آیا طرف‌های غربی برای توافق در وین اراده دارند؟

واقعیت این است که در مذاکرات سه روز گذشته بهانه‌های تکراری از طرف‌های غربی، برای وقت‌کشی، تطویل و بهانه‌گیری‌های بچه‌گانه گرفته شده است. پیش از آغاز دور جدید مذاکرات رسانه‌های غربی همسو با سیاست‌های کاخ سفید و رژیم صهیونیستی ترکیب هیات ایرانی را که متشکل از جمعی از برجسته‌ترین کارشناسان ایران در حوزه‌های مختلف حقوقی، بانکی و انرژی است، آماج حملات قرار داده و ادعا کردند که ایران نه برای مذاکره که به منظور بهانه‌تراشی و ترک میز مذاکرات آماده است.

در همین پیوند سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران توضیح داد که اعضای هیات ایرانی در مذاکرات وین صاحب نظر و کسانی هستند که در مورد توافق نهایی مورد مشورت قرار می‌گیرند. وی با بیان اینکه هیات مذاکره‌کننده با عزم و اراده جدی وارد وین شده و به گفت و گوهای نتیجه بخش فکر می‌کند،گفت: اگر تیم طرف مقابل برای اطمینان از رفع تحریم‌های فراسرزمینی وارد مذاکرات شود، آن وقت مذاکره در مسیر درستی قرار دارد.

دوشنبه گذشته علی باقری که رییس هیأت ایرانی را در مذاکرات وین برعهده دارد در جلسه افتتاحیه ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم لغو تمامی تحریم‌های غیرانسانی و قهرآمیز آمریکا علیه ملت ایران تأکید و تصریح کرد که ضروری است مسئله رفع تحریم‌ها در اولویت نخست گفت‌وگوها قرار گیرد. رئیس هیأت ایرانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در عمل پایبندی خود به تعهداتش را نشان داده است، بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به تفاهمی عادلانه که تأمین‌کننده منافع مشروع ایران باشد، تأکید کرد.

باقری با اشاره به ادعای برخی طرف‌های غربی برای احیای برجام تأکید کرد تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست. در این نشست که در فضایی حرفه‌ای و جدی برگزار شد، توافق شد که مذاکرات در چارچوب دو کارگروه رفع‌تحریم ها و مسائل هسته‌ای بین کارشناسان پیگیری شود.

صحبت‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران به حدی روشن و قاطعانه مطرح شد که انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در پایان جلسه به خبرنگاران گفت که ایران در مورد رفع تحریم‌ها مصمم به میدان آمده است.

سه‌شنبه گذشته کارشناسان ایرانی در گفت‌وگو با گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا پیشنهادات تازه‌ای را در خصوص نحوه پیشبرد گفت‌وگوها ارائه کرده و بار دیگر بر موضع اساسی تهران مبنی بر لزوم رفع مؤثر تحریم‌ها علیه ملت ایران تأکید کردند.

هم زمان رسانه‌های غربی با خبرسازی و اظهارنظرهای خاص تلاش تازه‌ای را برای تاثیر گذاری در روند مذاکرات آغاز کردند. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که ۷۰ تا ۸۰ درصد پیش‌نویس مربوط به توافق ازسرگیری اجرای برجام از دور قبل آماده است و قدرت‌های جهانی منتظرند که تائید ایران را برای ادامه مذاکره در این رابطه دریافت کنند.

این درحالیست که هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که برای دست یابی به توافق به وین آمده و کم وکیف هرگونه پیش‌نویس در چارچوب دو کارگروه رفع تحریم و مسائل هسته‌ای قابل پیگیری است. اینکه دولت جدید نسبت به برخی از بخش‌های پیش‌نویس دور قبل نکاتی دارد و نباید ملاک ارزیابی گفت‌وگوها قرار گرفته و اصل، مذاکره برای دستیابی به متن مورد توافق است.

اما دیروز با تشکیل جلسه کارگروه مسائل هسته‌ای، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی درمورد پیشرفت‌های اتمی ایران، بار دیگر این سازمان را برخلاف اصول حرفه‌ای ابزار سیاسی طرف‌های غربی برای اعمال فشار علیه ایران قرار داد. رافائل گروسی سپس در مصاحبه‌ای با فرانس۲۴ ادعاهای غیرسازنده درمورد فعالیت‌های غنی‌سازی در ایران مطرح و تلاش کرد تا در تغییر مسیر مذاکرات اثرگذار باشد.

در همین حال سرپرست و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته ای کشورمان یک گزارش فنی معمول به روز رسانی در خصوص اقدامات انجام شده ای است که ایران بر اساس رویه معمول به اطلاع آژانس رسانده است.

محمد رضا غائبی  افزود: آژانس ضمن انجام راستی آزمایی منظم خود در خصوص آنها به اعضای خود اطلاع رسانی کرده است. این دیپلمات کشورمان بیان داشت که ایران گازدهی به سانتریفیوژهای IR-۶ را در فردو برای تولید هگزافلورید اورانیوم با غنی ۲۰ درصد را آغاز کرده و به آژانس اجازه داده است تا راستی آزمایی خود در این سایت را افزایش دهد.

اما رسانه‌های غربی دیشب به نقل از منابع دیپلماتیک موج جدیدی را درباره نزدیک شدن به پایان مذاکرات به راه‌انداخته و ادعا کردند که زمان بازگشت به پایتخت‌ها برای گفت‌وگوهای بیشتر فرا رسیده است. وزیر امورخارجه کشورمان در همین پیوند گفت: مذاکرات وین با اولویت اساسی رفع تحریم ها و با جدیت جریان دارد. اگرغرب حسن نیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است.

«حسین امیرعبداللهیان» با انتشار پیامی در حساب توییتری خود تاکید کرد که  هیات ایرانی مذاکراتی منطقی، قوی، متین و نتیجه محور را دنبال می کند. وزیر امورخارجه یادآورشد که با مذاکره کننده ارشد کشورمان در ارتباط روزانه هستیم. مذاکرات کارشناسان هم تداوم دارد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید