رسانه آمریکایی: جهان بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد

خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به فراز و نشیب مذاکرات هسته‌ای ایران نوشت: امیدهای بایدن برای احیای توافق هسته‌ای ایران رنگ می‌بازد این در حالی است که دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت نیاز دارد.

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: دو ماه پس از پایان مذاکرات وین، امیدها برای ازسرگیری مذاکرات رو به ناامیدی گذاشته و دنیا با توافق کم‌جانی مواجه است که هیچ‌کس نمی‌خواهد مرگ آن را اعلام کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا که زمانی خوش‌بین بود می‌تواند این توافق بین‌المللی را احیا کند اما اکنون عدم احیای این توافق حداقل تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در شش ماه آینده را یکی از گزینه‌های احتمالی می‌داند. بایدن از آن نگران است که جمهوری خواهان هرگونه توافق با ایران را به منزله تسلیم شدن وی در برابر ایران نزد افکار عمومی آمریکا به نمایش بگذارند.

از سوی دیگر افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار اضطرار ایران برای رفع تحریم‌ها را از بین برده است. قیمت جهانی نفت از زمان آغاز مذاکرات طی یک سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

ایران همچنین صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی را در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۰ درصد افزایش داده و به ۸۷۰ هزار بشکه در روز رسانده است. بیشتر این نفت به چین و ونزوئلا می‌رود که نگرانی از تحریم‌های ثانویه آمریکا ندارند.

در شرایطی که مذاکرات متوقف مانده است دیپلمات‌ها تمدید حالت برزخی کنونی را برای جلوگیری از به وخامت کشیدن اوضاع، ضروری می‌دانند.

طرف‌های اروپایی در شرایط حاضر تمایلی برای اعلام مرگ برجام ندارند چراکه با این کار نفت بیشتری از بازار حذف خواهد شد و این در شرایطی است که قیمت‌های فزاینده انرژی روند احیای اقتصاد جهان را تهدید می‌کند و دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت نیاز دارد.

بر اساس ادعای بلومبرگ پایان دادن به برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران همچنین مسلماً با واکنش ایران مواجه می‌شود و با حملات موش و گربه‌ای به خطوط کشتیرانی و تاسیسات تولید انرژی در منطقه خاورمیانه می‌شویم.

این گزارش افزود: تاجران نفتی که پیش‌بینی کرده بودند توافق هسته‌ای نفت ایران را به بازار جهانی برمی‌گرداند دیگر روی این مسئله حساب نمی‌کنند. جی پی مورگان پیش‌بینی خود از عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ را ۴۰۰ هزار بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۳ بالغ بر یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است. ت

یک تحلیلگر در این باره گفت: ما اکنون انتظار داریم تولید و صادرات نفت ایران در آینده قابل پیش‌بینی در همین حدود فعلی باقی بماند.

بایدن پیش از انتخابات وعده داده بود به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و ناکامی وی در تحقق این هدف به فهرست اهداف محقق نشده دولت وی در داخل و خارج، یک مورد را می‌افزاید.

یک مقام آمریکایی گفت هنوز زود است بگوییم توافق هسته‌ای با ایران پایان یافته است اما کارها در مسیر درست پیش نمی‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید