زمینه های لازم برای دستیابی به نظام مالیاتی کارآمد

هدایت‌الله خادمی، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه مالیات یک منبع مهم و پایدار درآمدی برای دولت محسوب می‌شود، اظهار داشت: سیستم مالیاتی کشور تا به امروز توانسته درآمد خوبی را برای کشور ایجاد کند و دولت به وسیله مالیات توانسته امورات کشور را تاحدودی بگذراند، زیرا دولت درآمدهای خوبی از طریق مالیات به دست آورده و نسبت به حل بخشی از مشکلات کشور موفق ظاهر شده است.

وی با تأکید بر اینکه سیستم مالیات‌ستانی کشور با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است، افزود: اقتصادی که قرارا ست از دل آن مالیات خارج شود، باید پویا و شفاف باشد ، تولید در آن به خوبی  انجام شود، صادرات داشته باشد و نیز رقابت به معنای واقعی انجام شود. از سوی دیگر در این سیستم اقتصادی باید واردات حساب و کتاب داشته باشد و سیاستگذاران بتوانند برای افراد جامعه به خوبی اشتغال و درآمد ایجاد کنند، چون بدون درآمد که نمی‌‍شود مالیات پرداخت کرد یا شرکت‌های بدون فروش داخلی و خارجی محصولات نمی‌توانند مالیات پرداخت کنند، لذا همه این عوامل به نظام مالیات‌ستانی در کشور کمک خواهد کرد که اگر تک‌تک اینها رعایت شود، می‌توان انتظار نظام مالیاتی پویا و کارآمد را داشت.

کارشناس اقتصادی با تأکید بر این مطلب که باید در کنار رونق کسب و کار به منظور افزایش توان مالیات‌دهندگان، بر ابزارها و روش‌های نوین برای مالیات‌ستانی تأکید کرد و در همین رابطه گفت: کشورهای توسعه‌یافته نظام مالیات‌ستانی خود را به‌روز کرده‌اند و به واسطه این به‌روزرسانی موفق شده مشکلاتشان را حل کنند.

خادمی ادامه داد: فراهم آوردن بسترهای لازم برای مالیات‌ستانی آنلاین یک اقدام و مهم ضروری به شمار می‌رود و اگر این اقدام مهم صورت پذیرد قطعاً درآمدهای دولت از سهم مالیات افزایش پیدا خواهد کرد و رضایت مالیات‌دهندگان هم رفع می‌شود، به عبارت دیگر حوزه مالیات یک حوزه دو طرفه محسوب می‌شود و دولت براساس اطلاعاتی که مالیات‌دهندگان ارائه می‌دهند مالیات خود را دریافت می‌‎کنند.

وی سامانه مؤدیان را ابزاری مهم و کارآمد برای شفاف‌سازی نظام مالیاتی کشور عنوان کرد و در همین رابطه گفت: نظام مالیاتی کشور نیازمند شفافیت و عدالت است و عدم عدالت در دریافت مالیات ممکن است شرایط را پیچیده‌تر کند، لذا به باور من این سامانه می‌تواند به شفافیت نظام مالیات‌ستانی و جامعیت اطلاعات سازمان امور مالیاتی کمک فراوان کند تا مبادا بیش از آنچه که حق یک نفر است، مالیات ستانده شود.

این نماینده سابق مجلس معتقد است که سامانه مودیان به تسهیل و کاهش هزینه دریافت مالیات کمک خواهد کرد و از سوی دیگر به تعامل سازنده مالیات‌دهندگان با دولت و سازمان امور مالیاتی کمک فراروانی خواهد کرد.

خادمی تأکید کرد: نمی‌شود که یک واحد تولیدی وقتی فعال است و درآمد دارد، مالیات پرداخت نکند یا مالیاتش را کمتر از آنچه که حقش است پرداخت، قطعاً این رفتار به نظام عادلانه مالیاتی و مالیات‌ستانی ضربه وارد خواهد کرد. سامانه مودیان هم درآمد تولیدکنندگان و مالیات‌دهندگان و فعالان صنفی را شفاف می‌کند و هم نظام مالیات‌ستانی را عادلانه خواهد کرد.

به گفته وی، اکنون مهمترین موضوع در نظام مالیاتی کشور، نوع نظارت است که با سامانه مودیان ابزارهای مشابه آن می‌توان نظارت را تقویت کرد.

کارشناس اقتصادی تأکید کرد: پرداخت مالیات یک امر مهم و ضروری است و در همه کشورها انجام می‌شود و به همین دلیل دولت‌ها برای اینکه خللی در دریافت مالیات وجود نیاید و به صورت عادلانه انجام شود، سیستم‌ها و ابزارهای مفیدی را به منظور نظارت و شفاف‌سازی مستقر کرده‌اند که در ایران هم اگر سامانه مودیان به درستی کار کند، می‌تواند به شفافیت و نظارت منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید