تصمیم شهرداری برای تغییر چهره تهران/ آسیب‌های اجتماعی چگونه از پایتخت رخت می‌بندد؟

 آسیب‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیچیده و چند وجهی محسوب می‌شود که تهران هم به دلایل مختلف گرفتار این آسیب‌ها شده است. برخی از محلات تهران به ویژه در نقاط جنوبی بیشتر با این معضل دست و پنجه نرم می‌کند و دستگاه‌های مختلفی همچون بهزیستی، نیروی انتظامی و شهرداری و … در کاهش این آسیب‌ها نقش دارند. در دوره‌های قبلی مدیریت شهری، شهرداری دست و پا شکسته به این حوزه ورود یافت و حتی بسیاری از مدیران سابق و شورای پنجمی‌ها معتقد بودند شهرداری تهران متولی و محور اصلی ساماندهی معتادان متجاهر و آسیب‌های اجتماعی نیست.

اما رویکرد مدیریت شهری جدید متفاوت است تا جایی که علیرضازاکانی شهردار تهران از همان روزهای نخست انتخابش با رای شورای ششمی‌ها اعلام کرد؛ تشکیل قرارگاه اجتماعی در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است و این موضوع بزودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

پرونده حل آسیب‌های اجتماعی استان تهران روی میز قرارگاه خدمات اجتماعی

مدتی بعد و در 11 آبان امسال شهردار پایتخت، استاندار و رئیس شورای شهر تهران در جلسه‌ای مشترک به همراه سایر دستگاه‌های مرتبط در حوزه حل آسیب‌های اجتماعی نخستین جلسه قرارگاه خدمات اجتماعی را برگزار کردند تا گام موثری در حل مسائل اجتماعی تهران برداشته شود.

در حوزه حل آسیب‌های اجتماعی از ما بهانه‌ای پذیرفته نیست

علیرضا زاکانی در نخستین جلسه قرارگاه خدمات اجتماعی گفت: امروز فرصت بی نظیری در سطح استان و کشور فراهم شده، فرصتی که از ابتدای انقلاب تاکنون ایجاد نشده است لذا در حوزه حل آسیب‌های اجتماعی از ما بهانه‌ای پذیرفته نیست. کلان شهر تهران امروز با ۱۴ میلیون جمعیت با مسائل مختلفی رو به رو است. شاید عدد جمعیتی ۱۴ میلیون در مقابل حدود ۸۴ میلیون نفر جمعیت به چشم نیاید اما شرایط و موضوعات به گونه ای است که تهران همانند یک کشور قلمداد می شود. بی‌تردید باید این شهر را به عنوان یک الگو تبدیل کنیم.

زاکانی گفت: شهر تهران امروز از آسیب‌های بسیار جدی در حوزه اجتماعی رنج می‌برد این آسیب‌ها روح و روان مردم را جریحه‌دار کرده و چهره شهر را زشت و غیرقابل تحمل کرده است.

وی ادامه داد: البته این آسیب‌ها ریشه‌ها و زمینه‌هایی دارد که فراتر از موضوع شهر تهران است و به موضوعات کشوری و مسایل این چنینی باز می‌گردد.

شهردار تهران گفت: همچنین باید از این گره‌های بزرگ شهر و زندگی مردم گره‌گشایی کنیم لذا شهرداری با افتخار اعلام می‌کند که یکی از رویکردهای جدی ما این است که با هم‌افزایی بین دستگاه‌ها بتوانیم در شهر تهران یک برنامه چهار ساله را دنبال کرده و در یک مقطع سه تا شش ماهه چهره شهر را از این آسیب‌های اجتماعی منزه و پاک کنیم.

وی با اشاره به گذشت دو ماه از آغاز مسئولیت خود در شهرداری تهران گفت: ما عنوان کردیم که تهران را به عنوان الگو برای جهان اسلام قرار خواهیم داد. این حرف بسیار بزرگی است که نشان می دهد در همه زمینه‌ها باید اقدامات بسیاری صورت بگیرد؛ این مهم محقق نخواهد شد جز با همدلی در صحنه بودن و بهره‌گیری از همه امکانات.

در حوزه حل آسیب‌های اجتماعی از ما بهانه‌ای پذیرفته نیست

زاکانی ادامه داد: به استاندار تهران اعلام کردم در حوزه حل آسیب‌های اجتماعی از ما بهانه‌ای پذیرفته نیست. در قانون، دستگاه‌ها در این حوزه مسئولیت های مستقیم تری دارند لذا با دستگاه‌های مختلف جلسه گذاشتیم و اعلام کردیم شهرداری تلاش می‌کند از همه ظرفیت ها و امکانات که برای انقلاب اسلامی است در مسیر اصلاح این موضوع بهره بگیریم.

وی تاکید کرد: برای خود کار جدی ناظر بر کودکان کار متکدیان، معتادان متجاهر، خانواده‌های زندانیان، زنان سرپرست و … قائل هستیم. بی تردید با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط گام موثری بر می داریم؛ در این مسیر برخی دستگاه‌ها پشتیبان خواهند بود اما امیدواریم در کنار هم با یکدیگر بتوانیم معجزه‌ای را خلق کنیم. امیدواریم در این مسیر حرکت کنیم و از امکانات و ظرفیت‌های بالای شهر بهره بگیریم.قطعا هر کسی در هر جایگاهی باید مسئولیت پذیر باشد.

صحبت‌ها و برنامه‌های زاکانی فقط به برگزاری جلسه ختم نشد/شهردار پای درد دل معتادان متجاهر نشست

اما صحبت‌ها و برنامه‌های زاکانی فقط به برگزاری جلسه ختم نشد و 20 دی امسال و حدود یک ماه پیش علیرضا زاکانی، شهردار تهران در سومین هفته از پویش قرار خدمت به منطقه ۱۶ رفت و از پروژه‌های این منطقه بازدید کرد؛ در کنار این بازدید به پاتوق تعدادی از معتادان رفت و از نزدیک و رو در رو شنوای مشکلات آنها بود.

علیرضا زاکانی پای درد دل معتادان متجاهر در پاتوقشان نشست و برخی معتادان از زخم باز خود و مشکلاتشان سخن گفتند و خواستار رسیدگی به وضعیت درمانی خود شدند که شهردار تهران پس از بررسی موضوع، دستور اعزام تیم‌های بهداشت و درمان شرکت شهر سالم برای رسیدگی به وضعیت درمانی آنها را صادر کرد.

تاکید رئیس جمهور به موضوع آسیب‌های اجتماعی/ بازدید سرزده آیت الله رئیسی از محله هرندی

موضوع آسیب‌های اجتماعی در تهران مورد توجه ویژه رئیس جمهور هم هست به طوری که حجت الاسلام ابراهیم رئیسی اخیرا به صورت سرزده به محله هرندی رفت و از این محله محروم و دارای آسیب اجتماعی بازدید کرد. در جلسه اخیر رئیس جمهور با شهردار و معاونان آن نیز توجه به این موضوع مورد تأکید قرار گرفت.

شهرداری نهاد اجتماعی و خدماتی است

درباره موضوع رویکرد شورای ششم در مورد آسیب‌های اجتماعی به سراغ علیرضا نادعلی سخنگوی شورای ششم رفتیم. وی در این باره به فارس گفت: برخی معتقدند که شهرداری مجموعه خدماتی است و نباید نگاه اجتماعی به شهرداری داشت. رویکرد ما در شورای ششم این چنین نیست و ما معتقدیم علاوه بر اینکه شهرداری نهاد خدمتگزار است یک نهاد اجتماعی محسوب می‌شود و وظایف مدیریت شهری باید در این زمینه به درستی انجام گیرد.

گسترش نامتوازن تهران در کنار موضوعات دیگر سبب بروز آسیب‌های متنوع 

نادعلی با اشاره به اینکه تهران جمعیت زیادی دارد و روزانه افراد بسیاری نیز به پایتخت رفت و آمد دارند گفت: گسترش نامتوازن تهران در کنار موضوعات دیگر سبب بروز آسیب‌های متنوع در پایتخت شده است و آنچه مسلم است این بوده شهرداری و یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند در جهت رفع و کاهش آسیب‌ها اقدام کند و قطعا دستگاه‌های دیگر هم باید آورده‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

وی بیان داشت: نگاه قرارگاهی در شهر باعث می‌شود که آورده‌های دستگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار گیرند و همه ملزومات یکجا در نظر گرفته شوند و قطعا از این طریق برای رفع آسیب‌های اجتماعی بهتر می‌توان عمل کرد.

توسعه پایدار با بررسی آسیب‌های اجتماعی

همچنین سوده نجفی عضو شورای شهر تهران درباره این موضوع به خبرنگار فارس گفت: تشکیل قرارگاه اجتماعی نتایج مثبتی خواهد داشت و برنامه ریزی دقیق در کاهش و رفع آسیب های اجتماعی از این طریق امکان پذیر خواهد بود.

وی افزود: شورای ششم با بررسی آسیب‌های اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت می‌کند این قضیه زیر ذره‌بین شورای شهری‌ها قرار دارد و باید معضلات و مشکلات را بررسی کنیم.

 عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: از مشکلات جامعه امروزی در شهرها به ویژه تهران، وجود محله های ناباب و زاغه نشین و فاقد هرگونه رفاه و تسهیلات اجتماعی است و برای بهبود شرایط در جهت رفاه اجتماعی افراد باید برنامه ریزی دقیق و منسجم انجام داد که این برنامه ریزی فقط در سایه مدیریت مطلوب شهری حاصل می‌شود.

حدود 100 روز از فعالیت مدیریت شهری جدید و شورای شهر پنجم می‌گذرد، شهردار تهران مصمم به کاهش آسیب های اجتماعی در کنار سایر معضلات و مشکلات شهر است. زاکانی می‌گوید امروز شهرداری تهران متولی و محور اصلی ساماندهی معتادان متجاهر و آسیب های اجتماعی است.

شورای ششم و شهردار جدید بر تحقق شعار سریع، فوری و انقلابی توجه دارند و قول داده اند مطالبات شهروندان در تهران در حوزه شهری را در اسرع وقت پاسخگو باشد. مطالبات چه در حوزه رفع آسیب های اجتماعی و چه در توسعه حمل و نقل عمومی و …،  حالا باید منتظر ماند دید آسیب‌های اجتماعی چگونه از تهران رخت‌می‌بندد،  چهره پایتخت تغییر می‌کند و تهران تبدیل به ام القرای جهان اسلام تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید