دموکرات‌ها به کدام سو می‌روند؟

جو بایدن برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده نامزد شد اما اگر نظرسنجی‌های اخیر را ملاک قرار دهیم، اکثر آمریکایی‌ها از این خبر هیجان‌زده نیستند. طبق نظرسنجی‌های شبکه ان‌بی‌سی، ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند بایدن نباید نامزد انتخابات شود اما این افراد همه جمهوری‌خواه نیستند بلکه ۵۱ درصد دموکرات‌ها معتقدند این اتفاق نباید رخ دهد.

جو بایدن برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده نامزد شد اما اگر نظرسنجی‌های اخیر را ملاک قرار دهیم، اکثر آمریکایی‌ها از این خبر هیجان‌زده نیستند. طبق نظرسنجی‌های شبکه ان‌بی‌سی، ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند بایدن نباید نامزد انتخابات شود اما این افراد همه جمهوری‌خواه نیستند بلکه ۵۱ درصد دموکرات‌ها معتقدند این اتفاق نباید رخ دهد.

با وجود اینکه انتخابات میان‌دوره‌ای نتیجه‌ای بهتر از انتظار را برای دموکرات‌ها به همراه داشت اما ضعف‌های سیاسی بایدن همچنان آشکار است. میزان محبوبیت او هم‌اکنون تنها ۴۲.۵ درصد است. از سوی دیگر مسئله سنی وجود دارد. بایدن هم‌اکنون ۸۰ ساله است و اگر بار دیگر در دوره دوم رئیس‌جمهور شود، در پایان دوره ۸۶ ساله می‌شود. میشل گلدبرگ، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز، در مطلبی می‌نویسد: «نادیده‌گرفتن سن بایدن سخت است». همه این مسائل می‌تواند شانس او را برای برنده‌شدن به خطر بیندازد.

بااین‌حال سایت «وکس» در گزارشی می‌نویسد که بایدن نقاط قوت سیاسی قدرتمندی دارد که نباید آنها را نادیده گرفت، او مشخصا یک بار نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه یعنی دونالد ترامپ را شکست داده است. طبق این گزارش، عاملی که به بهترین وجه تداوم حضور او را توضیح می‌دهد این است که گزینه‌های دیگر برای حزب نیز عالی به‌ نظر نمی‌رسند.

ایرادهای بایدن هرچه‌ باشد، روشن نیست که کدام سیاست‌مدار دموکرات می‌تواند نامزد بهتری باشد و اینکه آیا آن شخص حتی می‌تواند نامزدی را کسب کند یا خیر. و در نهایت هرگونه تلاش برای جانشینی بایدن در انتخابات مقدماتی به‌ناچار اختلاف‌افکن و بحث‌برانگیز خواهد بود، زیرا تاریخ نشان می‌دهد چنین تلاش‌هایی به چشم‌انداز برنده انتخابات عمومی آسیب می‌زند. بایدن با تمرکز بر ملی‌گرایی اقتصادی و سیاست‌های مردمی در تضاد با افراط‌گرایی جمهوری‌خواه در سخنرانی سالانه خود یک نسخه قوی از مبارزات انتخاباتی‌اش را به نمایش گذاشت. بااین‌حال مبارزات انتخاباتی به‌طورکامل طبق شرایط او انجام نمی‌شود و جنبه‌های منفی نامزدی او همچنان قابل‌توجه است. طبق گزارش «وکس» بخش اعظم قدرت سیاسی بایدن به عوامل ساختاری و الگوهای تاریخی بستگی دارد.

اولا او درحال‌حاضر رئیس‌جمهور است که مزایای خاصی به همراه دارد. از ۳۱ رئیس‌جمهور ایالات متحده که برای انتخابات عمومی بعد نامزد شدند، ۱۱ نفر شکست خوردند و ۲۰ نفر پیروز شدند.از این منظر، پیروزی در انتخابات از سوی یک مقام فعلی یک الگوی طولانی‌مدت و مستند است. این مورد در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ تکرار شد و مدیران فعلی هر دو حزب عملکرد بسیار خوبی داشتند. از این منظر برای دموکرات‌ها کنارگذاشتن یک مزیت بالقوه در سمت ریاست‌جمهوری به نفع یک نامزد آزمایش‌نشده، کاملا خطرناک خواهد بود.

چالش محبوبیت

از سوی دیگر طبق گزارش «وکس» میزان محبوبیت بایدن درحال‌حاضر بد ارزیابی نمی‌شود؛ چراکه رونالد ریگان، بیل کلینتون، باراک اوباما و دونالد ترامپ همگی در دوره‌ای از دوره نخست ریاست‌جمهوری خود محبوبیت مشابهی داشتند و همه آنها به‌جز ترامپ در انتخابات مجدد پیروز شدند. از سوی دیگر رأی‌دهندگان هم‌اکنون بر انتخاب دوتایی بایدن در مقابل یک نامزد جمهوری‌خواه متمرکز نیستند؛ بنابراین میزان محبوبیت بایدن ممکن است یک معیار گمراه‌کننده باشد. طبق این گزارش تصورات ضعیف از اقتصاد می‌تواند درحال‌حاضر آرای بایدن را کاهش دهد اما نمی‌دانیم شرایط اقتصادی در سال ۲۰۲۴ چگونه خواهد بود.

از سوی دیگر طبق این گزارش، باید به سابقه انتخاباتی جو بایدن نیز نگاهی انداخت. در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۰ بسیاری از کارشناسان و نخبگان دموکرات شانس او را نادیده گرفتند؛ چراکه او با کاریزمای شخصیتی، مهارت‌های سخنوری یا جسارت در سیاست شهرت نداشت. بااین‌حال بایدن ثابت کرد که همان چیزی است که رأی‌دهندگان واقعی دموکرات‌ها در طول انتخابات مقدماتی به دنبال آن بودند و او به اندازه کافی قدرتمند بود که توانست ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور مستقر شکست دهد. در انتخابات میان‌دوره‌ای نیز حزب بایدن بار دیگر پیش‌بینی‌ها را پشت‌سر گذاشت و اکثریت سنا را در اختیار گرفت و به حاکمیت در مجلس نمایندگان نزدیک شد، اگرچه درنهایت صحنه را به جمهوری‌خواهان در این مجلس واگذار کرد.

بنابراین طبق گزارش «وکس» بایدن شاید از نظر سیاسی بسیار قدرتمندتر از آن چیزی باشد که به‌ نظر می‌رسد، به‌خصوص وقتی در نظر داشته باشید که هر نامزد جایگزینی نقاط ضعف خود را دارد. آیا الیزابت وارن، پیت بودجج یا کامالا هریس آرای کافی را در ایالت‌های کلیدی نوسانی دارند؟ آیا برنی سندرز از سوی رأی‌دهندگان مردد و نوسانی خیلی چپ‌گرا محسوب نمی‌شود؟ نویسنده این گزارش بااین‌حال می‌گوید که یک اشتباه رایج در علم سیاست این است که تصور کنیم آنچه در انتخابات گذشته رخ داد، بار دیگر تکرار می‌شود. ضعف‌های بایدن به‌عنوان یک نامزد مانع از پیروزی او در سال ۲۰۲۰ نشد اما سال ۲۰۲۴ رقابت متفاوتی خواهد بود.

در این میان بدیهیاتی هم وجود دارد. بایدن درحال‌حاضر مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ است و جوان‌تر نمی‌شود. طبق این گزارش، عدم قطعیت اقتصادی با شرایطی که هنوز تحت تأثیر جنگ روسیه و اوکراین قرار دارد، وجود دارد جنگی که پایانی برای آن متصور نیست. نبردهایی با مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه در پیش است از جمله بر سر سقف بدهی‌ها که می‌توانند به نفع بایدن باشند اما آشکارا غیرقابل پیش‌بینی است. از سوی دیگر چند رسوایی نیز وجود دارد. اخیرا خبرهای زیادی درباره انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده بایدن منتشر نشده، این در حالی است که اگر این موضوع را با رسوایی ایمیل‌های هیلاری کلینتون مقایسه کنیم، ماجرا متفاوت و باز به نفع بایدن است.

چه میزان از موفقیت‌های انتخاباتی دموکرات‌ها به شخص بایدن برمی‌گردد؟ اما درباره سوابق انتخاباتی بایدن باید به این موضوع هم توجه شود که چه میزان از موفقیت‌های او در انتخابات عمومی ۲۰۲۰ و میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ به شخص او مربوط می‌شود و چقدر به عوامل دیگری ربط دارد. شاید نتوان گفت که جذابیت‌های بایدن رأی‌دهندگان دموکرات را برای رأی به او بسیج کرده باشد بلکه آنها به اندازه‌ای از ترامپ متنفر بودند که می‌خواستند او از قدرت کنار برود. بااین‌حال درحال‌حاضر برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ترامپ در سطح ملی نسبت به بایدن پیشتاز است، اگرچه برخی هم برعکس این موضوع را مطرح می‌کنند؛ اما نکته اینجاست که برتری بایدن نسبت به ترامپ دیگر بدیهی نیست.

اگر جمهوری‌خواه دیگری در انتخابات مقدماتی پیروز شود، وضعیت بایدن چه خواهد شد؟ آیا بایدن می‌تواند تضاد خوبی با یکی دیگر از رقبای جمهوری‌خواه ایجاد کند؟ نویسنده این گزارش سپس به فرمانداران دموکراتی اشاره می‌کند که عملکرد قابل‌توجه بهتری نسبت به بایدن در دو سال گذشته در ایالت‌های خود داشتند. طبق این گزارش فرماندار میشیگان و پنسیلوانیا از جمله این گزینه‌ها هستند. بااین‌حال این افراد در صحنه ملی آزمایش نشده‌اند؛ بنابراین مشخص نیست که آیا آنها نامزدهای قدرتمند ریاست‌جمهوری خواهند بود. نویسنده این گزارش می‌گوید روی‌آوردن به نامزدهای بالقوه قوی ممکن است در تئوری فریبنده باشد اما این کار می‌تواند باعث تفرقه شود و به انتخابات عمومی آسیب وارد کند. این گزارش نتیجه‌ می‌گیرد که شاید بایدن از نظر تئوری «بهترین» دموکرات‌ها نباشد اما با درنظرگرفتن واقعیت عملی، چسبیدن به او بدترین گزینه حزب است.

دیدگاهتان را بنویسید