چاپ اسکناس طلا توسط معامله گران فردایی در بازار طلا دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است

ریشه معاملات فردایی در بازار طلا، به کجا و چه زمانی مرتبط است؟ چگونه عده ای بدون وجود طلا و معامله فیزیکی و واقعی طلا، به معامله در بازار طلا مشغول هستند و از طریق نوسان گیری و کاهش و افزایش قیمت روز طلا نسبت به روز قبل سود می برند. این افراد که به نوعی به چاپ اسکناس طلا یا نوعی حواله مجازی طلا مشغول هستند، بر چه مبنایی این کار را انجام می دهند و چه اثری بر تورم، قیمت ها، کل اقتصاد کشور، معیشت مردم و سایر فعالیت ها اثرگذار هستند؟

وقتی صاحب نظران و کارشناسان اقتصادی و همچنین برخی مسوولان ارشد نظام از جمله مقام معظم رهبری، تاکید دارند که تورم چند سال اخیر تنها نتیجه تحریم ها و خروج آمریکا از برجام نیست و ریشه در برخی فعالیت های داخلی دارد، به این معنی است که عده ای هر نوع نوسانی را بهانه کرده اند تا به رشد قیمتها دامن زده و از محل نوسان گیری قیمت ها در بازار طلا و سکه و دلار به سود برسند و از هجوم مردم در زمان نوسان قیمت ها سو استفاده کرده و معاملات فردایی را راه انداخته اند تا بدون خرید و فروش واقعی طلا و دلار، عملا به کسب سود برسند. چاپ اسکناس طلا یا معاملات مجازی توسط معامله گران فردایی در بازار طلا، دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است و مانند آن است که کسی اسکناس چاپ کرده و یا سکه ضرب کرده است. زیرا بدون آنکه طلایی وجود داشته باشد موجب نوسان در قیمت طلا و افزایش تدریجی می شوندو به سود و سفته بازی می رسند و مبنای کار خود را قیمت طلا قرار می دهند. در حالیکه همین معاملات فردایی که نرخ آن از روز قبل اعلام می شود عامل مسلط و اصلی در تعیین نرخ روز بعد است و به نوعی تقاضای کاذب ایجاد می کند و قیمت ها را کم و زیاد می کند.

یکی از کارشناسان خبره که به ریشه معاملات فردایی در بازار طلا و چاپ اسکناس طلایی و یا معاملات کاغذی طلا توجه داشته است می گوید :در چند سال اخیر کشورمان مورد هجمه هایی از جنگ اقتصادی آمریکا و غرب قرار گرفته و البته عوامل درونی داخل کشور  نیز اقداماتی انجام داده اند که بر اقتصاد تحمیل شده و تحریم‌های ظالمانه آمریکا واقعا مردم مظلوم و ستمدیده کشورمان را تحت فشار اقتصادی قرار داد. اکثر کارشناسان این تورم و افزایش قیمت ها را فقط مربوط به تحریم آمریکا می‌دانند اما عده ای دیگر از کارشناسان و مسوولان از جمله مقام معظم رهبری به گونه دیگری می اندیشند. ایشان فرمودند که بخشی از تورم مربوط به طرح تحریم‌های ظالمانه آمریکا و بخشی از آن مربوط به داخل کشور میباشد. با بررسی ها و تحقیقاتی که به عمل آمده یکی از عوامل اصلی ایجاد تورم و حباب قیمت ها عوامل درونی کشور  و معاملات  مربوط به معاملات فردایی و کاغذی میباشد که بر افزایش نرخ ارز و مخارج زندگی مردم و کارگاه های تولیدی کارخانه ها و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی اثرگذار است.

معاملات فردایی محیط غیر رسمی و غیر قانونی است که در آن خریدار و فروشنده طبق پیش‌بینی خود از قیمت ارز و طلا در روزهای آینده وارد معامله می‌شوند و در واقع قمار می کنند و یکی بازنده و یکی برنده است. این معاملات صوری بوده و بدون آنکه طلایی رد و بدل شود بر سر قیمت طلا و سکه و قیمت طلای فردا توافق می کنند و رقم را فردا و تسویه حساب را روز بعد انجام می دهند.

این معاملات در سبزه میدان، پاساژ افشار، فردوسی تهران نیز انجام میشود. در مورد تاثیر این معاملات بر نرخ ارز طلا سکه در کشور به این موضوع پی میبریم که اصلی‌ترین و مهم‌ترین تاثیر تغییر دهنده نوسانات نرخ ارز همین معاملات فردایی و کاغذی است  و تنها کالایی که میشود از لحاظ ارزش به صورت  حجم وسیع معامله شود همین طلا و ارز است.

این نوع معامله به جهت عدم تعادل طلا تاثیر بسیاری بر نوسان ارز و طلا داشته و یکی از عوامل اصلی بنیادی و اقتصادی است که در قیمت نرخ ارز و طلا موثر میباشد و لذا روی بازارها به شدت تاثیر می‌گذارد و سیگنال هایی که از این بازار به بیرون درز می کند روی تصمیم گیری های مردم در معاملات ارزی تاثیر می گذارد.

دیگر مردم برنامه خودشان را به معاملات وابسته می کنند و فعالین اقتصادی روی این معاملات حساب خاصی باز می کنند و نرخ فردا را کاهنده یا افزایشی ارزیابی می کنند. در حالیکه واقعیت اقتصاد نباید از طریق معاملات صوری انجام شود.

لذا تصمیم گیری های اقتصادی خود را بر مبنای تعیین شده نرخ ارز و طلا قرار می دهند و وقتی قیمت صعودی است، در نتیجه مردم و فعالین اقتصادی برای حفظ ارزش سرمایه خود به خرید طلا و ارز فیزیکی روی می‌آورند و باعث افزایش تقاضا و در نتیجه باعث افزایش و نوسان ارز می شود.

رشد 500 درصدی قیمت ارز و طلا در 5 سال

این صاحب نظر اقتصادی می گوید: از ابتدای سال ۹۷ تا کنون تقریباً رشد ۵۰۰ درصدی را در نرخ دلار شاهد هستیم. فعال  اقتصادی نیز برای حفظ ارزش سرمایه خود خرید طلا و ارز فیزیکی روی می آورد و باعث افزایش تقاضا و در نتیجه باعث افزایش نوسان ارز می شود همانطور که ملاحظه می فرمایید از ابتدای سال ۹۷ تاکنون تقریباً رشد ۵۰۰ درصدی قیمت ارز را شاهد هستیم علت رشد شتابان مربوط به معاملات فردایی و کاغذی است. در ضمن در صورتی که حاکمیت نسبت به این عوامل بی تفاوت باشد و آنها را به حال خود رها کند این عوامل اعلام نرخ ارز در بازار را به دست گرفته عملاً کنترل بازار را  از دست بانک مرکزی خارج می کند.

 اقتصاد کشور را با چالش روبرو می کند و ضربه بزرگ به اقتصاد ملی می زند.

مهمترین سلاح جنگ اقتصادی طلا و ارز است و میدان جنگ در این دو حوزه تعریف می شود و معاملات فردایی و کاغذی بر زندگی مردم تاثیر می گذارد و مانند بمباران پول بر سر مردم است که موج تورم می شود. زیرا معاملات کاذب و صوری عملا عامل تورم بالاتر است.

چاپ اسکناس طلا توسط معامله گران فردایی در بازار طلا دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است

 نرخ ارز یکی از مواردی است که می تواند بر زندگی مردم تاثیر مستقیم داشته باشد.

تغییرات نرخ ارز می‌تواند با تاثیر بر جذابیت صادرات  و واردات بر صنایع داخلی  و روغن و شیر اثر گذاشته و معیشت مردم  را با چالش مواجه سازد.

ارزش واحد پول کشور نسبت به واحد پول کشورهای دیگر کاهش پیدا می کند. کالاهای خارجی و کالاهای اساسی گران تمام می‌شود و در نتیجه تغییر نرخ ارز می‌تواند بر قدرت خرید مردم تاثیر بگذارد زیرا افزایش آن به زیان تولید است و باعث گران شدن کالاهای وارداتی می شود.

افراد از تفاوت این نرخ ها در بازار فردایی استفاده می کنند در این معامله طلایی جابجا نمی شود چرا که در این وضعیت به دنبال سود هستند و هدف طلا نیست بلکه سوداگری و کسب سود است که موجب افزایش قیمت می شود معامله روی کاغذ انجام می شود و به نوعی قماربازی و لاتاری به حساب می‌آید.

ضربه به کارگاه های طلا

معاملات فردایی چه آسیب هایی که به کارگاه‌های ساخت طلا طلا وارد نمیکند! این کارگاه‌ها و سازندگان طلا را تعطیل می کند زیرا مردم به جای این که به دنبال طلای واقعی و زیور آلات باشند، به دنبال معاملات کاغذی و سود هستند و روی گرم و مثقال طلای آبشده معامله می کنند. در حالی که سود بازار طلا به کارمزد و هزینه ساخت طلا است.

بیشتر بخوانید:شروع دوباره معاملات فردایی طلا در بازار و شبکه های اجتماعی

طبق بررسی های به عمل آمده در اوایل دهه ۹۰ شاخص مصرف طلا و جواهر تقریباً از ۱۲۳ به زیر ۵۰ تن کاهش پیدا کرده در حالی که باید در طی این سال‌ها افزایش تولید و مصرف داشته باشیم. با وجود این معاملات فردایی کاغذی بسیاری از این واحدهای تولیدی با ظرفیت خیلی بالا تعطیل شده‌اند واحدهای توزیعی و فروشنده ها نیز معامله ندارند و عده ای از مردم به دنبال خرید طلای آبشده و بدون کارمزد هستند و هدف آنها حفظ ارزش پول ملی است.

نرخ ارز و نوسانات آن  اثرات گسترده بر پیکره اقتصاد دارد که یکی از آنها تورم مواد غذایی و معیشت مردم است.این شرایط و کاهش قدرت خرید مردم منجر به تغییر ساختار بازار تولیدی و سرمایه گذاری بازارهای داخلی و خارجی شده است. کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه وابسته با در نظر گرفتن  شرایط تضعیف ارزش پول ملی نیز دچار مشکل می شوند.

چاپ اسکناس طلا توسط معامله گران فردایی در بازار طلا دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است

رکود و تعطیلی صنایع

افزایش هزینه‌های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را نیز باید در انتظار داشته باشیم . افزایش نرخ ارز به شدت تولیدکنندگان را  تحت فشار قرار داده  وتولید کننده مجبور است مواد اولیه خود را با نرخ ارز بالا وارد کند

 

فقر طبقه متوسط

بسیاری از طبقات متوسط با گرانی های پیش آمده دیگر قادر به تامین نیازهای اولیه و هزینه مسکن  وبهداشت  و درمان و هزینه‌های گرانقیمت آموزش نیستند و این اوضاع اقتصادی آنها را به طبقه های پایین اجتماعی رانده است. برخی دیگر از تاثیرات بالا رفتن نرخ ارز گران شدن قیمت مسکن  است که چند برابر شده و حتی توان اجاره خانه ندارند و عده ای به محیط اطراف شهرها و شهرهای کوچک مهاجرت کرده اند.

ادامه معاملات در بازار

هر چند که به دنبال دستور ویژه برای ممنوع کردن معاملات فردایی طلا، و همچنین فتوای حرام دانستن معاملات فردایی از نظر شرعی از سوی مقام معظم رهبری،  قیمت طلا افت خوبی داشت و حباب طلا کاهش یافت و معاملات صوری به شدت کم شد. اما به تازگی، در شبکه‌های اجتماعی و بازار، کانال های تلگرام و واتساپ، دوباره  معاملات فردایی شکل گرفته و عده ای به دنبال آن هستند که از شرایط کاهش قیمت ها سود برده و طلای مردم را خریداری کنند و پس از مدتی با رشد تقاضای صوری و معاملات فردایی، قیمت ها را افزایش دهند و گران تر به مردم بفروشند.

به گزارش بولتن نیوز،  این نوع معاملات در بازارهای مختلف از تهران گرفته تا یزد و شهرهای دیگر دوباره شکل گرفته و ضمن اثرگذاشتن بر بازار طلا و ارز و سوداگری، آثار مخرب بر اقتصاد ملی، خروج سرمایه و افزایش قیمت ها و تورم و… دارد و به زیان معیشت مردم تمام می شود.

عده ای از سرشبکه های این نوع معاملات، روزانه چند تن طلا را به صورت صوری و بدون معاملات واقعی طلا و تنها روی کاغذ و در لفظ و زبان معامله می کنند و از نوسان گیری قیمت ها سود می برند.

عده ای از متقاضیان و نوسان گیرها، با هدف کسب سود و سوداگری، در چند نوبت ممکن است که سود ببرند اما اثر روانی بازار باعث می شود که معاملات بیشتری انجام داده و عاقبت متضرر می شوند و تمام دارایی و املاک خود را فروخته و یا بدهکار می شوند و مقروض شده و عده ای نیز بابت بدهی خود به زندان می افتند.

چاپ اسکناس طلا توسط معامله گران فردایی در بازار طلا دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است

این نوع معاملات فردایی مانند قمار و لاتاری، عده زیادی را به لحاظ روانی تحت تاثیر قرار داده و دائم به معامله بیشتر روی می آورند.

عده ای نیز از این فرصت کاهش قیمت استفاده کرده و طلا های مردم را خریداری کنند و قیمت کم به آنها بپردازند و بعد با ایجاد فرصت دوباره قیمت طلا را افزایش داده و به سود هنگفت می رسند.

کاهش قیمت طلا در چند ماه اخیر به خصوص کاهش حباب طلا و سکه به خوبی نشان می‌دهد که اثر معاملات فردایی و افزایش بی رویه قیمت طلا تا چه حد موثر بوده است. مردم باید نسبت به موضوع بسیار هوشیار باشند و به دنبال وسوسه های خرید معاملات فردایی نباشد

زیرا عده ای با وسوسه دریافت سود از معاملات فردایی و چند نوبت پرداخت سود به مردم، آنها را به دام انداخته و با رقم های هنگفت به آنها خسارت وارد می کنند و عده ای مانند قمار باز، سرانجام تمام دارایی های خود را بابت این نوع نوسان گیری و معاملات صوری و کاغذی از دست می دهند.

برخی ناظران در شهر یزد می گویند: با وجود ممنوع اعلام شدن معاملات فردایی طلا و همچنین حرام اعلام شدن این نوع معاملات اشکال شرعی آن از سوی مقام معظم رهبری مشاهدات نشان می دهد که معاملات فردایی طلا همچنان در بازار ها و شبکه های اجتماعی کانال های تلگرام و واتساپ دوباره به جریان افتاده و مقادیر قابل توجهی طلا بازار معاملات فردایی معامله می‌شود. این کار تا حدی پیش رفته که برخی افراد چند تن طلا در روز یا هفته معامله می کنند و به آنها حاج تنی می گویند یعنی به صورت تن طلا معامله می کنند نه کیلو و گرم….

روش کار این است که تنها به اندازه 1 تا 10 درصد رقم معاملات صوری، پول پرداخت می شود و روی کاغذ یا در زبان تعهد می کنند که فردا به قیمت مورد نظر بخرند یا بفروشند، در نتیجه با نوسان قیمت در روز بعد، یک عده متضرر و یک عده سود می برند و همان عدد اندک 10 درصد پرداخت شده، رقم کل سود یا زیان را پوشش می دهد و تضمین کننده رقم سود و زیان معامله است.

از سوی دیگر، عده ای با استفاده از ضامن معتبر در بازار معامله می کنند و اگر زیان کنند، ضامن به جای آنها وارد عمل شده و از دارایی فرد مقداری را می فروشند و زیان آن را به طلبکار می فروشند.

برخی از کارشناسان معتقدند در حال حاضر قیمت طلا متاثر از کاهش معاملات فردایی در چند ماه اخیر و کاهش نوسان دلار افت کرده  و این موضوع موجب شده در بازار  نوسان و حباب قیمت کمتر شود و در نتیجه در شبکه‌های معاملات فردایی از این طریق مردم را تشویق به فروش طلاهای خود کرده اند و در حال جمع آوری طلا های به فروش رفته مردم هستند تا در آینده از طریق افزایش قیمت طلا دوباره به سود هنگفت برسند.

جو روانی و باختن دارایی های شخصی

معاملات فردایی یا کاغذی یا مجازی به معاملاتی گفته میشود در عمل به اندازه یک تا ده درصد رقم معامله پرداخت می شود و افراد بابت دریافت سود یا زیان نوسان قیمت ها به همان 10 درصد پرداخت شده اکتفا می کنند.

چاپ اسکناس طلا توسط معامله گران فردایی در بازار طلا دخالت در حاکمیت و ایجاد تقاضای کاذب است

به عبارت دیگر جو روانی حاکم بر بازار موجب  می‌شود که افراد مانند یک قمار باز دائم به دنبال سود بیشتر و یا جبران خسارت قبلی خود باشند همین موضوع موجب می‌شود که دائم دارایی دیگری را بفروشد و وارد بازار شود و دوباره مبلغ دیگری را خریداری نمایند این موضوع موجب می‌شود که برخی تمام دارایی خود را باخته و به زندان می افتند.

عده ای به زندان افتاده اند

در حال حاضر عده بسیاری بابت این نوع معاملات مقروض شده بدهکارند و یا به زندان افتاده اند این نوع معامله مانند قماربازی و لاتاری افراد را تا سر حد نابودی اقتصادی و ورشکستگی پیش می برد. وضعیت این معاملات فردایی طلا به شکلی است که در برخی از شهرها افراد فروشنده طلا عملاً به حاج تنی مشهور شده اند یعنی رقم خرید و فروش طلا به چند تن است اما عملا هیچ عددی طلا خرید و فروش نمی کند و اگرچه  در این بین طلای خرید و فروش نمی شود اما بر اساس نوسان قیمت طلا، سودها و قمار ها و رقم‌های عجیبی را جابجا می کنند.

برخی ناظران گفته اند که در یک شبکه در استان یزد که پشت پرده آن به خارج از کشور و اسرائیل مرتبط است از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر به صورت تلفنی یا کاغذی بیش از ۴۰ تن طلا به صورت مجازی یا معاملات فردایی خرید و فروش میشود. اما عملا طلا معامله نشده است و سود این نوع معاملات به تدریج به خارج کشور منتقل می شود و به صورت مصنوعی و مجازی قیمت طلا را افزایش می دهد و نوسان و حباب ایجاد می کند و قیمت ها بی رویه بالا می رود و در اذهان مردم و جو روانی بازار اثر می گذارد.

کارشناسان و ناظران در استان های مختلف کشور، ابعاد مختلفی از این موضوع را مطرح کرده اند که لازم است نهادهای نظارتی به آن توجه کنند و مانع از خسارت های بیشمار به اقتصاد ملی و تجارت و خروج سرمایه ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید