ایزدی: «پمپئو» مجبور است خود را پیروز مقابله با ایران نشان دهد

فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در مورد اهداف پشت پرده مصاحبه اخیر مایک پمپئو وزیر امورخارجه سابق آمریکا گفت: این مصاحبه از چند جهت قابل توجه است؛ پمپئو بخش عمده‌ای از زندگی‌اش را چه در دوران تصدی گری وزارت خارجه آمریکا و چه ریاست سازمان جاسوسی این کشور صرف دشمنی با ایران کرده است.

وی با بیان اینکه پمپئو حداقل سی سال با ملت ایران دشمنی کرده است، افزود: وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این مصاحبه اعتراف می‌کند رشد تولید ناخالص ملی ایران در سال جاری بیشتر از آمریکا و اروپا خواهد بود که بیان کردن چنین مساله‌ای نشان‌دهنده شکستی بزرگ برای دشمنان است.

ایزدی با اشاره به صحبت‌های پمپئو مبنی بر رشد تولید ناخالص ملی ایران، تصریح‌کرد: این مساله نکته مهمی است چراکه هدف این افراد فروپاشی اقتصاد و نظام جمهوری اسلامی بود در حالی که بعد از  گذشت چندین سال خودشان اعلام می‌کنند که احتمالا رشد تولید ناخالص ملی ایران در سال جاری بیشتر از آمریکا خواهد بود.

* آمریکا در حوزه تحریم اقتصادی شکست خورده است

این کارشناس مسائل بین‌الملل بابیان اینکه شاید پمپئو بخواهد در قامت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  ظاهر شود، گفت: زمانی که فردی بخش زیادی از عمر خود را صرف به ثمر رسیدن موضوعی می‌کند و در آن شکست می‌خورد؛ کارنامه کاریِ وی غیرقابل دفاع می‌شود.

ایزدی با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه سابق آمریکا مجبور است ظاهری پیروزمندانه از خود نشان دهد، افزود: این شکست به عنوان گزارش کاری نتیجه مثبتی برای وی به دنبال ندارد چرا که شاید بخواهد در قامت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  ظاهر شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: واقعیت این است که جنایت بزرگی که آمریکایی ها انجام دادند باعث شکست آنها در همه حوزه‌ها شده است؛ در همه جای دنیا اعم از جوامع شیعی، غیر شیعی و غیرمسلمان، هرکسی که استکبار ستیز است به سردارسلیمانی تأسی می‌کند.

ایزدی ادامه‌داد: به اذعان کارشناسان آمریکایی سردار سلیمانی بعد از شهادتش به خیلی از اهدافی که برای آن تلاش می‌کرد رسید که اگر با مرگ طبیعی از دنیا می‌رفت هیچ وقت به این جایگاه نمی‌رسید.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به اهداف ترور حاج قاسم نیز نرسیدند، گفت: مجریان ترور سردار سلیمانی که وزیر امور خارجه سابق آمریکا هم یکی از آنان بود در رسیدن به اهدافشان شکست خوردند چراکه در نهایت اهدافی که شهید سلیمانی به دنبال آنها بود محقق شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه اسم پمپئو به عنوان کسی که باید مشمول انتقام سخت شود مطرح است، افزود: این فرد از ترس انتقام زندگی سختی را می‌گذراند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به مصاحبه مایک پمپئو با العربیه سعودی گفت: میزبان این گفت و گو شبکه «العربیه» وابسته به آل سعود است علیرغم این مسأله شاهد هستیم این برنامه به شکل مجازی برگزار شد شیوه‌ای که برای مصاحبه‌های این چنینی مرسوم نیست؛ ترس از انتقام سخت به حدی زیاد است که حتی به کارکنان العربیه هم نمی تواند اعتماد کند به همین دلیل سخنانی که مطرح می‌شود نتیجه گیر افتادن در چنین  وضعیتی است.

دیدگاهتان را بنویسید