«آزادسازی خرمشهر»؛ امیدی برای این روزهای «ملت»

رژیم بعث عراق برای رسیدن به اهداف اولیه و ثانویه خود، تصمیم گرفت جنگی تمام عیار علیه ملت ایران برپا کند. صدام پس از آنکه نتوانسته بود، اهداف خود را در قرارداد الجزایر معروف به قرارداد 1975، پیاده‌سازی کند با سرنگونی رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی فرصت را مهیا می‌بیند تا برنامه‌های خود را یکی پس از دیگری اجرایی کند. او به عنوان فرمانده رژیم بعث دو هدف برای خود ترسیم کرده بود که در مرحله اول، خوزستان را از ایران جدا و تحت عنوان استان «عربستان» به سرزمین خود بیافزاید و در مرحله دوم – که در خیال خام خود آن را محقق شدنی می‌دانست- تصرف کل ایران اسلامی بود.

ملت ایران پس از سرنگونی رژیم شاهنشاهی توسط استکبار جهانی بارها و بارها مورد هجمه و فتنه‌ قرار گرفت؛ چراکه استکبار جهانی یکی از مهم‌ترین امیدهای خود را در خاورمیانه از دست داده بود، بنابراین با تغذیه گروه‌های جدایی‌طلب در اطراف مرز کشورمان، نقشه‌هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران طرح‌ریزی کرد. ناگفته نماند علاوه بر این فضای غبارآلود کشور، ابهام در فعالیت یا انحلال ارتش، اختلافات درونی، خباثت‌های منافقین و غیره، فرصت مناسبی به صدام برای لشکرکشی به کشورمان داد.

ایران اسلامی که در حال پاکسازی گوشه گوشه کشور از لوث وجود اشرار و منافقین بود، ناگهان در 31 شهریور ماه 1359 جمهوری اسلامی ایران مورد شدیدترین حملات رژیم بعث عراق قرار گرفت. جنگی که با چراغ سبز آمریکا و کمک تجهیزات نظامی و لجستیکی کشورهای اروپایی، اسرائیل و عرب‌های منطقه به جنگ تحمیلی هشت ساله معروف شد.

رژیم بعث عراق از مدت‌ها قبل به ارتقا استعداد نظامی خود پرداخته بود، یعنی لشکرهای خود را افزایش داده، مسیرهای عبوری از مرز ایجاد کرده و مدرن‌ترین تجهیزات نظامی را تهیه کرده بود، اما با این حال نه تنها نتوانست سه روز خوزستان را تصرف کند، بلکه با حضور غیورمردان ارتش، دلاورمردان سپاه انقلاب اسلامی و نیروهای جان برکف مردمی، قریب به 35 روز پشت دروازه‌های خرمشهر ماند. با این حال پس از ایستادگی جانانه ملت ایران، «خرمشهر» زیر چکمه‌های رژیم بعث عراق به «خونین‌شهر» تبدیل شد.

* مژده امام خمینی(ره) به امدادهای غیبی الهی و تحقق آن

این اقدام ارتش بعث عراق، مبنی بر تصرف خرمشهر، باعث تضعیف روحیه رزمندگان اسلام شد، همچنان که رئیس‌جمهور خائن و فراری وقت، با دادن استراتژی‌های نامناسب، غیرحرفه‌ای و اشتباه این روحیه را بیش از پیش تضعیف می‌کرد. در عین حال رژیم بعث نیز یکی از قدرتمندترین ارتش‌های کشورهای عربی را دارا بود؛ درحالی‌که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر درگیری داخلی، دچار تحریم‌های ظالمانه آمریکا شده و با کمبود قطعات نظامی و تسلیحاتی مواجه است. این تفکرات و مشاهده توان نظامی رژیم بعث از بُعد تجهیزاتی و اطلاعاتی، فضای ناامیدی را در جبهه‌ها ایجاد می‌کند اما ندای الهی پیر جماران، دل‌های ناامید رزمندگان را عطرآگین کرده و روحی جدید در کالبد آنها می‌دمد. امام خمینی(ره) که راه‌های آسمان را بیشتر از راه‌های زمین می‌شناسد، بارها و بارها از نصرت الهی سخن گفتند و امدادهای الهی را نزدیک اعلام می‌کردند.

این سخنان و همچنین فرار بنی صدر علاوه بر آرامش سیاسی در داخل کشور، باعث ایجاد و اتحاد مثال‌زدنی میان ارتش و سپاه می‌شود. بنابراین رزمندگان با طراحی سه عملیات غرورآفرین «طریق‌القدس»، «فتح‌المبین» و «الی‌بیت‌المقدس» بخش مهمی از خاک تصرف شده کشور به ویژه خرمشهر را بازپس‌گیری می‌کنند.

دو عملیات اخیر که به فاصله کمتر از یک ماه اجرا شد، ماشین نظامی ارتش بعث عراق را تا نابودی کامل پیش می‌برد و آنان را به عقب‌نشینی تا پشت خط مرزی وادار می‌کند. در حالی که صدام بعدها از این عقب‌نشینی به عنوان عقب‌نشینی تاکتیکی نام برد. اما دانش نظامی، قوت فرماندهی، تدبیر و روشن‌بینی فرماندهان، هماهنگی فوق العاده فرماندهان ارتش و سپاه، حضور بسیج و نیروهای مردمی، قوت ایمان و شجاعت و امدادهای الهی از عوامل موثر در این عملیات به حساب می‌آید.

* رهایی خرمشهر پس از 578 روز از اسارت/ اهمیت فتح خرمشهر

در ساعت دو بعدازظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بی‌امان، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم پرافتخار الله‌اکبر، بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد. خرمشهر، این شهر مقاوم که پس از 35 روز پایداری و مقاومت، در چهارم آبان ماه 1359، به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (نوزده ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت. رزمندگان اسلام در اولین اقدام، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند. خبر آزادسازی خرمشهر، به سرعت در همه جا طنین افکند و ملت مسلمان ایران را که مدت‌ها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند، غرق شادی و سرور کرد. مردم به خیابان‌ها ریختند و با پخش شیرینی، به جشن و شادی پرداختند. و با فرارسیدن شب، بر پشت بام‌ها ندای «الله اکبر» سردادند.

بی تردید فتح خرمشهر، از دو جهت بسیار حائز اهمیت بود. نخست اینکه، با این پیروزی بزرگ، جنگ وارد مرحله نوینی شد و قوای اسلام با حمله‌های کوبنده خود، مرحله به مرحله پیروزی‌های تازه‌ای را به ارمغان می‌آوردند؛ دوم اینکه این فتح باعث شد که آمریکا و سایر قدرت‌های استعماری، حساب کار خود را بکنند و از موضع تهاجم و حمله، به موضع دفاع بیفتند. آنان پیش از این، می‌پنداشتند که عراق خواهد توانست پس از پیروزی بر ایران، جایگزین رژیم دست نشانده سابق و ژاندارم منطقه که با انقلاب اسلامی از میان رفته بود، شود تا حافظ و نگهبان منافع آنان در منطقه شود، اما پس از فتح خرمشهر نه تنها اندیشه تصرف ایران غیرممکن شد؛ بلکه ترس و وحشت سقوط صدام وجودشان را فرا گرفت و آنها را وادار کرد که صدام را از سقوط نجات دهند.

* پیام بنیاگذار جمهوری اسلامی اسلامی ایران پس از فتح خرمشهر: هوشیار باشید

حضرت امام خمینی (س) به مناسبت فتح خرمشهر، پیام رسا و متینی را صادر فرمودند، در قسمتی از این پیام آمده است: «اینجانب، با یقین به آنکه «ما النصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیة‌الله‌الاعظم – ارواحنا لمقدمه الفدا ـ را از چنگ گرگان آدم‌خوار که آلت‌هایی در دست ابرقدرتان، خصوصاً آمریکای جهانخوارند، بیرون آورد و ندای الله‌اکبر را در خرمشهر عزیز طنین‌انداز کرد و پرچم پرافتخار لااله‌الا‌الله رابر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهرنام گرفت، به اهتزاز درآورد، تشکر می کنم و آنان، فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و بر پاکننده عدل الهی در سراسر گیتی ـ روحی لتراب مقدمه الفدا ـ می‌باشند.» . صفحه امام، ج 16، ص 258

«…. هان ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتش و سپاهی و بسیج و ژاندارمری و‏‎ ‎‏شهربانی و کمیته‌ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز، هوشیار باشید که‏‎ ‎‏پیروزی‌ها هرچند عظیم و حیرت‌انگیز است شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست‏‎ ‎‏اوست غافل نکند و غرور و فتح شما را به خود جلب نکند؛ که این آفتی بزرگ و دامی‏‎ ‎‏خطرناک است که با وسوسۀ شیطان به سراغ آدم می‌آید و برای اولاد آدم تباهی‏‎ ‎‏می‌آورد.» صفحه امام، ج 16، ص 258

* امدادهای الهی همچنان برای ملت ایران جاری و ساریست اما…..

حضرت امام خمینی (رحمة‌الله علیه)  آزادسازی خرمشهر و پیروزی‌های یکی پس از دیگری را فقط توسط حضرت حق می‌دانند. ایشان در این پیام تاکید می‌کنند که نباید نصرت الهی را نادیده گرفته و فراموش کرد. عنایت‌هایی که همواره شامل حال ملت ایران شده و خواهد شد و این عنایت‌ها نیازمند عزم و اراده قوی ملت ایران است. یعنی رزمندگان جبهه حق علیه باطل فارغ از دنیای مادی شده، جان خود را کف دست گرفته و با روحیه شهادت‌طلبی گام در میدان نبرد برای یاری رساندن به اسلام و مسلمین نهادند.  به همین دلیل خداوند امدادهای غیبی خود را شامل ملت ایران کرد و در عین ناباوری و پس از بیست و چهار روز جنگِ شبانه‌روزی، «خونین‌شهر» را از زیر چکمه‌های بعثی‌های جنایتکار بیرون می‌آورد.

باری… بارها و بارها به همگان ثابت شده در صورتی که ملت ایران جانانه پای اسلام و انقلاب خود بایستند، خداوند این ملت شیعی و الهی را یاری خواهد کرد، درحالی‌که حتی اگر قدرت‌های بزرگ مثل شوروی و آمریکا پشت سر صدام باشند و جنگ جهانی علیه ملت ایران رقم بزنند.

لذا آزادسازی خرمشهر مصداق عینی نصرت خداوند به ملت ایران بود در حالیکه کشورهایی نظیر آمریکا، جماهیر شوروی، رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی اعلام کرده بودند که بازپس‌گیری خرمشهر، محال است و به هیچ وجه امکان پس‌گیری آن وجود ندارد. همچنین که صدام اعلام کرده بود در صورت فتح خرمشهر، کلید بصره را تقدیم ایران می‌کند. اما با این حال و در عین ناباوری رزمندگان با عنایت حضرت حق، پیروز می‌شوند.

همانگونه که مقام معظم رهبری درباره عملیات بیت‌المقدس فرمودند: «هرجایی که ما نمایشی از تقوا دیدیم، همین اثر را هم دیدیم. فتوحات میدان جنگ، همین طور بود.خرمشهر، با تقوا به دست آمد. به وسیله‌ی تقوا و اتکال به خدا بود که دشمن در جنگ هشت ساله شکست خورد. هیچ شکستی، فضاحت بارتر از شکستی که دشمن در جنگ هشت ساله خورد، نیست. اینها، مبالغه نیست.

بارها این نکته را عرض کرده‌ایم که اگر شرق و غرب، اروپا و ناتو و ورشو، ارتجاع منطقه و همه و همه، پول و سلاح و تبلیغات بریزند، برای این که یک قسمت از کشور را جدا کنند، یا دولت را ساقط نمایند، با جمهوری اسلامی را از بین ببرند و بعد از هشت سال نتوانند، این بزرگترین شکست آنهاست.ما با تقوا توانستیم این پیروزی را به دست بیاوریم؛ بعد از این هم همین طور است.»

دیدگاهتان را بنویسید