک سوم در نقب اشغالی ترکش به دستش خورد. این در حالی است که اسپوتنیک به نقل از سخنگوی ارتش این رژیم گزارش داد، دو راکتی که به سمت سدیروت شلیک شده در مرکز روستای بیت حانون سقوط کرده و منجر به مجروخ شدن پنج شهرک نشین شده است. ارتش اشغالگر در بیانیه‌ای پس از یک سری حملات مدعی شد: «جنگنده‌های اسرائیل در پاسخ به شلیک موشک از نوار غزه، یک مجتمع آموزشی حماس، یک سایت نظامی حاوی یک انبار سلاح و یک سایت تولید سلاح را بمباران کردند.»

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که جناح‌های مقاومت در پاسخ به شهادت خضر عدنان از رهبران جنبش جهاد اسلامی، ده‌ها موشک به سمت مناطق «غلاف غزه» شلیک کردند. از سوی دیگر، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه شهادت یک شهروند فلسطینی در حملات روز گذشته ارتش رژیم صهیونیستی به این باریکه را تایید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هاشم مبارک شهروند ۵۸ ساله فلسطینی در حملات هوایی روز گذشته به غزه به شهادت رسیده است. در حملات روز سه شنبه به غزه پنج نفر دیگر زخمی شدند. این حملات خسارات مادی زیادی هم در پی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید