رسانه‌های لبنان درباره انتخابات پارلمانی چه می‌گویند؟

پس از ماه‌ها بلاتکلیفی در مورد تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان، بالاخره این انتخابات دیروز صبح در مناطق مختلف لبنان آغاز شد تا اولین انتخابات پارلمانی این کشور از زمان وقوع بحران شدید اقتصادی در این کشور باشد.

مرحله اول این انتخابات در روز‌های ۶ تا ۸ مه (۱۶ تا ۱۸ اردیبهشت) برای لبنانی‌های مقیم خارج برگزار شد و طبق آخرین آمار ۶۰ درصد از واجدین شرایط پای صندوق رفتند. در مجموع ۱۰۳ لیست برای ورود به پارلمان لبنان با یکدیگر رقابت کردند، این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۱۸ تنها ۷۷ لیست حضور داشتند.

پارلمانِ جدیدِ لبنان برآمده از نتایج این انتخابات مسئولیت تصویب لوایح و اصلاحات فوری مورد نیاز صندوق بین المللی پول برای حمایت از لبنان را برعهده خواهد داشت که بیش از دو سال است درگیر بحران شدید اقتصادی است.

اما روند برگزاری انتخابات در لبنان که در سایه فضای ملتهب سیاسی و اقتصادی این کشور حساسیت و اهمیت بالایی نسبت به ادوار گذشته دارد، بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت و علاوه بر رسانه‌های عربی، رسانه‌های بین‌المللی نیز اخبار این انتخابات را منعکس کردند.

وجه مشترک همه این رسانه‌ها در بازتاب اخبار انتخابات لبنان، اشاره به غیبت «سعد حریری» نخست‌وزیر اسبق لبنان و جریان المستقبل در انتخابات بود که به طرز قابل توجهی موقعیت ائتلاف ۱۴ مارس را در انتخابات تحت تاثیر قرار داده است.

با وجود تلاش زیادی که عربستان و سفارتخانه این کشور جهت ترغیب سنی‌ها برای حضور پای صندوق‌ها و رای دادن به مهره‌های سعودی انجام دادند، اما آمار حاکی از مشارکت پایین اهل تسنن در حوزه‌های مختلف انتخاباتی بود.

مشارکت پایین سنی‌ها

در همین چارچوب روزنامه الاخبار لبنان با انتشار گزارشی اعلام کرد، در حوزه دوم بیروت که وارثان سعد حریری و نیز مهره‌های عربستان سعودی تلاش زیادی برای اجرای پروژه خود ضد حزب‌الله کرده بودند، از ساعت ۷ صبح که صندوق‌های رای باز شد تا زمان بسته شدن آن‌ها در ۷ شب، صدای بالایی از سنی‌ها به گوش نمی‌رسید. در این منطقه همه متمرکز بر درصد مشارکت سنی‌ها در انتخابات بودند.

الاخبار در ادامه به درصد مشارکت کل لبنانی‌ها در انتخابات که ۴۱ درصد ثبت شده، اشاره و اعلام کرد که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که درصد حضور مردم ۴۱.۶ درصد بود تغییر چندانی نکرده است. اما حوزه‌های انتخابی بیروت سنگ محک خوبی برای واکنش سنی‌ها به کمپین «ولید البخاری» سفیر عربستان و «فواد سنیوره» نخست‌وزیر سابق در انتخابات لبنان بود.

شکست پروپاگاندای رسانه‌ای مخالفان مقاومت

شبکه المیادین نیز که به پوشش کامل اخبار انتخابات لبنان پرداخت با انتشار گزارشی به درصد مشارکت مردم در حوزه‌های مختلف پرداخته و اعلام کرد با شکست پروپاگاندای سیاسی دشمنان مقاومت در انتخابات و در حالی که حزب‌الله و متحدانش بر برنامه‌های عمیق اقتصادی و مالی جهت حل بحران‌های لبنان متمرکز هستند، احتمال پیروزی مجدد ۸ مارس زیاد است.

المیادین همچنین اعلام کرد که احتمالا نتایج انتخابات امروز بعدازظهر اعلام شود.

شادی هوادارن حزب‌الله بعد از اعلام نتایج اولیه

وبگاه خبری النشره نیز که لحظه به لحظه نتایج نسبی انتخابات را منتشر می‌کند با اشاره به مشارکت ۵۲ درصدی لبنانی‌ها در منطقه النبطیه اعلام کرد که لیست جنبش امل و فراکسیون وفاداری به مقاومت موفق شدند از میان ۸۳ هزار و ۹۶۶ رای، ۷۴ هزار و ۷۹۲ رای را نصیب خود کنند که در این میان ۴۷ هزار و ۴۰۸ رای متعلق به «محمد رعد» رئیس فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان است. همچنین «هانی قبیسی» عضو دفتر سیاسی جنبش امل ۱۹ هزار و ۸۳۲ رأی به دست آورد.

روزنامه النهار نیز از دیگر رسانه‌های لبنانی بود که به احتمال پیروزی ائتلاف حزب‌الله در این دوره از انتخابات اشاره و اعلام کرد که بعد از مشخص شدن نتیجه اولیه انتخابات طرفداران حزب‌الله و جنبش امل با کاروانی از موتور‌ها به سمت میدان شهدا در بیروت حرکت کرده و درحالی که پرچم‌های دو جنبش را در دست داشتند به شادی پرداختند.

روزنامه الجمهوریه لبنان نیز در گزارشی نوشت که با وجود بحران شدید مالی، عدم ثبات سیاسی و بدبینی همیشگی نسبت به نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی، اما این انتخابات با موفقیت برگزار شد و شمارش معکوس برای رایزنی‌های پارلمانی و انتخاب رئیس جمهور آغاز شده است.

اما روزنامه الدیار لبنان در واکنش به روند برگزاری انتخابات و نتایج آن اعلام کرد که در سایه تحریم انتخابات توسط سعد حریری و جریان المستقبل میزان مشارکت سنی‌ها در این انتخابات بسیار پایین بود که به نفع جریان ۸ مارس است. همچنین نتایج اولیه نشان می‌دهد که وزنه پارلمان همانند دوره قبل خواهد بود. با توجه به حضور ۲۷ نماینده شیعه در پارلمان و «نبیه بری» رئیس آن، تغییری در فضای سیاسی رخ نخواهد داد.

روزنامه اللواء نیز با اشاره تلویحی به پیروزی ائتلاف حزب‌الله در نتایج اولیه اعلام کرد که وزنه سنی‌ها کاهش یافته است. این روزنامه اشاره کرد، همه نمایندگان لیست ائتلاف حزب‌الله موسوم به «امید و وفاداری» در حوزه انتخابیه دوم (صور-الزهرانی) پیروز شدند. همچنین همه ۱۷ نماینده جنبش امل در حوزه‌های انتخابیه به پارلمان راه یافتند.

شبکه المنار نیز با پوشش لحظه به لحظه اخبار انتخابات لبنان به پیروزی نمایندگان جنبش امل و حزب‌الله در نتایج اولیه اشاره و اعلام کرد که نسبت مشارکت لبنانی‌ها در حوزه‌های انتخاباتی متعلق به حزب‌الله بیش از سایر مناطق بوده است. همچنین مردم در منطقه دوم جنوب شعار‌هایی در حمایت از سید حسن نصرالله سر می‌دهند.

رسانه‌های لبنانی همچنین گزارش دادند که در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات در حوزه بعلبک و هرمل حامیان جریان‌های شیعی به خیابان‌ها آمده و جشن گرفتند، چون هر ۹ نماینده سابق آن‌ها در پارلمان بار دیگر در این انتخابات اکثریت آرا را بدست آوردند.

خبرگزاری رویترز نیز از جمله رسانه‌های بین‌المللی است که به بازتاب اخبار انتخابات لبنان پرداخته و اعلام کرد که جریان آزاد ملی که در ائتلاف حزب‌الله قرار دارد موفق شد ۱۶ کرسی را در این دوره به دست بیاورد.

روند شمارش آرا در لبنان همچنان ادامه دارد و به گزارش منابع خبری احتمالا نتایج بعدازظهر امروز مشخص خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید