احتمال وقوع جنگ داخلی در آمریکا

نظرسنجی مرکز تحقیقات خشونت با سلاح گرم کالیفرنیا که ماه گذشته منتشر شد، نشان داد که نیمی از آمریکایی ها انتظار دارند در چند سال آینده #جنگ_داخلی در آمریکا آغاز شود. از هر پنج نفر یک نفر معتقد بود که خشونت سیاسی در برخی شرایط موجه است. علاوه بر این، در حالی که تقریباً همه شرکت کنندگان گفتند که برای آمریکا مهم است که یک #دموکراسی باقی بماند، حدود ۴۰ درصد گفتند که داشتن یک رهبر قوی مهم تر است.
این نظرسنجی بیگانگی و بی اعتمادی مردم به جامعه دموکراتیک آمریکا و نهادهای آن را نشان داد. نتایج بدست آمده همچنین نشان از آن داشت که اقلیتی در آمریکا از خشونت مرگبار برای دستیابی به اهداف سیاسی حمایت می کنند.
جست و جوی پلیس فدرال آمریکا از اقامتگاه #ترامپ در مار-آ-لاگو در اوایل ماه جاری برای یافتن اسناد طبقه بندی شده گم شده از کاخ سفید، آخرین موج تهدیدات خشونت آمیز را به راه انداخت که این بار متوجه نهادی شد که به طور گسترده به عنوان سنگر محافظه کاری تشکیلات شناخته می شود.
ریک اسکات، سناتور فلوریدا، اف بی آی را به گشتاپو تشبیه کرد.
در اوهایو، پلیس یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا را که به دفتر اف بی آی حمله کرد، کشت.
در پنسیلوانیا، مردی با سابقه انکار واکسن متهم به تهدید به «قتل عام» ماموران فدرال شد. او ماموران اف بی آی را «فضولات پلیس » توصیف کرد و با گردان حفاظتی حزب نازی «اس اس» و پلیس مخفی شوروی مقایسه کرد.
راشل کلاینفلد، کارشناس درگیری های داخلی در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی، گفت: کشورهایی که دارای دموکراسی و دولت هایی به قدرتمندی آمریکا هستند، وارد جنگ داخلی نمی شوند. اما اگر نهادهای ما ضعیف شوند، داستان می تواند متفاوت باشد.
وی گفت: آن چه در حال حاضر بیش از همه من را نگران می کند، نظرسنجی است که نشان می دهد بین ۲۰ تا ۴۰ درصد آمریکایی ها یک رهبر قدرتمند را دوست دارند که نیازی به پیروی از قوانین دموکراتیک نداشته باشد. این امر باعث ضعیف شدن نهادها و بروز شورش می شود.

حملات «سیاستمداران به نظام»
آمریکا دارای سابقه طولانی خشونت سیاسی و کشتار است، از جمله کمپین های بمب گذاری توسط سازمان های چپ رادیکال در دهه ۱۹۷۰ و حملات اخیر از راست افراطی توسط گروه های مخالف سقط جنین و ناسیونالیست های سفید پوست.
مرگبارترین حمله تروریستی داخلی کشور، بمب گذاری سال ۱۹۹۵ در ساختمان فدرال در اوکلاهاما سیتی بود که منجر به کشته شدن ۱۶۸ نفر شد، و اعضای یک شبه نظامی ضد دولتی آن را انجام دادند.
اما اکنون بزرگترین تهدید برای ثبات سیاسی از درون ساختار قدرت ناشی می شود، از جمله از سوی سیاستمداران جمهوریخواه که سیستم انتخاباتی را واژگون می کنند و اعتماد به دموکراسی را بیشتر از بین می برند.
ادعای ترامپ مبنی بر دزدیده شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ، خشونت واقعی و تهدیدآمیزی را از هجوم به ساختمان کنگره تا رگبار تهدید به کشتن کارگران انتخاباتی به راه انداخت.
کلاینفلد کارشناس درگیری های داخلی در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی معتقد است مردم آمریکا از دموکراسی بسیار ناامید هستند و فکر نمی کنند که کارساز باشد. اما جمهوریخواهان فکر می کنند که می توانند از خشونت فرار کنند، و این توسط رهبران آنها عادی می شود.
استقبال ترامپ از گروه های ملی گرای سفید پوست، شبه نظامیان مسلح را وارد جریان اصلی سیاست کرد و به آنها کمک کرد تا به نیروهای پلیس محلی و ارتش نفوذ کنند.
سه ژنرال بازنشسته آمریکایی نوشتند: «ترامپیسم» بخشی از نیروهای مسلح را آلوده کرده است.
این ژنرال ها به «تعداد نگران کننده ای از کهنه سربازان و اعضای فعال ارتش آمریکا» که در حمله به ساختمان کنگره شرکت کردند، اشاره کردند و درباره «احتمال بروز هرج مرج در ارتش» در صورت مناقشه برانگیز شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ هشدار داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید