درباره مهمونی ۱۰ کیلومتری/ منتظر اتفاقات جدیدتر باشید

دیروز در تهران اتفاق بی سابقه و  شگفت آوری رخ داد و در جشنی که به مناسبت عید غدیر خم با عنوان «مهمونی ۱۰ کیلومتری» برگزار شد، گزارش ها حاکی از حضور میلیونی مردم در این مراسم بود.

در این زمینه چند نکته اجمالی می توان بیان کرد:

یک: مراسم بزرگ اربعین به عنوان یک نماد ویژه از غم و اندوه شیعیان و مسلمانان جهانان در فراق سرور و سالار شهیدان معرفی شده است و از این طرف، عید غدیر خم باید به عنوان نماد ویژه شادی و سرور شیعیان و مسلمانان جهان باشد.

نیاز بود که به موازات اجتماع بزرگ اربعین، چنین اجتماع عظیم همراه با شادی و سرور  نیز به وجود آید. البته این را هم نمی توان انکار کرد که هنوز اجتماع غدیر در اول راه خود است و جای کار بیشتری دارد.

دو: استقبال دیروز نشان داد که به احتمال فراوان این موج عظیم در سال های آینده، شهرهای دیگر کشور و حتی سایر کشورهای دنیا را درنوردد.

سه: فرق اجتماع عید غدیر با اجتماع اربعین این است که در اربعین، مسیر نجف تا کربلا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد اما در اجتماع غدیر، در هر شهر و کشوری می تواند یک سیل عظیم جمعیت از شیعه و سنی تا غیر مسلمانان محب امیرالمومنین (علیه السلام) به وجود آید و سفره این مهمانی و راهپیمایی بزرگ را در هر دیاری پهن کند و هر نقطه ای از کره زمین به عنوان یک مرکز قرار گیرد.

چهار: در این جشن نیز مانند پویش سلام فرمانده، کودکان نقش محوری داشتند. این نشان می دهد که اگر قدر قلب ها و دست های کوچک آنها بدانیم، می توانیم با کمک آنها کارهای بزرگی انجام دهیم که تمام دنیا انگشت به دهان بمانند.

پنج: یکی از اقدامات صورت گرفته در این جشن که از چند روز قبل برای آن تبلیغ صورت گرفت، راه افتادن پویش «هدیه اسباب بازی» بود. در این جشن، کودکان اسباب بازی ها و کتاب های خود را به دست افراد کم بضاعت رساندند. این اتفاق برای تربیت کودکان و تقویت کردن حس همدلی، همکاری و کمک به افراد نیازمند بسیار نیاز است. در طول مسیر نیز آنها به بازی و نشاط پرداختند تا روز به یاد ماندنی برایشان رقم بخورد.

شش: از آنجایی که این رویداد بزرگ اولین بار بود که برگزار می شد و از طرفی هم جمعیت بسیار زیادی هم در آن حضور داشت، به همین دلیل، ممکن است که برخی نقدها به آن وارد باشد؛ اما این انتقادات نباید اصل رویداد را زیر سؤال ببرد، بلکه باید برای برطرف شدن برخی اشکالات در سال آینده، از همین الآن به فکر بود.

هفت: خیزش هایی نظیر انقلاب اسلامی ایران، مراسم پرشکوه اربعین، پویش جهانی سلام فرمانده و جشن غدیر نشان می دهد که هر چه که  جلوتر می رویم باید منتظر اتفاقات جدیدتری باشیم. در عصری که تمدن غرب در حال افول خود قرار دارد و نفس هایش به شماره افتاده، اما اسلام روز به روز در حال تسخیر قلب ها و مردم نیز در حال آماده شدن برای اتفاق بزرگتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید